Semelová přestřelila, její výstup v ČT byl moc i na KSČM

Praha - Výroky komunistické poslankyně Marty Semelové v pořadu České televize Hyde Park o popravě Milady Horákové vyvolaly velkou kritiku, k níž se připojili i někteří další poslanci KSČM. Semelová v pořadu pochybovala o tom, že přiznání Horákové bylo vynucené. Podle představitelů KSČM je to ale osobní názor Semelové, s nímž nesouhlasí. Řekli to serveru Lidovky.cz.

"Toto je zcela osobní postoj paní Semelové a co se mne týče, nesouhlasím s ním. Ohledně procesu s Miladou Horákovou a i jinými z padesátých let bylo dokázáno, že v daných podmínkách by se kdokoli přiznal k čemukoli," řekl serveru místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Nepředpokládá ale, že by Semelová byla za výroky o Horákové vyloučena ze strany. S názorem Semelové nesouhlasí ani komunističtí poslanci Vladimír Koníček a Kateřina Konečná.

"Když někdo zpochybňuje zločiny komunismu, tak to je potenciální zločin," řekl serveru poslanec za ODS Marek Benda. Také podle místopředsedy Sněmovny Petra Gazdíka (STAN) by měl výrok posoudit soud.

"Tento pořad s postkomunistickou poslankyní Martou Semelovou byl ukázkou projevu politické lůzy," uvedl v prohlášení zaslaném ČTK bývalý ředitel Národní galerie v Praze Milan Knížák. Předseda oblastního sdružení ODS pro Prahu 11 pak ostatní poslance vyzval, aby si od Semelové ve Sněmovně odsedli.

Z výroků Marty Semelové na ČT24: (dle Českápozice.cz)

O lidech, kteří nemohli za socialismu studovat: „Je možné, že takový případ byl, já ty případy neznám."

O agentech StB: „Podívejte se, každá země má určité vnitřní bezpečnostní složky, pokud byli lidé, kteří chránili ekonomiku této země, tak si myslím, že byli v plném právu. A abychom je dnes odsuzovali za to, že hájili zájmy země, je velmi nesprávné."

O povaze spolupracovníků StB: „V každé skupině lidí se najdou slušní lidé i ti horší. Nicméně spolupracovník StB pro mě není známka toho, že by to byl někdo neslušný."

O politických vraždách, lágrech: „To, co se dělo v minulosti, je potřeba vnímat tehdejším pohledem. Pochopitelně není to nic, co by člověka těšilo a z čeho by měl radost, ale myslím si, že tyto souvislosti historické, to rozdělení světa, to, že to bylo po válce a tak dále, to je potřeba vnímat také, takže radost z toho nemáme nikdo."

O popravě Milady Horákové: „Bylo to v té době, já to považuji samozřejmě za nešťastné, nicméně Milada Horáková se také přiznala ke všemu, ke své činnosti..."

O vynuceném přiznání: „Tak o tom dost pochybuju, že to byla vynucená přiznání, ale v každém případě je to, je to záležitost, která je smutná. Nemáme z ní nikdo radost."

O vstupu vojsk roku 1968: „Já bych to okupací nenazvala v žádném případě. Já bych to nazvala internacionální pomocí, která ovšem nám jako komunistické straně a komunistickému hnutí do budoucna udělala mnohé problémy."

O tom, zda se žije lépe v Severní, nebo Jižní Koreji: „Já jsem tam nebyla a nevím, ale myslím si, že v obou státech jsou problémy, jak v Severní, tak v Jižní, nakonec i v té jižní části jsou velké problémy, také kolem hladu."

Nejvíce obětí komunistické zvůle je podle Černé knihy komunismu v Číně, a to 65 milionů. Dalších 20 milionů přišlo o život v bývalém Sovětském svazu, po dvou milionech v Severní Koreji a Kambodži. V evropských zemích pod sovětským vlivem se oběti odhadují na milion. V Africe přišlo o život 1,7 milionu lidí, v Afghánistánu 1,5 milionu a ve Vietnamu milion. V Latinské Americe se zmiňuje 150 tisíc obětí.

"Musím jednoznačně odmítnout srovnávání fašismu či nacismu s komunismem. Je to naprosto, naprosto nesrovnatelné," řekla také Semelová.

Související

KSČM Komentář

Komunisté zase velí zemi. I když se neoslovujeme soudruhu a major Zeman nezáří z obrazovky

KOMENTÁŘ – Po zemi se opět rozlila rudá barva, která diktuje, jak národ bude žít. Komunisté bohužel opět převzali moc nad republikou, i když se tváříme, že nám nevládnou. Z kabinetu Andreje Babiše si KSČM udělala své rukojmí, které plní, co jim nadiktují. Jinak by sestava ze Strakovy akademie nic neprosadila. Stala se pouhými loutkami v rukou bolševiků, kteří zvláště v koronavirové pandemii rozhodují o dění ve státě, jemuž velí. A tak rozkazují, kdy žáci půjdou do školy, anebo že ožebračí armádu o deset miliard. Nikdy se nevyplatí je podceňovat, stále jsou nebezpeční. Už jen tím, že stále existují a nejsou postaveni mimo zákon.

Více souvisejících

Marta Semelová KSČM Komunismus

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy