Bude koalice fungovat? Bělobrádkovi se návrh nezdá

Praha - Návrh principů koaliční spolupráce je velmi obecně formulován a neobsahuje pojistky proti přehlasování. ČTK to dnes řekl předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Čtyřstránkový text návrhu, který má ČTK k dispozici, ale počítá s řešením koaličních sporů v dohodovacím a smírčím řízení. Obsahuje také závazky k pravidelným schůzkám lídrů koaličních stran. ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL budou o návrhu jednat na dnešní večerní schůzce v Poslanecké sněmovně.

Podle předsedy poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka chtějí vědět, jestli na jejich základě může koalice společně fungovat. "Musím říct, že je to dost obecné a některé věci nám tam chybějí, ale to bych nechtěl předjímat, to si řekneme až dneska," řekl k návrhu Bělobrádek.

Lidovci požadovali pojistky, které měly zabránit, aby se strany mohly vzájemně přehlasovat. Podle něj v současném návrhu koaličních principů podobné záruky chybí. Text však hovoří o možnosti řešit případné rozpory dohadovacím nebo smírčím jednáním v rámci trojkoalice.

"Dohodovací jednání bude vedeno ohledně společného postupu smluvních stran ve věcech, které nebudou dostatečně řešeny programovým prohlášením vlády nebo touto koaliční smlouvou. Projednání sporné věci bude přerušeno do doby ukončení dohodovacího nebo smírčího jednání, nejdéle však na dobu jednoho týdne," uvádí návrh.

Bělobrádek chce o principech spolupráce jednat dnes večer. Rád by je probral velmi podrobně, na programové otázky se tak podle něj na schůzce v Poslanecké sněmovně asi nedostane. Právě předseda lidovců, který večerní jednání označuje za klíčové, přitom na jednáních v příštích dnech bude chybět, protože se podle dnešních informací serveru iDnes.cz odebere na dvanáctidenní služební cestu do USA.

Pokud ČSSD, ANO a KDU-ČSL vytvoří společnou vládní koalici, budou se jejich předsedové scházet k jednáním nejméně jednou za měsíc. Schůzku lídrů bude moci vyvolat kterákoli z trojkoaličních stran. Stejně tak se budou pravidelně scházet šéfové poslaneckých klubů, vyplývá z návrhu.

Bělobrádek se už v pátek pozastavil nad rychlostí, s jakou chtějí ANo a ČSSD schválit rozpočet a přijmout služební zákon. Přípravy novely jsou sledovaným tématem i kvůli tomu, že nový zákon by měl údajně zbavit Andreje Babiše povinnosti předkládat čisté lustrační osvědčení před nástupem na ministerstvo financí. Babiš tuhle interpretaci odmítá, přesto na přijetí zákona spolu s Bohuslavem Sobotkou spěchá.

K služebnímu zákonu se dnes vyjádřil v rozhovoru pro iHned.cz Martin Kameník z iniciativy Rekonstrukce státu: "My kvitujeme, že politici mají vůli to změnit, ale podle mě je to velmi ambiciózní plán. Nevím, jestli to stihnou. Reforma centrální státní správy se odkládala od pádu komunismu. Je to dosti významný krok, o kterém by měl probíhat odborný dialog mezi politiky a státní správou samotnou."

"Jde hlavně o ten implementační plán. To, co si strany s pomocí expertů nadefinují do zákona, je jedna věc. Druhá věc je, jak celý zákon bude nabíhat. A tam se obávám, že za měsíc to nebudou schopni dobře připravit. Hlavně co se týče podkladů, statistik, dopadů. Musí udělat ekonomickou kalkulaci, kolik to bude stát v jednotlivých letech, protože reforma nebude zadarmo. Aby se například také nestalo, že se nestihne připravit řada prováděcích předpisů a později se bude novelizovat a novelizovat," říká Kameník.

Související

Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL)

Komise nemá indicie, že by BIS postupovala nezákonně, uvedl Bělobrádek

Sněmovní komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby (BIS) nemá žádné indicie, že tato zpravodajská služba postupovala nezákonně. ČTK to po dnešní schůzi řekl předseda Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Členové se po více než roce vrátili k obvinění prezidenta Miloše Zemana, že ředitel BIS Michal Koudelka nařídil v minulosti odposlechy lidí z jeho nejbližšího okolí, a odposlouchávána tak byla i hlava státu. Na jednání komise o tomto tématu upozornil server Lidovky.cz.

Více souvisejících

Pavel Bělobrádek Povolební vyjednávání

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy