Budoucí vláda ČR: Sobotka naznačil plány a jména

Praha - Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka neočekává, že by si trojice možných koaličních partnerů rozdělila posty ve vládě v poměru 6-6-3, jak se o tom dříve mluvilo. Nechce v kabinetu funkci ministra pro evropské záležitosti, dovede si ale představit ministry bez portfeje nebo místopředsedy vlády bez konkrétního resortu. Řekl to dnes v rozhovoru s ČTK.

"Primárně dnes budeme mluvit o poměru ve vládě a budeme mluvit o prioritách, které jednotlivé strany mají z hlediska ministerstev, kam by chtěly vyslat svoje zástupce, tak abychom věděli, kde se ty priority kříží a kde bude jednodušší najít shodu," sdělil svá očekávání Sobotka. 

"Nemám představu, že by tam měl být ministr pro evropské záležitosti, myslím si, že evropská agenda by měla být součástí agendy úřadu vlády," uvedl k jedné z variant, o níž se mluvilo. "Model, se kterým přicházím, je předseda vlády a státní tajemník pro evropské záležitosti na úřadu vlády."

Pokud jde o kandidáty do vlády za svou stranu, byl by Sobotka rád, kdyby se v ní objevily "silné osobnosti z vedení strany, nebo známé osobnosti, se kterými lidé spojují pozitivní očekávání v sociální demokracii". Již dříve hovořil o tom, že v kabinetu počítá s místopředsedou strany Lubomírem Zaorálkem.

V zákulisí sociální demokracie se také objevily informace, že by ve vládě na klíčovém postu ministra vnitra mohl usednou místopředseda strany Chovanec, s nímž se dříve počítalo na resort dopravy. "Já se domnívám, že oba tyto resorty mohou v tomto případě připadat v úvahu," nechal se dnes slyšet Sobotka.

Pokud jde o Babiše, kterému vstup do vlády ztěžuje prezidentský požadavek lustračního osvědčení, má podle Sobotky ANO dvě možnosti. "Podle mého názoru pozice pana Babiše může být pozicí vicepremiéra, nebo to může být pozice ministra financí," uvedl.

Na to, jaká ministerstva bude ČSSD požadovat, se podle Sobotky nedá usuzovat na základě sněmovních výborů, které chce řídit. "Já nevylučuji, že může nastat situace, kdy ministra a předsedu výboru bude mít stejná koaliční strana," řekl Sobotka.

A zase spory o daně...

Expertní týmy dnes také projednávají sporné body například v oblasti daní. KDU-ČSL je ochotna ustoupit například u zvláštního zdanění bankovního sektoru. Hnutí Andreje Babiše se dokáže se sociálními a křesťanskými demokraty shodnout na tom, kam peníze poslat, od podpory částečných úvazků až po pravidelnou valorizaci důchodů, informuje iHned.cz.

ANO věří, že stačí, když stát bude lépe hospodařit, ČSSD chce zvýšit daně. "Tomu se my a ANO spíše bráníme. Efektivita, o níž mluví ANO, je však zase abstraktní pojem," shrnul situaci lídr KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Z materiálů, které šéfům jednání dodaly expertní týmy, plyne, že babišovci nechtějí uhnout v otázce vyšších firemních daní. Proti plošnému zvednutí sazeb se staví i lidovci. "To nechceme. Naopak cílíme na rozumnou progresi u fyzických osob především proto, aby se dalo zavést společné zdanění manželů," uvedl první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

I když lidovci byli do pondělí od hlavního vyjednávacího proudu víceméně odstavení, jejich vyjádření dávají najevo, že se nebudou bránit tomu, aby byl příští rok ve znamení nulového pohybu v oblasti daní.

Odklad změn se může protáhnout až na dvě léta. Mezitím se totiž přesně ukáže, jak lepší výběr povinných odvodů a úspory v chodu státu dokážou dotovat štědřejší investice a výdaje. Na vyčkávací taktiku už si plácli Andrej Babiš s Bohuslavem Sobotkou. Jisté zatím je, že od Nového roku 2015 už nebude solidární sedmiprocentní přirážka dočasným vylepšením rozpočtu, ale standardní druhou sazbou daně z příjmu.

Související

Petr Fiala Komentář

Sliby, chyby? Sobotkovský obrat premiéra Fialy je výrazem odpovědnosti

Slibem nezarmoutíš, říká se u nás v kraji. To vyjadřuje i ironické ušklíbnutí nad opakovaným střídáním vzbuzování očekávání a následného nevyhnutelného zklamání, prorocky popsaného mistrem Cimrmanem už v principu jeho slavné frustrační kompozice. Ano, uhodli jste. Dnes bude řeč o předvolebním slibování. 
ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Více souvisejících

Bohuslav Sobotka Povolební vyjednávání

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy