Lepší vláda diktátora, než rozklad státu a chaos, tvrdí poslanec Úsvitu

Praha - Tragická situace na Ukrajině přiměla řadu předních českých politiků k reakcím, z nichž některé veřejnost vítá, nad jinými nesouhlasně kroutí hlavou. Nekompromisní názor týkající se ukrajinské krize má také poslanec a expert na zahraniční politiku za hnutí Úsvit Milan Šarapatka, podle kterého by si Ukrajina měla své problémy vyřešit sama.

"Situace v této zemi je tragická pro její obyvatele a zároveň nesmírně vážná z pohledu bezpečnosti celého regionu a celé Evropy. Zásadně však nesouhlasím s hodnocením příčin této situace a příčin jejího gradování do dnešní podoby," tvrdí Šarapatka na sociální síti prostřednictvím předsedy strany Tomia Okamury.

Dodává, že původně chtěl těmito slovy reagovat na vystoupení bývalé předsedkyně Němcové, bohužel však neměl čas je ve sněmovně přednést. Situace na Ukrajině mezitím vygradovala a nyní je země na pokraji občasnké války. 

"Do chvíle, kdy ukrajinský prezident na vilniuském summitu odmítl podepsat asociační dohodu s EU, byl považován námi i celou EU za toho nejvěrohodnějšího partnera, kterého jsme div, že nenosili na rukou. V jediném mžiku oka se z něj ale, po jeho rozhodnutí asociační dohodu nepodepsat, stal nevěrohodný, zkorumpovaný, slabý diktátor, ovládaný doněckými oligarchy. Nic proti tomu, jsem dokonce blízek s těmito tvrzeními souhlasit, jsem však přesvědčen, že Janukovyč jiné rozhodnutí udělat nemohl," píše poslanec s tím, země se ocitla na pokraji kolapsu i bez slibovaných ekonomických sankcí ze strany Ruska.

"Putin dokáže být velkorysý. Ukrajina se podřídila a Rusko Ukrajině z ekonomické propasti pomoc přislíbilo. Naproti tomu, EU Ukrajině za odklon od jejího velkého bratra a podpis asociační dohody nabídla "velkorysou" sumu 650. mil. EUR, tj. ani na 15 EUR pro jednoho občana Ukrajiny!.........Putin nabídl pomoc 10 mld. USD," komentuje vznik této situace poslanec.

Odmítnutí asociační smlouvy způsobilo, že se centrum Kyjeva naplnilo politickými demonstranty, kteří volali po demokratickém odvolání prezidenta Janukovyče. "Dovedete si představit něco podobného v našich podmínkách? Opozici se nepodaří v českém parlamentu prosadit svůj záměr, a proto vyzve své stoupence, aby vyšli na Václavské náměstí, začali stavět barikády, pálili pneumatiky, obsadili ministerstva a další státní úřady, házeli Molotovovy koktejly a dlažební kostky," dodává Šarapatka.

"A mimochodem, kde jsou dnes opoziční ukrajinští lídři, které pan poslanec Schwarzenberg, bez jakéhokoli pověření PS ČR tak vehementně podporoval v Kyjevě? Zmizeli! Místo nich ovládli kyjevskou pouliční scénu příznivci strany Svoboda Oleha Ťahniboka, který za národního ukrajinského hrdinu považuje Stepana Banderu, bojovníka po boku Hitlera," vysvětluje poslanec zvrat v ukrajinské krizi.

Podle Šarapatky se zdá, že je nám jedno, kdo bude příští Kyjevský vůdce. "Hlavně, aby to byl někdo, kdo s námi, EU, bude napříště ochoten asociační dohodu bez podmínek podepsat. K tomu je však nejdříve nutné svrhnout Janukovičův režim," dodává poslanec a nechápavě kroutí hlavou nad snahou polepšovat ostatní a vnucovat jim naše vidění lidských práv. Jako příklad uvádí Lýbii, které jsme podporou opozice přinesli místo jednoho tyrana deset jiných a k tomu ekonomické zhroucení státu. O to stejné se nyní údajně snažíme na Ukrajině i v Sýrii.

"Ano, diktátor zůstane diktátorem....., ale jeho vláda je vždycky lepší než rozklad státu, chaos, tisíce mrtvých a humanitární katastrofa v zemi. Nechme tedy alespoň Ukrajinu, proboha, být, ať si své problémy vyřeší sama, ať již příklonem k evropské cestě vývoje nebo větší provázaností s Ruskem, případně dokonce rozdělením," píše Šarapatka prostřednictvím Tomia Okamury.

Související

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

Více souvisejících

Ukrajina Viktor Janukovyč Hnutí Úsvit přímé demokracie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy