Kovářová: V justici se musí propuštět

Praha - Snižování stavů v justičních institucích je nutné pro zefektivnění soudních procesů a také aby se ušetřilo. Shodli se na tom hosté nedělního diskusního pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

"Rozpočet celé justice na tento rok je 22 miliard korun. Obávám se však, že nám jej ministr financí Eduard Janota ještě seškrtá. Kvůli úsporám se letos nerozjíždí žádné nové projekty, které byly plánované. Justice jede z posledních peněz a nemá rezervu na to, kdyby se něco stalo," upozornila ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.

Pokud se má šetřit, tak by se mělo šetřit všude. "Za rok jsem propustila 10 procent lidí a dokážu si představit další snižování stavu na ministerstvu," řekla.

Pavel Baxa, předseda Nejvyššího správního soudu má podobný názor. Odhadl, že nynější počet 3079 soudců by se mohl snížit až na 2 500 ve prospěch odborného administrativního aparátu, který je levnější a přinesl by vyšší efektivitu. Soudci by nebyli zavaleni administrativou a mohli se věnovat své práci.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský by ponechal snižování počtu stavů soudců na biologickém faktoru. "Nikdo soudce nebude zbavovat jejich soudcovského mandátu," dodal.

Hosté pořadu dále komentovali aktuální předvolební sliby politických stran v oblasti justice. "Nic jsem od programů stran nečekal, a nic jsem se také nedozvěděl," řekl Baxa s tím, že strany žádné řešení nenabízejí, jsou v tomto ohledu bezradné a omezují se jen na hesla a výkřiky. "Neřešení systémových otázek zároveň umožňuje, aby justice fungovala tak, jak si někteří přejí," upozornil Baxa.

Podle Rychetského jsou největšími neduhy české justice nepředvídatelnost a délka soudních řízení.

Daniela Kovářová připomněla, že pro svého nástupce na ministerstvu spravedlnosti připravila desatero zásad, které nazvala Justice bez bariér. "Jsou to doporučení pro mého nástupce. Ať již bude z jakékoli strany, neměla by jeho stranická příslušnost mít žádný vliv na justici. Součástí je i návrh výživného a dalších opatření," řekla.

Hosté pořadu se shodli na tom, že by měla být posílena role a vážnost okresních soudů, kde by celý soudní proces měl začínat. Poté by bylo možné zrušit vrchní soudy. Daniela Kovářová uvedla, že vážnost okresních soudů by měla být zvýšena také proto, aby soudci neutíkali na prestižnější místa na vyšší úrovni soudů. Podle Kovářové stoupl průměrný počet případů na soudce za poslední čtyři roky o jednu třetinu, ministryně to přikládá vyšší důvěře lidí v justici.

Během diskuse se aktéři debaty dotkli také protikorupčního balíčku ministra vnitra Martina Peciny, který sněmovna projedná v úterý. Ministryně spravedlnosti Kovářová pro něj na hlasování ve vládě ruku nezvedla. "Podle mě je to krok zpátky, který navíc obsahuje protiústavní prvky," zdůvodnila svůj postoj Kovářová.

S balíčkem nejsou spokojení ani Rychetský a Baxa. "Byl bych zdrženlivý k tomu, aby se dopředu slibovala beztrestnost za svědectví," kritizoval Rychetský navrhované zavedení institutu korunního svědka s tím, že nedokáže představit jeho legislativní zakotvení.

Související

Více souvisejících

Daniela Kovářová

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Aktualizováno před 20 minutami

před 25 minutami

Justine Triet a její film Anatomie pádu získal ocenění Zlatou palmu.

Zlatou palmu na festivalu v Cannes získal francouzský film Anatomie pádu

Na slavnostním zakončení 76. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Cannes byla udělena prestižní cena Zlatá palma za nejlepší film. Tuto ocenění dnes získal snímek Anatomie d'une chute (Anatomie pádu) od režisérky Justine Trietové. Tato čtyřiatřicetiletá filmařka se tak stala teprve třetí ženou v historii festivalu, jejíž dílo bylo oceněno hlavní cenou. V soutěži o Zlatou palmu se letos představilo 21 filmů, což svědčí o vysoké konkurenci a kvalitě prezentovaných děl.

před 26 minutami

Aktualizováno před 36 minutami

Recep Tayyip Erdoğan

Turci si zvolili prezidenta. Erdogan už se prohlásil za vítěze

V Turecku v neděli proběhlo druhé kolo prezidentských voleb. Volební místnosti se uzavřely v 16 hodin, na první výsledky se ale čekalo do podvečera. Podle průběžných údajů ze sčítání hlasů úřadující prezident Recep Tayyip Erdogan obhájil funkci, sám už se také prohlásil za vítěze.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Lotyši se dočkali zasloužené odměny. Po výhře nad Američany v prodloužení získali historický bronz

Malý, ale odhodlaný lotyšský národ zažívá v těchto dnech asi nejšťastnější období v historii. Postarali se o to jeho novodobí hrdinové, tedy hokejisté. Právě lotyšští reprezentanti v této hře se dočkali tolik kýženého historického úspěchu, když na letošním mistrovství světa došli až k medaili. Přestože má bronzovou hodnotu, pro Lotyše je jako zlatá. Největším národním hrdinou se stal Kristians Rubins, jenž nejprve zařídil prodloužení v duelu s Američany a v něm pak svou další přesnou trefou na 4:3 rozradostnil celé Lotyšsko. 

před 1 hodinou

Max Verstappen

F1: Monackou deštivou "ruletu" vyhrál Verstappen před Alonsem a Oconem

Max Verstappen si po náročném závodě v dešti připsal cenné vítězství Velké ceny Monaka, což mu poskytlo náskok 39 bodů v celkovém hodnocení mistrovství světa. Fernando Alonso skončil na druhém místě s monopostem Aston Martin a cenného ódiového umístění si cení i Esteban Ocon, který získal třetí pozici pro Alpine. Lewis Hamilton a George Russell obsadili čtvrté a páté místo pro tým Mercedes.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Děti kvůli válkám vždy strádají. Historie je toho důkazem

Válečné konflikty zasáhnou každou vrstvu společnosti, děti nevyjímaje. Hlad, nucené práce, omezení povinné školní docházky i domácí výchovy, úmrtí členů rodiny i bezprostřední ohrožení vlastního života – to vše a mnoho dalšího prožívaly děti během několika zuřících válek v historii. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

Mikuláš Bek

Bek vystoupil na sudetoněmeckém sjezdu, vyzval k práci na míru

Máme za sebou mnoho nenávisti, bolesti a dokonce i krve, proto musíme pracovat na míru. Dnes to na hlavním shromáždění na sudetoněmeckém sjezdu v Řezně prohlásil český ministr školství Mikuláš Bek, který sudetské Němce pozdravil jako milé krajany. Bek se po Danielu Hermanovi a Pavlu Bělobrádkovi stal třetím úřadujícím členem české vlády, který se sudetoněmeckého setkání zúčastnil. Šéf sudetských Němců Bernd Posselt se po Bekově projevu omluvil za podíl sudetských Němců na nacismu.

před 8 hodinami

Marian Jurečka

Vláda se chystá zvýšit rodičovský příspěvek, potvrdil Jurečka

Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v pořadu Partie na stanici CNN Prima News. Nově by měl být vyšší o 50 tisíc korun a dosáhnout tak celkové částky 300 tisíc korun. 

před 8 hodinami

Lotyši trápili po Švédech i Kanadu, nakonec padli. Německo má první medaili z MS po 70 letech

O nejcennější medaili se v rámci hokejového MS v neděli večer utkají Kanaďané a Němci. Zatímco prvně jmenovaní jsou očekávanými finalisty, když se do posledního zápasu turnaje dostali přes Lotyše, Německo udolalo ve svém semifinále Spojené státy americké. Ty se tak opět v novodobé historii světových šampionátů nepodívají do finále, pro Němce finálová účast znamená, že si odvezou první medaili z MS po dlouhých 70 letech. 

Zdroj: David Holub

Další zprávy