Čistky pokračují: Fischer vyhodí 22 lidí. A ještě jedna velká změna

Praha - Ministru financí Janu Fischerovi zbývá ve funkci několik posledních týdnů, ale plánuje rázný krok. Je odhodlaný provést velké škrty ve vedení státních firem, které pod něj spadají, informuje iHned.cz.

Z dozorčích rad a představenstev podniků, kde spravuje ministerstvo stoprocentní podíl, má bez náhrady skončit do konce roku 22 lidí. U těchto firem, jako je například vlastník ropovodů MERO či prodejce pohonných hmot ČEPRO, má možnost členy vedení přímo odvolat.

"Chceme zvýšit efektivnost a fungování dozorčích rad a představenstev," řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny Fischer. Zároveň prohlásil, že k tomu má svolení premiéra Jiřího Rusnoka, s nímž kroky průběžně konzultuje.

Jan Fischer chystá i další změnu. Na stole jsou nová pravidla, podle kterých se do řídících funkcí budou kandidáti obsazovat. Budou muset splnit požadavky na vzdělání či praxi. Podle něho to zabrání tomu, aby do vedoucích orgánů firem nebyli dosazováni lidé bez kvalifikace jen na základě politických vazeb.

Podle Lubomíra Zaorálka /místopředseda ČSSD/ by žádný ze stávajících ministrů neměl dělat jakékoli personální změny. "Na stanovy a fungování státních podniků se chceme zaměřit. Nepřál bych si, aby to řešil někdo dřív, než přijde vláda s mandátem z voleb," domnívá se Zaorálek. A obdobné stanovisko má i předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. Dodal ale, že nezná podrobnosti plánu ministra financí v demisi a snaha o úspory může být dobrý nápad.

Fischer je přesvědčen, že jeho postup je správný. "K takovému rozhodnutí není potřeba mít politický mandát. Je to manažerské rozhodnutí," míní.

Čistky Rusnokovy vlády jsou ve středu pozornosti už od samotného vzniku úřednického kabinetu. "Domnívám se, že tato vláda jedná velmi rychle a bez toho, že by požádala o vyslovení důvěry, by to podle mě dělat neměla," uvádí pro CT24 Josef Stracený z Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Přesto v rychlých akcích není jediná. "Tady je nutno říci, že samozřejmě každá vláda po svém nástupu dělá personální změny a žádná vláda nečeká na získání důvěry," oponuje Petr Just, politolog z Metropolitní univerzity Praha.

Současná vláda není jediná, která krátce po svém jmenování rozsáhlé personální čistky provádí. Během jednoho měsíce od jmenování vyměnila vláda Petra Nečase 32 náměstků a další změnili resorty nebo získali nové funkce (například bývalý první náměstek zdravotnictví Marek Šnajdr se stal poslancem). "Rekordmanem" se stal ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS), který odvolal všechny své dosavadní náměstky. 

Topolánkův kabinet v roce 2006 brzy po svém jmenování také začal s razantními výměnami. Kromě výměny náměstků rychle stihl zasáhnout i do fungování dalších organizací. Za zhruba měsíc svého vládnutí například odvolal ředitele civilní rozvědky Karla Randáka, šéfa hmotných rezerv Jana Žižku nebo vládního zmocněnce pro lidská práva Svatopluka Karáska. Vyměnil pět ze sedmi členů řídícího výboru Českých drah. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek začal měnit zástupce státu ve správních radách zdravotních pojišťoven. Zpět do funkce vrátil například šéfa Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie Jana Černého, kterého sesadil předchozí ministr David Rath (ČSSD), dodává web CT24.

Související

Jan Fischer

Expremiér Fischer nechápe, že vláda plánuje větší schodek než v roce 2020

Bývalý premiér a ministr financí Jan Fischer nechápe, že vláda plánuje pro příští rok větší deficit, než v koronavirovém roce 2020. Řekl to dnes v diskuzním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Základní parametry státního rozpočtu na příští rok se schodkem 390 miliard korun schválila vláda v pondělí, loni hospodaření státu ovlivněné dopady pandemie vykázalo deficit 367,4 miliardy korun.

Více souvisejících

Jan Fischer Ministerstvo financí

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

včera

včera

včera

včera

Při lyžování v rakouských horách zahynul Čech

V pondělí tragicky zahynul 66letý Čech při lyžování v rakouském horském středisku Kaprun. Uvedla to agentura APA, která uvádí, že Čech nepřežil srážku s 53letým Nizozemcem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy