Na Ukrajině by měly být volby co nejdřív, shodli se Zeman a Blair

Praha - Prezident Miloš Zeman přijal v sobotu na zámku v Lánech bývalého britského premiéra Tonyho Blaira. Zhruba na hodinové schůzce probrali oba politici kromě Ukrajiny také o Evropskou unii a situaci na Středním východě.

Na Ukrajině, kde opozice za poměrně dramatických okolností svrhla prorusky orientovaného prezidenta Viktora Janukovyče, je nutné podporovat konání svobodných voleb v co nejkratší době. Shodli se na tom při dnešním setkání na zámku v Lánech prezident Miloš Zeman a bývalý britský premiér Tony Blair."Pokud jde o situaci na Ukrajině, je zapotřebí podporovat proces svobodných voleb v co nejkratší době spojený s federalizací a decentralizací Ukrajiny," přiblížil Ovčáček Zemanův a Blairův postoj.Předčasné prezidentské volby se mají konat ve druhé polovině května. O datu mimořádných parlamentních voleb nebylo dosud rozhodnuto, spekuluje se o květnovém termínu. Zeman se už dříve vyslovil pro to, aby se uskutečnily kvůli riziku falšování pod dohledem a s plnou kontrolou Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě i za účasti českých pozorovatelů.Situaci na Ukrajině nyní komplikuje takzvaná krymská krize. Krym, který je autonomní oblastí a podle interpretace Západu tam obsadili důležitá místa ruští vojáci, se chce přičlenit k Rusku. Nynější vedení Ukrajiny podporované Západem je proti.V případě EU se Zeman a Blair podle Ovčáčka shodli na tom, že unie potřebuje silné vedení, aby mohlo zajistit úspěšnost integračního procesu.Zeman, který označuje Blaira za přítele, při zahájení schůzky připomněl jejich setkání před dvěma lety. Zeman se tehdy s Blairem sešel v době kampaně pro přímou volbu prezidenta před zahájením olympijských her v Londýně. Lánské setkání na tuto akci navázalo.Někdejší britský ministerský předseda dnes od Zemana dostal anglické vydání známé knihy Osudy dobrého vojáka Švejka od Jaroslava Haška a několik CD s hudbou rozličných žánrů v podání českých kytaristů. Hra na kytaru prý totiž patří mezi Blairovy záliby. Někdejší premiér se taky zapsal do pamětní knihy.Dnes odpoledne se Blair v Praze účastnil fóra Hospodářských novin, na němž se debatovalo za účasti českých politiků a podnikatelů o budoucnosti Evropy, jejím hospodářském růstu a konkurenceschopnosti českých a evropských podniků.Blair byl předsedou britské vlády od roku 1997 do roku 2007. Stál v čele labouristické strany, která se pod jeho vedením transformovala v reformovanou "New Labour". Strana sociálnědemokratického charakteru se snaží najít střední cestu mezi silami tržní ekonomiky a sociální spravedlností.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize Miloš Zeman Tony Blair

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy