Boj za novou vládu vrcholí, Gajdůšková /ČSSD/ tlačí na Zemana

Praha - Až šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka prezidentu Miloši Zemanovi doručí podepsanou koaliční smlouvu a nominace na ministry, měla by ho hlava státu neprodleně jmenovat premiérem. ČTK to řekla místopředsedkyně ČSSD Alena Gajdůšková po dnešním jednání grémia strany, které se vedle vzniku koaliční vlády zabývalo i výběrem lídra do jarních evropských voleb.

"Já si myslím, že jakmile pan předseda Sobotka skutečně doručí podepsanou koaliční smlouvu a i ten návrh nominací na ministry, tak pan prezident by měl neprodleně už ho jmenovat premiérem, protože pokud to pan prezident bude ještě oddalovat, tak to bude on, kdo bude zdržovat ustavení nové vlády, na kterou celá země čeká," nechala se slyšet Gajdůšková, podle níž je třeba řešit řadu problémů, například v resortu práce a sociálních věcí.

Sobotka, který dnes spolu s předsedy hnutí ANO a lidovců Andrejem Babišem a Pavlem Bělobrádkem podepíše koaliční smlouvu, by měl jeden z originálních dokumentů Zemanovi přinést v tomto týdnu. Termín schůzky zatím není podle Hradu, ani ČSSD stanoven. Sobotka již dříve vyjádřil očekávání, že ho Zeman do funkce jmenuje začátkem ledna.

Zatím naposledy předseda sociální demokracie hlavu státu navštívil v pátek, kdy mu představil předběžné nominace na ministry. Podle členů nejužšího vedení ČSSD nebylo jednání s prezidentem tak konfrontační, jak spekulují některá média. "Je možné, že pan prezident se k některým jménům vyjádřil možná s větším, nebo menším pochopením, ale z informace pana předsedy jsem rozhodně nenabyl dojmu, že by tam došlo k nějakému střetu," uvedl šéf stranických poslanců Roman Sklenák.

Pocit, že by s nominacemi měl Zeman velký problém, nemá po dnešním grémiu ani místopředseda ČSSD Milan Chovanec, podle něhož Sobotka s prezidentem rozebral určitou strategii, která bude mít nějaké "podpůrné kroky". O co jde, upřesnit nechtěl.

Do kompetenční žaloby se politikům nechce

Zeman má údajně problém například se jmenováním sociálního demokrata Lubomíra Zaorálka na post ministra zahraničí a Martina Stropnického do čela resortu obrany. Zaorálek nepodpořil Zemana při prezidentské volbě v roce 2003.

"To, že tady zaznívají nějaké hlasy, je jedna věc. Druhá věc je, že mě zajímá pouze názor a postup prezidenta. Předpokládám, že všichni jsme profesionálové, žijeme v parlamentní demokracii a respektujeme ústavu. Nemám žádný důvod prezidentovi podsouvat jakékoli zlé postupy. Do této chvíle postupoval poměrně jednoznačně, choval se tak, jak ústava velí. Nemyslím si, že bych se měl účastnit spekulací, že tak nebude postupovat i nadále," řekl Zaorálek začátkem prosince v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

"Tady se nedělají rozhodnutí podle nějakých kamarádství a sympatií. Je to premiér, kdo navrhuje ministry a sestavuje vládu. Role jsou jednoznačně definované. Odmítám spekulovat o tom, že někdo nebude respektovat pravidla," dodal.

Nepřijatelných jmen má ale být ještě víc. Bohuslav Sobotka v této souvislosti mluví o kompetenční žalobě: „Ale to bych pokládal za nešťastný krok a velmi nerad bych se k něčemu takovému uchyloval, protože by to samozřejmě zkomplikovalo vztahy mezi novou vládou a prezidentem."

„My jsme se o tom bavili na koaličních jednáních, dohodli jsme se, že bychom postupovali společně, ale já považuji za nešťastné dopředu předjímat něco, co stane, když se něco stane. A zejména vzkazovat přes média – to si myslím, že není dobře," potvrdil, i když s výhradami, plány budoucí vládní koalice šéf poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek věří, že komplikace při jmenování vlády z Hradu nehrozí: „Doufám, že ne, že vše proběhne v klidu. Uvidíme."

Kdo za ČSSD pro eurovolby?

Vedle otázek souvisejících s příští vládou dnes nejužší vedení ČSSD probíralo i přípravu strategie, rozpočtu a kandidátní listiny pro volby do Evropského parlamentu. Podle některých členů grémia by Sobotka jméno lídra pro tyto volby mohl oznámit již dnes. V minulosti se ve straně v souvislosti s vedením kandidátky hovořilo především o senátoru Jiřím Dienstbierovi a expremiérovi Vladimíru Špidlovi.

Dienstbier je však kandidátem na ministerský post a Špidla má příštímu premiérovi dělat šéfporadce. "To vidím v tuto chvíli komplikované, protože by bylo obtížně zřejmě slučitelné jeho působení ve vládě s rolí lídra kandidátky do Evropského parlamentu," řekl dnes novinářům Sobotka k možnosti, že by Dienstbier vedl kandidátku jako ministr. Později věc označil za téměř vyloučenou.

Možnou kandidaturu Špidly dnes Sobotka komentovat nechtěl.

Související

Alena Gajdůšková /ČSSD/

Sněmovní sociální výbor se neshodl na návrhu zavést pětitýdenní dovolenou

Sněmovní sociální výbor se dnes neshodl na tom, jestli by od ledna příštího roku měli mít v Česku všichni pracovníci nárok na minimálně pět týdnů dovolené. Novelu zákoníku práce s návrhem komunistů na uzákonění pětitýdenního volna poslal dolní komoře k rozhodnutí bez stanoviska. Už dřív doporučoval zamítnutí. V Česku je podle zákona nárok na čtyři týdny dovolené.
Alena Gajdůšková /ČSSD/

ČSSD prosazuje ošetřovné na děti do 13 let po celou karanténu, ANO se o tom nechce bavit

Vládní sociální demokraté navrhnou, aby ošetřovné kvůli karanténě z důvodu šíření koronaviru nového typu mohli čerpat rodiče dětí ve věku do 13 let, a to po dobu, po kterou to bude třeba. Nyní mají nárok na ošetřovné po dobu devíti kalendářních dnů rodiče dětí do deseti let. Poslankyně Alena Gajdůšková novinářům řekla, že ji mrzí neochota koaličního hnutí ANO o změně se bavit v souvislosti s novelou školského zákona o distanční výuce.

Více souvisejících

Alena Gajdůšková ČSSD Miloš Zeman

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy