Sobotka se pustil do Bělobrádka: Kritizuje, pak si jede do USA

Praha - Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se pozastavuje nad tím, že koaliční vyjednávání se budou muset v příštích dvou týdnech obejít bez předsedy lidovců Pavla Bělobrádka. Bělobrádek podle serveru iDnes.cz ve středu odjíždí na 12 dní do USA, na vyjednáváních jej nahradí senátor Stanislav Juránek. Podle Sobotky budou vyjednávání pokračovat i bez lidoveckého předsedy. Bělobrádek nepředpokládá, že se strany během dvou týdnů domluví na definitivní podobě koalice.

Bělobrádek v minulých dnech kritizoval, že strany vyjednávají pomalým tempem a zatím ve společném programu dojednali málo. Dosud se spolu scházeli především zástupci ČSSD a ANO. Zdůvodňovali to tím, že mezi sebou mají více sporných bodů, které musí vyřešit.

"Poněkud mne překvapilo, že pan Bělobrádek poté, co zkritizoval údajnou pomalost 14 dnů trvajícího složitého vyjednávání, odjede na tak dlouhou dobu z ČR. Doufám, že dá jasný mandát vyjednávačům z KDU, jednání totiž budou intenzivně pokračovat i v příštích dnech," napsal ČTK Sobotka. Vyjednávání o možné koalici se přitom hned po volbách o dva týdny zpozdila kvůli sporům ve vedení ČSSD.

Hamáček řekl, že se Bělobrádek omluvil s odkazem na "dlouhodobě plánované zahraniční cesty". "Takový způsob omluvy je běžný," řekl Hamáček.

"Já jsem dlouho přemýšlel, jestli jet, nebo ne. Po tom, co se strhlo, vůbec nemám deprese z toho, že tady nebudu. Nahradí mě Stanislav Juránek, to je zkušený vyjednavač. Že by za čtrnáct dnů bylo dohodnuto, o tom pochybuji," řekl iDnes.cz Bělobrádek.

Bělobrádka také pobavilo, když zaznamenal výhrady z ČSSD a ANO, že by si strany neměly posílat vzkazy přes média. "O tom, že ANO získá ministra financí, jsme se dozvěděli z médií. Nikdo to s námi nekonzultoval," zdůraznil. A jaká tedy bude klíčová otázka, která rozhodne, zda za sebou lidovci "neprásknou dveřmi" a nenechají ČSSD a ANO jednat o podpoře vlády třeba s Úsvitem? "Styl jednání partnerů s KDU-ČSL," zdůraznil předseda lidovců Bělobrádek.

Ještě dnes se budou ČSSD, ANO a KDU-ČSL na druhém trojstranném jednání od voleb bavit o základních principech, které navrhla ČSSD a podle kterých by případná koalice mohla fungovat.

Mezi klíčové věci, podle nichž se lidovci rozhodnou, zda v jednání o vládě pokračovat, zahrnul Marian Jurečka /KDU-ČSL/ otázku daní, sociálního systému, zdravotnictví a důchodové reformy. "To nevyřešíme za jeden den. My ale musíme vědět, jestli je u daně fyzických osob možná progrese, jestli je možné společné zdanění manželů a zvýšení odečitatelné položky na dítě," vyjmenoval Jurečka.

Související

Petr Fiala Komentář

Sliby, chyby? Sobotkovský obrat premiéra Fialy je výrazem odpovědnosti

Slibem nezarmoutíš, říká se u nás v kraji. To vyjadřuje i ironické ušklíbnutí nad opakovaným střídáním vzbuzování očekávání a následného nevyhnutelného zklamání, prorocky popsaného mistrem Cimrmanem už v principu jeho slavné frustrační kompozice. Ano, uhodli jste. Dnes bude řeč o předvolebním slibování. 
ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Více souvisejících

Bohuslav Sobotka KDU - ČSL Povolební vyjednávání

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy