Dienstbier chce pro Čechy více práv: Na bydlení a místo pro dítě ve školce. Čtěte

Praha - Právo na sociální bydlení, rovný přístup ke vzdělání, posílení pravomocí ombudsmana i na místo dítěte v jeslích či ve školce chce prosadit ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD). Soustředit se chce i na boj s chudobou a změnu pravidel exekucí. Řekl to dnes na tiskové konferenci, kde zveřejnil své priority. Představil také svůj tým.

"Svoboda a rovnost každého člověka je základním předpokladem pro zajištění důstojného života. Každý by měl mít šanci na své osobní štěstí," uvedl Dienstbier. Podle něj se vláda ve svém programu zavázala k tomu, že pro to vytvoří předpoklady.

Sociální bydlení v Česku chybí. Zákon o něm by měl podle navrhovaného legislativního plánu vlády platit od konce roku 2016. Dienstbier na něm má spolupracovat s ministryněmi práce a pro místní rozvoj. Obrysy normy mají být hotovy příští rok do pololetí. Ještě letos do konce června se ministryně práce chystá předložit novelu, která upraví doplatky na bydlení a pravidla pro jejich přidělení v ubytovnách. Podle Dienstbiera by se tak měl například platit na jednu místnost jen jeden doplatek.

Jisté místo v předškolních zařízeních by měly mít podle ministra děti od dvou let. "Taková úprava v některých zemích platí. Je to velmi důležité z pohledu politiky rovných příležitostí, aby oba rodiče mohli pokračovat v profesní kariéře a nemuseli ji obětovat tomu, že rodina chce mít děti," uvedl Dienstbier.

Brzy by měla být na stole také novela, podle které by posílila pravomoci ombudsmanky. I ona by se mohla na Ústavní soud obracet s návrhem na zrušení sporných zákonů či jejich částí.

Dienstbierovu sekci legislativy vede náměstkyně Kateřina Valachová, která dřív působila v úřadě ombudsmana či vedla senátní legislativce. Novinářům řekla, že nyní analyzuje třeba řízení o zákonech, kterými se kvůli jejich možné neústavnosti zabývají ústavní soudci.

Valachová řídí také osmičlenný tým, který má připravit ucelený pozměňovací návrh ke služebnímu zákonu. Norma je ve Sněmovně, její puštění do dalšího projednávání bylo jednou z podmínek prezidenta Miloše Zemana pro jmenování Sobotkovy vlády. V týmu jsou legislativci z úřadu vlády, ministerstev práce, vnitra a financí. Nyní se pracuje na paragrafech. Koaliční strany by měly do konce týdne dodat "věcně politické zadání" o úpravě úřednické zkoušky či přechodném období, upřesnila náměstkyně. Chce obnovit i pravidelné porady legislativců resortů. V potaz chce při posuzování navrhovaných zákonů brát také připomínky neziskových organizací, odborů a profesních komor.

Sekci lidských práv, pod niž spadá i agentura pro sociální začleňování, řídí právnička Martina Štěpánková. Ta dřív v úřadu vlády pracovala, v posledních letech byla v poradně pro občanství a lidská práva. Jako první chce obnovit fungování vládních rad. "Některé rady byly do určité míry - řekněme - v posledním období neakceschopné," řekla Štěpánková. Zmínila třeba radu pro záležitosti romské menšiny či lidskoprávní radu. V radách by se měli doplnit chybějící členové.

Dienstbierův "úřad" sídlí ve Strakově akademii a i v kancelářích ve Vladislavově ulici. Jednotlivá pracoviště podle ministra čeká přeskupení. S nabíráním nových pracovníků se nepočítá. Zpět ale Dienstbier zas od ministerstva práce převezme oddělení rovných příležitostí. Získá také několik postů ze sekce evropských záležitostí úřadu vlády. Od března pod Dienstbierovu legislativní sekci spadá i vládní odbor boje proti korupci a oddělení státní služby. Do budoucna by mohli přibýt navíc experti, kteří budou pracovat na evropských projektech.

Související

Více souvisejících

Jiří Dienstbier ml. sociálně vyloučení Mateřské školy / školky

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy