Jiří Pernes byl odvolán z čela ústavu ÚSTR

Praha - Rada Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) odvolala ve středu ředitele ústavu Jiřího Pernese. Novým prozatímním ředitelem se stal historik Zdeněk Hazdra, Mediafaxu to potvrdil člen rady Patrik Ben

Pernesovo odvolání podpořili čtyři členové rady, tři hlasovali proti. Rozhodující hlas nutný pro konec Pernese ve funkci se nakonec našel v radním Michalu Stehlíkovi. Ten do té doby patřil k ředitelovým zastáncům.

"Jsem rád, hlasoval jsem pro odvolání pana Pernese," přiznal Benda. Uvedl, že poslední kapkou bylo další odhalené plagiátorství, kterého se dosavadní ředitel Pernes údajně dopustil. "Jmenovali jsme dočasným ředitelem pana Hazdru, obratem vyhlásíme nové výběrové řízení," dodal Benda.

Podle něj by mohl být nový ředitel jmenován za jeden až tři měsíce. "Chceme mít výběr kandidátů, chceme být dobře informováni. Určitě to bude vyžadovat čas," přiznal Mediafaxu Benda.

Senátor Jiří Liška (ODS), který byl iniciátorem a zakladatelem zákona o ÚSTR, s Bendou souhlasí. "Jsem rád, že to takhle dopadlo," reagoval senátor. "Myslím, že pan Pernes podcenil, že na ředitele ÚSTR jsou kladeny nadstandardní požadavky," dodal s tím, že by bylo dobré, aby rada zvolila nového ředitele co nejdříve. Zároveň ale uvedl, že Senát v tomto směru nebude vyvíjet žádný tlak. "Je to v rukách rady, Senát nemůže běh nijak ovlivňovat. Pro každou instituci je však důležité, aby měla jasné vedení, proto doufám, že bezvládí v ÚSTR nebude trvat dlouho," řekl Mediafaxu senátor.

Člen rady Jan Zahradníček, který byl jedním z těch, kdo Pernese do úřadu dosadil a ve středu hlasoval proti jeho odvolání, Mediafaxu řekl, že nechápe výsledek jednání rady. "Nevidím na důvodech pro odvolání ředitele ÚSTR nic relevantního. Z toho, jak to dopadlo, jsem stále rozčílený," sdělil krátce po hlasování. "Rozhodně se to nemělo stát krátce před volbami, ale mělo se alespoň počkat na povolební období," poznamenal Zahradníček.

Dočasně jmenovaný ředitel ÚSTR Hazdra Mediafaxu sdělil, že chce pokračovat v práci svého předchůdce. "Považuji totiž za nutné zvýšení renomé ústavu, jak s tím již započal přede mnou doktor Pernes," řekl s tím, že chce zlepšit spolupráci ÚSTR s dalšími odbornými institucemi. "Zde má doposud ústav mezery," prozradil. Hazdra nevyloučil ani personální změny. "Musím se ale nejprve seznámit se stávající situací," uvedl.

Volbu Pernese do funkce ředitele provázel jeden problém za druhým. Předsedkyně rady Naděžda Kavalírová odmítla podepsat jmenovací dekret kvůli skutečnosti, že Pernes před rokem 1989 studoval Večerní univerzitu marxismu leninismu a je napadán i kvůli údajnému plagiátorství diplomových prací. Rada ústavu tak zasedala několikrát, jednou si v průběhu jednání změnila svůj jednací řád. Podle něj pak hlasovala. Pernes byl definitivně potvrzen jako nový ředitel těsnou většinou, hlasy v poměru 4:3. Jmenovací dekret pak podepsala kolegyně Kavalírové Petruška Šustrová, která se Pernese celou dobu zastávala.

Na poslední případ opisování upozornila studentka Masarykovy univerzity v Brně Libuše Janáčková. Pernes měl ve své knize "Svět Lidových novin 1893-1993" před 17 lety opsat pasáže z diplomové práce z roku 1958, která mapovala éru šéfredaktora Lidových novin Arnošta Heinricha. Možné plagiátorství odhalila Janáčková při práci na diplomové práci o Leoši Janáčkovi a Lidových novinách. Mezi studijními materiály totiž měla Pernesovu knihu i diplomku Blanky Maškové z roku 1958. "Kniha Jiřího Pernese je téměř kompletním plagiátem práce paní Maškové," řekla serveru Týden.cz Janáčková s tím, že Pernes Maškovou cituje vzácně a většina textu vyznívá jako jeho vlastní myšlenky.

Hlasy proti Pernesovi však nebyly slyšet pouze z úst členů rady, ale i senátorů. Senátor Jan Horník z TOP 09 například řekl, že při výběrovém řízení Rada pochybila. Podle něj totiž Pernes nesplnil některé podmínky, které byly na kandidáty uloženy. Rada si prý měla prověřit, zda Pernes skutečně umí dobře anglicky a zda nějaké skutečnosti nezatajil.

Pernes navíc první den, kdy do úřadu ředitele nastoupil, rozdal výpovědi hned čtyřem lidem z vedení. Odvolal ředitele kanceláře ústavu Patrika Košického, ředitele odboru informatiky Marcela Uchytila a dva náměstky. Pernes sice avizoval, že plánuje personální audit, ale slíbil, že nejdříve se chce s chodem ústavu seznámit. To však nedodržel.

Jeho kroky tak vyvolaly počátkem dubna v Senátu ostrou diskuzi a přizvána byla předsedkyně Rady Naděžda Kavalírová. "Prvními kroky učiněnými novým ředitelem Jiřím Pernesem jsem natolik zneklidněn, že nemohu mlčet. Odvolání celého vedení Ústavu odporuje jak všem dosavadním veřejným vyjádřením Jiřího Pernese, tak bohužel potvrzuje obavy z diskontinuity dalšího směřování Ústavu a ochromení jeho činnosti," uvedl tehdy senátor Liška.

Senátoři se na konci svého jednání proto shodli, že Rada si musí nechat vypracovat nezávislou právní analýzu, zda nový ředitel Jiří Pernes splňuje všechny podmínky pro výkon své funkce.

Související

Reakce ČSSD na nesmysly Aktuálně.cz

Reakce ČSSD na nesmysly Aktuálně.cz

Praha - Ohrazuji se proti nesmyslům Aktuálně.cz, jichž využívá k politické kampani ODS. O materiály k případu T. Melicha jsme oficiálně požádali, jakmile začaly vycházet první články Aktuálně.cz tak, aby ČSSD mohla reagovat se znalostí věcí, říká Petr Dimun.

Více souvisejících

Jiří Pernes ústr

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Přelom v nakládání s nápojovými obaly v Česku. Chystá se zálohování

Česko se chystá zavést povinné zálohování nápojových obalů. Podle ministerstva životního prostředí pomůže dostat k recyklaci více než 2,5 miliardy kusů plastových lahví a nápojových plechovek, snížit množství nevyužívaného odpadu a také zmenšit znečištění veřejných míst ve městech, obcích a volné krajině. Vláda schválila příslušný návrh novely zákona o obalech, která vedle zálohování zavádí i zpoplatnění reklamních letáků.

včera

včera

Marian Jurečka

Jurečka představil nový návrh růstu platů v politice

Jen o 6,9 procenta místo původně avizovaných 14 procent mají stoupnout platy politiků v příštím roce. Navrhne to ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Řekl to dnes v diskuzním pořadu Partie. Debatovat chce i o tom, aby výdělky soudců a státních zástupců rostly stejně jako ostatním ústavním činitelům.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Válka na Ukrajině může skončit mírem za ruských podmínek. Co by to znamenalo?

Ukrajina nutně potřebuje mír, ale ne za ruských podmínek. Pokud Moskva ovládne mírová jednání svými požadavky, miliony Ukrajinců na novém „ruském“ území čeká krutý osud. Je čas zapojit veškeré diplomatické snažení do toho, aby se výsledná dohoda co nejvíce blížila návrhům ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Svět další genocidu skutečně nepotřebuje. Pokud dojde ke splnění ruských požadavků, budeme se na ni muset dívat.

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Zelenskyj nastínil aktuální bojovou situaci v ruské Kurské oblasti

Ukrajinská armáda odrazila ruské útoky v Kurské oblasti, do které pronikla přes hranici na začátku letošního srpna. Tvrdí to ukrajinský premiér Volodymyr Zelenskyj. Vojáci podle jeho slov drží linii a neustupují. Moskva přitom v pátek oznámila, že v oblasti získala zpět dvě obce. 

včera

Marian Jurečka

Jurečka řekl, jak to bylo s penězi pro první dámu Evu Pavlovou

K otázce peněz pro první dámu se v neděli vyjádřil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v diskuzním pořadu Partie. Podle Jurečky má nakonec platit původní dohoda mezi prezidentskou kanceláří i ministerstvem, ačkoliv se ji prý Hrad snažil pozměnit.

včera

včera

včera

Afrika, ilustrační foto

Afrika jako místo, kde Západu pšenka nekvete. Expertka vysvětlila, proč tomu tak je

Afrikanistka Linda Piknerová pro EuroZprávy.cz popsala, jak se v Africe daří prosazovat zemím jako Čína a Rusko – a to na úkor Západu. Vysvětlila také, proč africké elity vnímají spolupráci s těmito režimy jako přijatelnější, což posiluje geopolitický vliv těchto velmocí na kontinentu. Piknerová se zúčastnila projektu Expedice Z101, který zkoumal proměny Afriky po stopách cest Hanzelky a Zikmunda.

včera

včera

včera

12. října 2024 20:37

Aktualizováno 12. října 2024 19:42

Kamala Harrisová, viceprezidentka Spojených států amerických

Harrisová má základní předpoklad pro funkci prezidenta. Jde o zdraví

Viceprezidentka Kamala Harrisová je schopna vykonávat funkci prezidenta Spojených států amerických. Takové jsou závěry lékařské zprávy, kterou se její kampaň rozhodla zveřejnit v rámci předvolebního boje s výrazně starším republikánským kandidátem Donaldem Trumpem. Informovala o tom agentura AP.

12. října 2024 19:25

Jablko, ilustrační fotografie.

Jablka, nejoblíbenější ovoce našich předků

Podzim je mimo jiné obdobím sklizně jablek. Toto typické podzimní ovoce si oblíbili již naši předci, a to natolik, že ho ze všech sladkých plodin v kuchyni využívali nejčastěji. Jablka lidé již ve středověku přidávali do sladkých i slaných pokrmů, třeba do kaší nebo k pečenému masu.

12. října 2024 18:03

Alexej Navalnyj

Navalnyj vtipkoval o tom, že ho Putin nechá zabít, ukazují memoáry

Zesnulý ruský opoziční politik Alexej Navalnyj ve vězení před svým skonem přemýšlel o smrti, každodenním životě, rodině, politice či válce na Ukrajině. Vyplývá to z úryvků z knihy, která v říjnu vyjde v angličtině pod názvem Patriot: a Memoir. Úryvky zveřejnil časopis New Yorker. 

12. října 2024 16:54

Slovensko si připomíná tragickou střelbu v Bratislavě. Pellegrini vidí jedinou cestu

Slovensko si dnes připomíná tragickou střelbu v Bratislavě, při které útočník v říjnu 2022 zastřelil dvě osoby před barem navštěvovaným komunitou LGBTI+. Vyšetřování případu bylo letos ukončeno. Prezident Peter Pellegrini u příležitosti sobotního výročí zmínil, že odmítá jakoukoliv nenávist a násilí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy