Sněmovní sociální výbor se neshodl na návrhu zavést pětitýdenní dovolenou

Sněmovní sociální výbor se dnes neshodl na tom, jestli by od ledna příštího roku měli mít v Česku všichni pracovníci nárok na minimálně pět týdnů dovolené. Novelu zákoníku práce s návrhem komunistů na uzákonění pětitýdenního volna poslal dolní komoře k rozhodnutí bez stanoviska. Už dřív doporučoval zamítnutí. V Česku je podle zákona nárok na čtyři týdny dovolené.

Novelu zákoníku práce s návrhem z dílny komunistů začala Sněmovna projednávat koncem května 2019. Hospodářský a sociální výbor doporučovaly zamítnutí. Poslanci měli rozhodovat minulý rok v prosinci, kodex ale vrátili zpátky k projednání. Koncem letošního ledna předseda komunistů Vojtěch Filip po jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) o další podpoře vlády řekl, že KSČM a ANO mají na pěti týdnech volna shodu.

Podle komunistické novely by nárok na pětitýdenní volno měl být od ledna 2022. Návrh navazuje i na loňské úpravy kodexu, kde se změnil od letoška výpočet dovolené. Výbor dnes nepřijal žádné stanovisko. Neshodl se ani na doporučení zamítnutí, ani na podpoře. Odbory dlouhodobě prodloužení zákonného volna o týden podporují, zástupci zaměstnavatelů jsou proti.

"Je dobře známo, že paní ministryně (práce Jana Maláčová z ČSSD) opakovaně vyjádřila záměru podporu. Nicméně na druhou stranu opakovaně zástupci zaměstnavatelů vyjádřili nesouhlasné stanovisko. Pro ministerstvo práce je souhlas všech sociálních partnerů nesmírně důležitý. Není-li shoda na obou stranách, tak ministerstvo zaujímá neutrální stanovisko," uvedla náměstkyně ministerstva práce pro legislativu Dana Roučková.

Komunisté argumentují tím, že státní zaměstnanci už pět týdnů volna mají. Ostatní pracovníky podle nich nynější úprava poškozuje. Odpůrci záměru naopak poukazují na to, že by firmám vzrostly náklady. Zdůrazňují také to, že se řada podniků potýká s koronavirovou krizí.

Podle poslankyně ČSSD Aleny Gajdůškové by se pravidla dovolené na zotavenou pro úřady, neziskové organizace a firmy měla sjednotit. "Zvláště v této chvíli je to velmi důležité. Nikdo to nemá jednoduché. Chápu zaměstnavatele, nicméně lidé potřebují odpočinek. Věřím, že pandemii zvládneme a lidé si budou moci odpočinout, jak si přejí a zaslouží," uvedla.

Ministryně práce a místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová v lednu při představení stranických předvolebních plánů zmínila i debatu o prodloužení dovolené. Sněmovní volby budou v říjnu.

Návrh novely ponechává zaměstnavatelům možnost volno ještě prodloužit. Nezmění ani délku dovolené učitelů a akademiků z vysokých škol, která je osm týdnů.

Související

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna dovolená Alena Gajdůšková

Aktuálně se děje

před 45 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 54 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy