Lidovci hrotí situaci: Potopíme koalici, pokud projde zrušení lustrací

Praha - Pokud návrh na zrušení lustrací projde do druhého čtení, odejdou lidovci z vládní koalice. Na tiskové konferenci to dnes oznámil jejich předseda Pavel Bělobrádek, podle něhož by v takovém případě okamžitě rezignovali všichni lidovečtí ministři. Zopakoval, že KDU-ČSL je zásadně proti zrušení lustračních zákonů, což navrhli komunisté. ČSSD i ANO i přes tuto hrozbu počítají s tím, že nezavážou své poslance, aby hlasovali proti.

"My jsme jasně upozornili naše koaliční partnery, že v případě, že by byloprohlasováno, aby šel návrh komunistů na zrušení lustračního zákona dodalšího čtení, je to pro nás důvod ukončit naši koaliční spolupráci," řekl Bělobrádek.

Lidovci chtějí, aby se ve Sněmovně o návrhu komunistů rozhodlo ještě předhlasováním o důvěře nové koaliční vládě. O té se bude hlasovat 18. února.

Šéfa poslanců sociální demokracie Romana Sklenáka dnešní krok lidovců překvapil. Dozvěděl se o něm prý z médií, aniž by byl předem konzultován.ČTK zopakoval, že jeho strana bude mít o lustracích volné hlasování. "Kvůli komunistickému návrhu na zrušení lustrací se koalice nepochybně nerozpadne," ujistil posléze v reakci premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek zatím neumí předjímat reakci svých spolustraníků. Připustil však, že někteří poslanci se chystají hlasovat pro zrušení lustračních zákonů. Hlasování budou mít volné.

KDU-ČSL se v tomto týdnu již jednou nechala slyšet, že by případné hlasování koaličních partnerů ze sociální demokracie a hnutí ANO prozrušení lustračního zákona považovala za porušení koaliční smlouvy. Dnes tedy svůj postoj ještě vyostřila.

Podle ministra kultury Daniela Hermana je to pro lidovce "zcela principiální záležitost" a zrušení lustrací by znamenalo "podlomení kontinuity polistopadového vývoje", což by narušilo jejich důvěru v možnost koaliční spolupráce. "V takovém případě jsem okamžitě připraven rezignovat z postu ministra kultury," uvedl Herman.

Bělobrádek doplnil, že by stejně postupoval i zbývající dva lidovečtí členové vlády. "Skutečně nám nejde o ty funkce, bereme to jako možnostovlivnit ČR pozitivním směrem, ale v případě takových zásadních věcí bychom nemohli pokračovat ve spolupráci," dodal.

Na Slovensku mají estébáci vyšší penze

Mezi zeměmi bývalého postkomunistického prostoru bylo Československo prvním státem, který rázně přistoupil k procesu demokratizace a který si osvojil právní nástroj tohoto typu. Cílem lustračních zákonů bylo udržovat éru komunismu a potlačování lidských a občanských práv mimo politiku, uvedl server pohledzvenku.cz.

Zákon z roku 1991 měl původně platit do konce prosince 1996, ale v roce 1995 bylo rozhodnuto o jeho obnově a o pět let později byla jeho platnost prodloužena na neurčito. Od roku 1991 si lustrační osvědčení nechalo vystavit na čtyři sta tisíc Čechů. Dnes je však budoucnost zákona nejistá. Jeho hlavní funkce – defenzíva hodnot demokracie – byla v každém případě v Česku mnohem úspěšnější než například na Slovensku.

Třešničkou na dortu je skutečnost, že na Slovensku jsou bývalí důstojníci StB zvýhodňováni v důchodovém systému. Pobírají výrazně vyšší penze než bývalí političtí vězni.

Rovněž v Polsku byla situace ohledně vyrovnání se s komunismem dlouho nejasná. Je třeba podotknout, že komunistický režim v Polsku byl před svým pádem o poznání liberálnější než v Československu a přechod k demokracii se tu odehrál postupně. Nová nekomunistická vláda proto lustrace v roce 1989 odmítla.

První pokus o jejich zavedení skončil v roce 1992 zveřejněním údajné spolupráce Lecha Wałęsy s komunistickou tajnou službou a následným pádem kabinetu. Až v roce 1997 se severním sousedům zadařilo přistoupit k lustračnímu zákonu. Úspěchem polské legislativy byl vznik Ústavu paměti národa, který spravuje archivy tajných služeb a dostal pod svá křídla vyšetřování zločinů souvisejících s komunismem a nacismem. Oproti českému Ústavu pro studium totalitních režimů tedy disponuje vlastními státními zástupci a pravomocí postavit případné viníky před soud.

Související

Marek Výborný

Výborný naznačil, jakým směrem povede KDU-ČSL po návratu do čela strany

Říjen přinesl změnu v čele jedné z vládních stran. Staronovým předsedou KDU-ČSL se stal Marek Výborný, který v diskuzním pořadu televize Nova Za pět minut dvanáct naznačil, jakým směrem lidovce povede. Vyloučil každopádně, že by strana pod jeho vedením uvažovala o personálních změnách ve vládě. 

Více souvisejících

KDU - ČSL Lustrační zákon koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 6 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 6 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 7 hodinami

Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí

Severoatlantická aliance zůstane jednotná, bez ohledu na to, zda v nadcházejících amerických prezidentských volbách zvítězí Kamala Harrisová nebo Donald Trump. Tuto jistotu vyjádřil generální tajemník NATO Mark Rutte během své pondělní návštěvy v Berlíně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy