Jiří Pernes byl odvolán z čela ústavu ÚSTR

Praha - Rada Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) odvolala ve středu ředitele ústavu Jiřího Pernese. Novým prozatímním ředitelem se stal historik Zdeněk Hazdra, Mediafaxu to potvrdil člen rady Patrik Ben

Pernesovo odvolání podpořili čtyři členové rady, tři hlasovali proti. Rozhodující hlas nutný pro konec Pernese ve funkci se nakonec našel v radním Michalu Stehlíkovi. Ten do té doby patřil k ředitelovým zastáncům.

"Jsem rád, hlasoval jsem pro odvolání pana Pernese," přiznal Benda. Uvedl, že poslední kapkou bylo další odhalené plagiátorství, kterého se dosavadní ředitel Pernes údajně dopustil. "Jmenovali jsme dočasným ředitelem pana Hazdru, obratem vyhlásíme nové výběrové řízení," dodal Benda.

Podle něj by mohl být nový ředitel jmenován za jeden až tři měsíce. "Chceme mít výběr kandidátů, chceme být dobře informováni. Určitě to bude vyžadovat čas," přiznal Mediafaxu Benda.

Senátor Jiří Liška (ODS), který byl iniciátorem a zakladatelem zákona o ÚSTR, s Bendou souhlasí. "Jsem rád, že to takhle dopadlo," reagoval senátor. "Myslím, že pan Pernes podcenil, že na ředitele ÚSTR jsou kladeny nadstandardní požadavky," dodal s tím, že by bylo dobré, aby rada zvolila nového ředitele co nejdříve. Zároveň ale uvedl, že Senát v tomto směru nebude vyvíjet žádný tlak. "Je to v rukách rady, Senát nemůže běh nijak ovlivňovat. Pro každou instituci je však důležité, aby měla jasné vedení, proto doufám, že bezvládí v ÚSTR nebude trvat dlouho," řekl Mediafaxu senátor.

Člen rady Jan Zahradníček, který byl jedním z těch, kdo Pernese do úřadu dosadil a ve středu hlasoval proti jeho odvolání, Mediafaxu řekl, že nechápe výsledek jednání rady. "Nevidím na důvodech pro odvolání ředitele ÚSTR nic relevantního. Z toho, jak to dopadlo, jsem stále rozčílený," sdělil krátce po hlasování. "Rozhodně se to nemělo stát krátce před volbami, ale mělo se alespoň počkat na povolební období," poznamenal Zahradníček.

Dočasně jmenovaný ředitel ÚSTR Hazdra Mediafaxu sdělil, že chce pokračovat v práci svého předchůdce. "Považuji totiž za nutné zvýšení renomé ústavu, jak s tím již započal přede mnou doktor Pernes," řekl s tím, že chce zlepšit spolupráci ÚSTR s dalšími odbornými institucemi. "Zde má doposud ústav mezery," prozradil. Hazdra nevyloučil ani personální změny. "Musím se ale nejprve seznámit se stávající situací," uvedl.

Volbu Pernese do funkce ředitele provázel jeden problém za druhým. Předsedkyně rady Naděžda Kavalírová odmítla podepsat jmenovací dekret kvůli skutečnosti, že Pernes před rokem 1989 studoval Večerní univerzitu marxismu leninismu a je napadán i kvůli údajnému plagiátorství diplomových prací. Rada ústavu tak zasedala několikrát, jednou si v průběhu jednání změnila svůj jednací řád. Podle něj pak hlasovala. Pernes byl definitivně potvrzen jako nový ředitel těsnou většinou, hlasy v poměru 4:3. Jmenovací dekret pak podepsala kolegyně Kavalírové Petruška Šustrová, která se Pernese celou dobu zastávala.

Na poslední případ opisování upozornila studentka Masarykovy univerzity v Brně Libuše Janáčková. Pernes měl ve své knize "Svět Lidových novin 1893-1993" před 17 lety opsat pasáže z diplomové práce z roku 1958, která mapovala éru šéfredaktora Lidových novin Arnošta Heinricha. Možné plagiátorství odhalila Janáčková při práci na diplomové práci o Leoši Janáčkovi a Lidových novinách. Mezi studijními materiály totiž měla Pernesovu knihu i diplomku Blanky Maškové z roku 1958. "Kniha Jiřího Pernese je téměř kompletním plagiátem práce paní Maškové," řekla serveru Týden.cz Janáčková s tím, že Pernes Maškovou cituje vzácně a většina textu vyznívá jako jeho vlastní myšlenky.

Hlasy proti Pernesovi však nebyly slyšet pouze z úst členů rady, ale i senátorů. Senátor Jan Horník z TOP 09 například řekl, že při výběrovém řízení Rada pochybila. Podle něj totiž Pernes nesplnil některé podmínky, které byly na kandidáty uloženy. Rada si prý měla prověřit, zda Pernes skutečně umí dobře anglicky a zda nějaké skutečnosti nezatajil.

Pernes navíc první den, kdy do úřadu ředitele nastoupil, rozdal výpovědi hned čtyřem lidem z vedení. Odvolal ředitele kanceláře ústavu Patrika Košického, ředitele odboru informatiky Marcela Uchytila a dva náměstky. Pernes sice avizoval, že plánuje personální audit, ale slíbil, že nejdříve se chce s chodem ústavu seznámit. To však nedodržel.

Jeho kroky tak vyvolaly počátkem dubna v Senátu ostrou diskuzi a přizvána byla předsedkyně Rady Naděžda Kavalírová. "Prvními kroky učiněnými novým ředitelem Jiřím Pernesem jsem natolik zneklidněn, že nemohu mlčet. Odvolání celého vedení Ústavu odporuje jak všem dosavadním veřejným vyjádřením Jiřího Pernese, tak bohužel potvrzuje obavy z diskontinuity dalšího směřování Ústavu a ochromení jeho činnosti," uvedl tehdy senátor Liška.

Senátoři se na konci svého jednání proto shodli, že Rada si musí nechat vypracovat nezávislou právní analýzu, zda nový ředitel Jiří Pernes splňuje všechny podmínky pro výkon své funkce.

Související

Reakce ČSSD na nesmysly Aktuálně.cz

Reakce ČSSD na nesmysly Aktuálně.cz

Praha - Ohrazuji se proti nesmyslům Aktuálně.cz, jichž využívá k politické kampani ODS. O materiály k případu T. Melicha jsme oficiálně požádali, jakmile začaly vycházet první články Aktuálně.cz tak, aby ČSSD mohla reagovat se znalostí věcí, říká Petr Dimun.

Více souvisejících

Jiří Pernes ústr

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy