Bursík: Prezidentovo veto novely zákona o biopalivech byla klukovina

Praha - Za klukovinu označil bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ) středeční prezidentské veto novely zákona zvyšující podíl biopaliv, podle poslance přišlo schválně pozdě. Bursík to uvedl v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

„Pan prezident vetoval zákon pozdě. On využil možnosti odložit svoje veto, a tím pádem tato schůze Poslanecké sněmovny, která je v úterý, nesplní desetidenní odstup od prezidentského veta. Není tedy možné o tom v úterý hlasovat. Myslím, že tohle byl záměr prezidenta. Je to legální, nezpochybňuji to, ale zároveň je to tak trochu klukovina, která se dotýká asi pěti miliard korun obratu českých zemědělců,“ dodal.

„Pan prezident využil své ústavní právo 15 dnů na přezkoumání 23 zákonů, z nichž 11 podepsal v pondělí. Ve středu vrátil tento zákon, tedy nikoli na poslední chvíli a ještě den podepsal dalších 12 zákonů. Vinit ho nyní z nějaké klukoviny či schválnosti, to je opět součástí předvolební kampaně. Nikdo jiný se nesnaží získávat voliče na svém hulvátství vůči prezidentovi,“ reagoval na Bursíkova slova Ladislav Jakl z Kanceláře prezidenta republiky.

Podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Veleby Klausovo veto poškodilo české zemědělce. "V České republice je asi 600 tisíc hektarů, na kterých není co pěstovat. A jedinou šancí je zapojit tyto hektary do energetické bilance státu. Veto znamená nemožnost využít plodiny ze 67 tisíc hektarů, čili poškození to určitě je," uvedl Veleba.

Jak ovšem tvrdí, že veto prezidenta není namířeno proti zemědělcům. "Problém je v zeleném šílenství. Žlutá pole zamořila naši krajinu. Mají velmi vážné zdravotní dopady, dopady na životní prostředí, na ceny energií i ceny potravin, vážné dopady na samotné emise a vážné dopady koneckonců i na motorová vozidla, do kterých se toto svinstvo leje," uvedl Jakl.

Účastníci debaty se neshodli ani v tom, jak by se přijetí novely podepsalo na cenách nafty a benzínu. Podle analytika společnosti Fio Josefa Novotného by se ceny nafty i benzínu zvýšily na litru o více než jednu korunu. Litr nafty by šel s cenou nahoru o 1,30 koruny, litr benzínu o něco méně. Podle Veleby by se ceny pohonných hmot zvedaly o 17 haléřů. Podle Bursíka by zase přijetí novely způsobilo navýšení ceny u nafty o 18 haléřů a u benzínu o 13 haléřů. "Z toho jenom náklady na přimíchávání jsou 10 haléřů," sdělil Bursík s tím, že čísla analytika firmy Fio jsou absolutním nesmyslem.

Středeční veto prezidenta Václava Klause týkající se novely zákona o ochraně ovzduší představuje potenciální škody pro zemědělce, je tím totiž ohroženo uplatnění již zasetých plodin z 67 tisíc hektarů půdy. Uvedená plocha podle Agrární komory odpovídá 2,7 procenta osevních ploch ČR.

Vetovaný zákon měl zavést od 1. června navýšení objemu biopaliv u motorových benzinů z dosavadních 3,5 na 4,1 procenta a u motorové nafty z 4,5 na 6,1 procenta.

Související

Miloš Zeman, prezident ČR

Zeman dorazil na Zemi živitelku, kritizoval Bursíka. Ozval se i Klaus

Prezident Miloš Zeman dnes na úvod největšího českého agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích apeloval na zdravý rozum v boji s kůrovcem. Vymezil se proti tvorbě divočiny z hospodářských lesů, například na Šumavě. Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) a prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek poděkovali zemědělcům. Úroda podle nich nich bude spíše průměrná.

Více souvisejících

Martin Bursík Václav Klaus

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy