Livia ode dneška sídlí v Bratislavě, Klaus získá imunitu

Praha - Manželka exprezidenta Václava Klause Livia Klausová je ode dneška na českém velvyslanectví v Bratislavě, oficiálně se funkce velvyslankyně ujme 16. ledna, kdy předá pověřovací listiny slovenskému prezidentovi Ivanu Gašparovičovi.

Podle mluvčí ministerstva zahraničí Johany Grohové je Klausová poctěna, že se ujímá vedení českého zastupitelského úřadu v Bratislavě. "Během mé mise chci nejen navázat na vynikající práci svých předchůdců, ale současně svým dílem i přispět k tomu, aby mezi ČR a Slovenskem panovaly i nadále výjimečně dobré vztahy," uvedla Klausová podle ministerského tiskového oddělení.

Bývalý prezident Václav Klaus se podle dřívějších vyjádření se svojí ženou na Slovensko nestěhuje. V Praze ho zaměstnává jeho nový institut, kde po odchodu z Pražského hradu působí. „Já určitě nebudu bydlet v Bratislavě, budu nadále v Praze, kde mám spoustu úkolů. Nepochybně se tam dojedu občas za ní podívat," nechal se slyšet exprezident Klaus (72).

Jaký bude mít Klausová plat a jak je vybavená její rezidence, s tím dělá ministerstvo zahraničí tajnosti. Blesku se ale podařilo zjistit podrobnosti. Na platy ambasadorů jsou tabulky, které zohledňují vše od velikosti úřadu až po nebezpečí války v teritoriu. Základ platu je kolem 32 tisíc korun. Podle zdrojů z ministerstva se ale plat Klausové i s nezdanitelnými náhradami může pohybovat až kolem 6 tisíc euro, což je 150 tisíc korun měsíčně.

Jako diplomatka bude mít Klausová imunitu, tedy osobní nedotknutelnost, chránění před zatčením. A ač s ní nebude Václav Klaus žít na Slovensku, bude se na něj coby na chotě velvyslankyně vztahovat taky, píše Blesk.cz.

Klausovou na Slovensko prosadil prezident Miloš Zeman. Spekulovalo se o tom, že to bylo za její podporu Zemanovi během jeho prezidentské kampaně.

Bývalá česká první dáma není kariérní diplomatkou, avšak pochází ze Slovenska a hovoří spisovnou slovenštinou, což mnohokrát prokázala během státních návštěv Slovenské republiky. Schwarzenberg však jmenování paní Klausové na post slovenské velvyslankyně zásadně odmítal.

"Ona jako první dáma plnila reprezentační funkci velmi dobře. Já si ale myslím, že diplomatem mají být profesionálové, kteří to i vystudovali. Je to podobné, jako kdybyste chtěl, aby se ředitelem nějaké továrny stal někdejší dobrý tenista. Neříkám, že se to v Česku nestávalo, ale podle mne to není dobře...A skutečně to vypadá jako odměna za podporu v kampani. A možná i jako pozdní krok opoziční smlouvy. Ale já znovu opakuji, že diplomatem musí být profesionál, navíc v zemi, ke které máme tak blízko," řekl například Karel Schwarzenberg v rozhovoru pro iDnes.cz.

Funkcí se v těchto týdnech ujímají nebo už ujali i další čeští velvyslanci. Například v Jordánsku je jím diplomat Petr Hladík. Do Portugalska míří Stanislav Kázecký, Rudolf Hykl je novým ambasadorem v Malajsii. Také v Srbsku bude mít Česko nového zástupce, a to Ivanu Hlavsovou.

Související

Livia Klausová

Livia Klausová skončila v úřadu velvyslankyně na Slovensku

Bratislava - Česká velvyslankyně na Slovensku Livia Klausová skončila k dnešnímu dni v této funkci. Už začátkem dubna svůj krok zdůvodnila pravidlem, že velvyslanci jsou obvykle vysíláni do ciziny na dobu čtyř let. Manželka bývalého českého premiéra Václava Klause byla velvyslankyní na Slovensku od konce roku 2013.

Více souvisejících

Livia Klausová velvyslanectví Slovensko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy