Dusno u Jílkové kolem sociálních dávek: Moderátorka zaútočila na generální ředitelku ÚP

Praha – Stát ročně vyplatí na dávkách 35 miliard korun. Někteří lidé ale mají pocit, že právě oni by na dávky měli mít nárok, a přesto je nedostanou. Stát umožňuje firmám díky smlouvám na dobu určitou zaměstnávat sezónní pracovníky, když pak v zimě není práce, stát se na ně vykašle, rozčiloval se v pořadu Máte slovo pracovník ve stavitelství.

„Stát dovoluje firmám, aby zneužívaly pracovníky. Třeba ve stavebnictví není v zimě práce, dělníci pracují na dobu určitou, a těch pár měsíců, kdy nepracují, nemají ani nárok na podporu od Úřadu práce," popisoval jeden z diváků svou situaci.

Podle místopředsedkyně ČSSD Aleny Gajduškové firmy nejednají zcela v souladu se zákonem. „Nemůžou takhle jednat. Musíte si se zaměstnavatelem promluvit, nebo se obrátit na odbory. Od toho tu jsou," radila místopředsedkyně senátu.

Taková rada se ale dělníkovi Miloši Berounskému nelíbila. „Když se ozvu, zaměstnavatel mi už další smlouvu nedá. A odbory? V malých firmách nic takového není," reagoval na slova senátorky stavební dělník. „Pokud se vaše situace každý rok opakuje, tak s tím přece musíte počítat. Buď si šetřete, nebo si najděte jinou práci," komentovala problém generální ředitelka Úřadu práce Marie Bílková.

Na zaměstnavatele si stěžoval i další diskutující. „Jsem vyučený kuchař, nemám ale praxi. Zaměstnavatel mě na týden vyzkouší, nezaplatí mi, jen mi dá oběd, a vyhodí mě. A protože žiju v domácnosti s matkou, která má invalidní důchod, nemám nárok na žádné dávky," stěžoval si mladý divák, podle kterého úřady práce nezaměstnaným nepomáhají.

Podle Gajduškové je v takovém případě možné zkusit rekvalifikaci nebo se zapojit do programu získávání praxe pro mladé, který finančně podporuje firmy zaměstnávající absolventy. „Jenže o tom mi na úřadu nikdo neřekl. Vůbec mě neinformovali. A několikrát mi řekli, že na rekvalifikaci musím být v evidenci alespoň rok," stěžoval si na neinformovanost úředníku mladý nezaměstnaný.

Podle Bílkové jsou úřady zahlcené prací a nestíhají. „Potřebovali bychom alespoň 1200 nových úředníků. Jsme zahlceni vyplácením dávek. Ale úředníci pracují na samé hranici svých možností," bránila úředníky generální ředitelka ÚP, podle které je problém v nejednotné metodice úřadů a také v tom, že není čas kontrolovat, jak jsou dávky doopravdy využívány.

„Pokud by se děti už odmalička vedly k technickým oborům a řemeslům, nebylo by tolik nezaměstnaných zaměřených na služby a humanitně vzdělaných. Stát by pak ušetřil na dávkách," myslí si primátor Kladna Dan Jiránek, který také navrhuje, aby část dávek byla vyplácena v naturáliích.

„Podívejte se, kolik lidí před ubytovnami kouří a pije krabicové víno. Nedávejte dávky těm, kteří je zneužívají. Dejte je městu, které za ně uvaří obědy a nakrmí jejich děti," navrhuje Jiránek možné řešení problému zneužívání dávek.

Související

Alena Gajdůšková /ČSSD/

Sněmovní sociální výbor se neshodl na návrhu zavést pětitýdenní dovolenou

Sněmovní sociální výbor se dnes neshodl na tom, jestli by od ledna příštího roku měli mít v Česku všichni pracovníci nárok na minimálně pět týdnů dovolené. Novelu zákoníku práce s návrhem komunistů na uzákonění pětitýdenního volna poslal dolní komoře k rozhodnutí bez stanoviska. Už dřív doporučoval zamítnutí. V Česku je podle zákona nárok na čtyři týdny dovolené.
Alena Gajdůšková /ČSSD/

ČSSD prosazuje ošetřovné na děti do 13 let po celou karanténu, ANO se o tom nechce bavit

Vládní sociální demokraté navrhnou, aby ošetřovné kvůli karanténě z důvodu šíření koronaviru nového typu mohli čerpat rodiče dětí ve věku do 13 let, a to po dobu, po kterou to bude třeba. Nyní mají nárok na ošetřovné po dobu devíti kalendářních dnů rodiče dětí do deseti let. Poslankyně Alena Gajdůšková novinářům řekla, že ji mrzí neochota koaličního hnutí ANO o změně se bavit v souvislosti s novelou školského zákona o distanční výuce.

Více souvisejících

Alena Gajdůšková Máte slovo Úřad práce

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy