Lidovci hrotí situaci: Potopíme koalici, pokud projde zrušení lustrací

Praha - Pokud návrh na zrušení lustrací projde do druhého čtení, odejdou lidovci z vládní koalice. Na tiskové konferenci to dnes oznámil jejich předseda Pavel Bělobrádek, podle něhož by v takovém případě okamžitě rezignovali všichni lidovečtí ministři. Zopakoval, že KDU-ČSL je zásadně proti zrušení lustračních zákonů, což navrhli komunisté. ČSSD i ANO i přes tuto hrozbu počítají s tím, že nezavážou své poslance, aby hlasovali proti.

"My jsme jasně upozornili naše koaliční partnery, že v případě, že by byloprohlasováno, aby šel návrh komunistů na zrušení lustračního zákona dodalšího čtení, je to pro nás důvod ukončit naši koaliční spolupráci," řekl Bělobrádek.

Lidovci chtějí, aby se ve Sněmovně o návrhu komunistů rozhodlo ještě předhlasováním o důvěře nové koaliční vládě. O té se bude hlasovat 18. února.

Šéfa poslanců sociální demokracie Romana Sklenáka dnešní krok lidovců překvapil. Dozvěděl se o něm prý z médií, aniž by byl předem konzultován.ČTK zopakoval, že jeho strana bude mít o lustracích volné hlasování. "Kvůli komunistickému návrhu na zrušení lustrací se koalice nepochybně nerozpadne," ujistil posléze v reakci premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek zatím neumí předjímat reakci svých spolustraníků. Připustil však, že někteří poslanci se chystají hlasovat pro zrušení lustračních zákonů. Hlasování budou mít volné.

KDU-ČSL se v tomto týdnu již jednou nechala slyšet, že by případné hlasování koaličních partnerů ze sociální demokracie a hnutí ANO prozrušení lustračního zákona považovala za porušení koaliční smlouvy. Dnes tedy svůj postoj ještě vyostřila.

Podle ministra kultury Daniela Hermana je to pro lidovce "zcela principiální záležitost" a zrušení lustrací by znamenalo "podlomení kontinuity polistopadového vývoje", což by narušilo jejich důvěru v možnost koaliční spolupráce. "V takovém případě jsem okamžitě připraven rezignovat z postu ministra kultury," uvedl Herman.

Bělobrádek doplnil, že by stejně postupoval i zbývající dva lidovečtí členové vlády. "Skutečně nám nejde o ty funkce, bereme to jako možnostovlivnit ČR pozitivním směrem, ale v případě takových zásadních věcí bychom nemohli pokračovat ve spolupráci," dodal.

Na Slovensku mají estébáci vyšší penze

Mezi zeměmi bývalého postkomunistického prostoru bylo Československo prvním státem, který rázně přistoupil k procesu demokratizace a který si osvojil právní nástroj tohoto typu. Cílem lustračních zákonů bylo udržovat éru komunismu a potlačování lidských a občanských práv mimo politiku, uvedl server pohledzvenku.cz.

Zákon z roku 1991 měl původně platit do konce prosince 1996, ale v roce 1995 bylo rozhodnuto o jeho obnově a o pět let později byla jeho platnost prodloužena na neurčito. Od roku 1991 si lustrační osvědčení nechalo vystavit na čtyři sta tisíc Čechů. Dnes je však budoucnost zákona nejistá. Jeho hlavní funkce – defenzíva hodnot demokracie – byla v každém případě v Česku mnohem úspěšnější než například na Slovensku.

Třešničkou na dortu je skutečnost, že na Slovensku jsou bývalí důstojníci StB zvýhodňováni v důchodovém systému. Pobírají výrazně vyšší penze než bývalí političtí vězni.

Rovněž v Polsku byla situace ohledně vyrovnání se s komunismem dlouho nejasná. Je třeba podotknout, že komunistický režim v Polsku byl před svým pádem o poznání liberálnější než v Československu a přechod k demokracii se tu odehrál postupně. Nová nekomunistická vláda proto lustrace v roce 1989 odmítla.

První pokus o jejich zavedení skončil v roce 1992 zveřejněním údajné spolupráce Lecha Wałęsy s komunistickou tajnou službou a následným pádem kabinetu. Až v roce 1997 se severním sousedům zadařilo přistoupit k lustračnímu zákonu. Úspěchem polské legislativy byl vznik Ústavu paměti národa, který spravuje archivy tajných služeb a dostal pod svá křídla vyšetřování zločinů souvisejících s komunismem a nacismem. Oproti českému Ústavu pro studium totalitních režimů tedy disponuje vlastními státními zástupci a pravomocí postavit případné viníky před soud.

Související

Marek Výborný

Výborný naznačil, jakým směrem povede KDU-ČSL po návratu do čela strany

Říjen přinesl změnu v čele jedné z vládních stran. Staronovým předsedou KDU-ČSL se stal Marek Výborný, který v diskuzním pořadu televize Nova Za pět minut dvanáct naznačil, jakým směrem lidovce povede. Vyloučil každopádně, že by strana pod jeho vedením uvažovala o personálních změnách ve vládě. 

Více souvisejících

KDU - ČSL Lustrační zákon koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy