Profesor Keller otevřeně o problémech EU i své kandidatuře. Proč v něm jiní vidí radikála?

ROZHOVOR - Sociolog Jan Keller pozvedl prapor sociální demokracie v boji o křesla v Bruselu. Server EuroZprávy.cz ho vyzpovídal na jeho cíle ve volební kampani, stejně jako na vize směřování unie. Čtení je to opravdu zajímavé.

EZ: Jste volebním lídrem nejsilnější levicové strany. Nepochybně je tak Vaším cílem volby vyhrát. Kdo je Vaší cílovou skupinou voličů?

V posledních letech jsem se v několika studiích zabýval nedobrou situací a nevábnými perspektivami středních vrstev. Mnoho autorů britské, francouzské, německé či italské sociologie se shoduje v tom, že zejména potomky dnešních středních vsrtev čeká výrazný sociální propad, pokud se existující trendy nezastaví. Podobná situace byla v Evropě ve 20. a 30. letech 20. století. Tehdy byli existenčně ohroženi zaměstnanci veřejného sektoru, ale i drobní podnikatelé a živnostníci. Víme, jak to skončilo. Mnozí z nich propadli statusové panice a uvěřili demagogickým vůdcům. Střední vrstvy jsou totiž oporou demokracie pouze v případě, pokud se jim daří poměrně dobře a pokud mají naději, že jejich potomci na tom nebudou hůře než rodiče. Tato důvěra se v Evropě postupně vytrácí, což považuji za hlavní riziko dalšího vývoje. Proto se chci v této kampani obracet především na střední vrstvy, ať už z věřejného, anebo soukromého sektoru. I když jejich zájmy mohou být v konkrétních případěch různé, v zásadě jsou na stejné lodi. A ta loď se potápí. V rámci jednoho malého státu s tím nic nenaděláte. Jediná šance je, zachránit budoucnost pro střední vrstvy na půdorysu celé Evropy.

EZ: Mnozí Vám vyčítají, že máte podle nich radikální názory a odrazujete středové voliče. Budete se snažit tento názor vyvrátit? Případně jak?

Pokud je přílišným radikalismem hájení zájmů středních vrstev soukromého a veřejného sektoru, pak jsem skutečně radikál. Středoví voliči jsou však na rozdíl od mých kritiků natolik přemýšliví, že je tento druh radikalismu určitě odrazovat nebude.

EZ: Vedete kandidátku ČSSD jako nestraník. To nemá sociální demokracie vlastní viditelnou a schopnou tvář, která by mohla převzít odpovědnost za vedení kandidátky?

To je otázka na sociální demokracii. Faktem je, že jsem na shromáždění ÚVV ČSSD získal od zhruba 150 přítomných delegátů téměř 93% důvěru. Nebrali mne jako někoho, kdo by byl sociální demokracii cizí. Zatímco předsedové přicházejí a odcházejí a vedení se střídá, já s touto stranou spolupracuji dlouhá léta. Tak vysoké míry důvěry si vážím a pokusím se sociální demokraty ani do budoucna nezklamat.

EZ: Jiný akademik, profesor Potůček, taktéž nestraník spolupracující s ČSSD, využil své kandidatury do Senátu i k vlastnímu výzkumu. Je pro Vás současná kampaň také zdrojem informací pro studium, nebo jste se "přes noc" stal čistě politikem?

Pokud se dostanu do Bruselu, nebude to pro mne tak obrovská změna, jak byste si mohl myslet. Zhruba posledních patnáct let vypadal můj pracovní rytmus tak, že jsem studoval literaturu z jednotlých zemí západní části EU, chystal si přednášky a jezdil pravidelně přednášet především do Francie, ale také do Itálie a Španělska na téma komparace sociálních systémů Evropy, sociální exkluze a krize sociálního státu. Pokud se do Bruselu dostanu, budu se chtít těmto problémům věnovat dále. Tentokrát nikoliv na akademické půdě, kde se problémy analyzují, ale tam, kde by se, jak doufám, měly řešit.

EZ: Nyní k politice EU. Nejdůležitější otázkou současnosti je, kam se unie vydá. Silnější integrace, status quo nebo krok zpět k čistě ekonomické unii. Jaká cesta je podle Vás ta pravá?

Když se ptali amerického sociologa Daniela Bella, zda je socialista, liberál, anebo konzervativec, odpověděl jim, že se cítí být liberálem v oblasti politické, socialistou v oblasti sociálního zabezpečení a konzervativcem v oblasti kulturních hodnot. Já jsem vzhledem k EU pro větší míru harmonizace (nikoliv pro unifikaci) například v otázce daní, pro jednotný postup například v otázce zahraniční politiky, ale zároveň pro maximální autonomii států i regionů v oblasti kulturní svébytnosti a svérázu. Pokud neprovedete určitou míru harmonizace daní, potom vám praktiky daňového dumpingu Evropu vcelku spolehlivě rozloží. Není natrvalo možné, aby chudší země lákaly na nízké daně investory a přetahovaly pracovní místa ze zemí bohatších, zvyšovaly u svých bohatších sousedů míru nezaměstnanosti a zároveň se dožadovaly finančních transferů, které jim naplní státní kasu, jež je prázdná mimo jiné právě v důsledku snižování daní. Tento závod ke dnu nemůže Evropa ve zdraví přečkat.

EZ: ČSSD sama razí spíš cestu silnější integrace. Bude ale v takové unii slyšet hlas malé země, jakou je Česko proti obrům v podobě Francie, Německa či Polska?

Z celkem 28 členských států je osm větších než my, má tedy i větší počet europoslanců. Zbylých dvacet středních a menších zemí má dostatek prostoru k tomu, aby vytvářely koalice a hájily společně své zájmy, pokud by usoudily, že jim větší země ubližují. Pokud by se Evropa rozpadla, obávám se, že žádný z velkých států by se zbytkem Československa takto trpělivě nejednal. Myslím, že jakousi historickou zkušenost s tím už dokonce máme.

EZ: Mezi zeměmi unie je propastný rozdíl v síle ekonomiky i v průměrných mzdách. Měla by být unie tím, kdo má tyto rozdíly vyrovnávat?

Není v silách EU vyrovnávat v krátkém čase rozdíly v absolutních hodnotách mezd anebo důchodů. Rozdíly jsou příliš vysoké. A pokud by se časem připojila Ukrajina, budou tyto rozdíly astronomické. Spíše by se mělo uvažovat o tom, jak například sblížit poměr mezi průměrnou a minimální mzdou v rámci jednotlivých členských zemí. Pokud máte minimální mzdu příliš nízkou oproti té průměrné (či spíše oproti mediánu), lze to považovsat za formu sociálního dumpingu, na kterou někdo doplácí.

EZ: Může vůbec fungovat společenství takto ekonomicky rozdílných států?

To se uvidí. V každém případě ale platí, že ekonomiky dosavadních členských zemí EU si jsou i přes veškeré rozdílnosti mnohem blíže než ekonomiky evropské ve srovnání s naprostou větišnou mimoevropských. Jestliže může fungovat jako celek Itálie se svými obrovskými rozdíly mezi severem a jihem, proč by nemohla fungovat Evropa. Tím spíše, že důvod pro soužití je v obou případech stejný. Je jím společná historie a kulturní blízkost.

EZ: Současná EU je sice ekonomicky rozdílná, ale kulturně úzce propojená. Měla by se unie otevřít i muslimským zemím? Mluví se především o Turecku, ale jsou zde i jiné země jako Albánie či multietnická Bosna a Hercegovina...

Myslím si, že s otevřeností vůči muslimským zemm by se mělo počkat až do doby, kdy budou i radikálnější muslimové tak tolerantní a natolik otevření jiným názorům a kulturám, jako byli a stále ještě jsou ve své většině Evropané. Na druhé straně bychom neměli zavírat oči před tím, že v mnoha evropských zemích sílí xenofobie, nesnášenlivost a pocit vlastní výlučnosti. Taková hnutí se formují vždy, když se velká část společnosti propadá do nejistoty, anebo dokonce beznaděje. To je další důvod, proč se všemi silami snažit zastavit úpadek středních vrstev, o kterém jsem hovořil úvodem.

Související

Jan Keller Rozhovor

Kdo chce, aby Češi zůstali chudí? Jan Keller pro EZ hovořil o situaci v Evropě

ROZHOVOR - Europoslanec a sociolog Jan Keller se dlouhodobě zaměřuje na problémy současné společnosti. Levicový intelektuál je profesorem Ostravské univerzity a svůj mandát v Evropském parlamentu již nebude obhajovat. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz tentokrát problematika institucí Evropské unie zůstala stranou a zeptali jsme se na problémy středních vrstev nejen v České republice, ale i v Evropě.

Více souvisejících

Jan Keller (sociolog) EU (Evropská unie) ČSSD

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Ilustrační fotografie.

Švédové i Švýcaři bez Hischiera si poradili s outsidery svých skupin

Večerní páteční zápasy nenabídly pro hokejové fanoušky nečekané průběhy zápasů či výsledky. V obou skupinách totiž svou roli favoritů potvrdili bez jakýchkoli potíží Švédové i Švýcaři. Zatímco prvně jmenovaný tým si ve Stockholmu poradil se Slovinci 4:0 především zásluhou Lindholma, jenž zaznamenal hattrick, druhý jmenovaný celek se dostal do čela skupiny B v Herningu poté, co nad trápícím se Norskem, které stále čeká na první výhru v turnaji, vyhrál 3:0.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Hertl národní tým neposílí. Vegas ho nepustilo, neprošel lékařskou prohlídkou

Už během pátečního dne se začaly objevovat zprávy o tom, že by pokud by český útočník Tomáš Hertl posílil národní tým na mistrovství světa v dánském Herningu, rovnalo by se to spíše zázraku vzhledem k jeho zranění ramene. Právě kvůli rameni neprošel klubovou lékařskou prohlídku, na základě čehož ho tak klubové vedení nakonec nepustilo.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Zelenskyj se snaží přesvědčit Trumpa, že Putin ho vodí za nos. Má šanci uspět?

V napjaté geopolitické hře mezi Kyjevem a Moskvou se zdá, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj aktuálně vítězí v boji o přízeň Donalda Trumpa. Ten se totiž po svém znovuzvolení snaží sehrát roli prostředníka mezi válčícími stranami. Zelenskyj ale doufá, že Trump konečně uvidí realitu — že Vladimir Putin o žádný skutečný mír nemá zájem a jen zdržuje, aby dosáhl svých maximalistických cílů.

včera

Francie na MS v hokeji

Dánové překvapení s Maďary nedopustili, Rakušané poslali Francouze do boje o záchranu

Poté, co ve čtvrtek večer Maďaři inkasovali od českých hokejistů šest branek, se ani ne dvacet čtyři hodin po tomto zápase utkali s domácím Dánskem. Přestože ani tady rozhodně neplnili roli favorita, minimálně ze začátku to vypadalo, že se chtějí vrátit na vítěznou vlnu, na kterou nasedli překvapivě v zápase s Kazachstánem. K šoku domácích fanoušků totiž právě Maďaři vedli nad Dány po téměř sedmi minutách hry. Jenže další branky už v zápase nepřidali, postupně ztráceli síly a na ledě úřadovali už jenom Dánové, kteří pak do závěrečné sirény nasázeli hned osm branek. Ve skupině A si pak Rakušané poradili 5:2 s Francouzi, kteří tak budou mít honičku v bojích o záchranu.

včera

Donald Trump

Lidé v Pásmu Gazy hladoví, ale USA situaci vyřeší, prohlásil Trump

Americký prezident Donald Trump během závěrečného dne své cesty po Perském zálivu prohlásil, že lidé v Pásmu Gazy čelí hladomoru, a slíbil, že Spojené státy „situaci vyřeší“. V Gaze mezitím pokračovalo intenzivní izraelské bombardování, které za posledních 72 hodin znovu vystupňovalo násilí a přineslo stovky dalších obětí.

včera

Donald Trump

Trump: 150 zemím dochází čas, hodiny tikají

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek na konci své cesty po Blízkém východě oznámil, že desítky zemí, které se dosud nedohodly na nových obchodních podmínkách se Spojenými státy, brzy pocítí citelné zvýšení cel. Bílý dům podle něj nemá kapacitu jednat najednou se všemi zájemci, a tak v nejbližších týdnech jednostranně rozhodne, jak vysoké budou cla pro každou zemi.

včera

MS v hokeji

Finům k jasné výhře pomohl čtyřmi trefami Tolvanen, Švýcarům stejným způsobem Andrighetto

Ve čtvrtek se roztočil již sedmý hrací den hokejového světového šampionátu. Tento hrací den začal dvěma jasnými výhrami, přičemž se o ně ve skupině A Finové, kteří předvedli svůj rozhodně nejlepší dosavadní výkon na tomto turnaji, a Švýcaři. Seveřané totiž výhrou 9:1 deklasovali Slovince s tím, že k tomuto výsledku pomohl vedle šestkrát asistujícího Teräväinena Tolvanen, jenž zaznamenal čtyři branky. Čtyři branky od jednoho hokejisty pak padly i ve druhém souběžně hraném zápase ve skupině B, přičemž jejich autorem byl Andrighetto. I proto nakonec Švýcaři nad Němci vyhráli 5:1.

včera

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Moskva a Kyjev se dohodly na výměně tisíců zajatců. Chceme co mír co nejdřív, řekl Zelenskyj po hovoru s Trumpem

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj v pátek večer prohlásil, že jeho země je připravena podniknout „nejrychlejší možné kroky“ k dosažení skutečného míru. Učinil tak krátce po důležitém telefonickém hovoru s prezidentem Spojených států Donaldem Trumpem a dalšími evropskými lídry, který se odehrál po skončení mírových jednání mezi Ukrajinou a Ruskem v Istanbulu.

včera

Salman Rushdie

Útočník na Salmana Rushdieho odsouzen na 25 let vězení

Americký soud v pátek poslal na 25 let do vězení Hadiho Matara, sedmadvacetiletého muže z New Jersey, který v srpnu 2022 na veřejném pódiu v New Yorku brutálně zaútočil na britského spisovatele s indickými kořeny, Sira Salmana Rushdieho. Útok, který šokoval světovou veřejnost, zanechal slavného autora trvale postiženého – přišel o zrak na jedno oko, má ochrnutou ruku a utrpěl vážné poranění jater, píše BBC.

včera

Mírová jednání v Istanbulu

Mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou ztroskotaly po méně než dvou hodinách

Mírová jednání mezi Ruskem a Ukrajinou, která se v pátek po více než třech letech znovu odehrála na neutrální půdě v Istanbulu, skončila dříve, než se očekávalo. Podle Sky News trvaly méně než dvě hodiny a nepřinesly žádný hmatatelný pokrok. Ruská strana přesto označila výsledky rozhovorů za „uspokojivé“ a avizovala pokračování dialogu, ovšem Kyjev a západní lídři zůstávají skeptičtí.

včera

Zoufalství, chaos a smrt se v Pásmu Gazy stávají běžné. Umírají těhotné i děti

Zoufalství, chaos a smrt se staly každodenní realitou pro miliony Palestinců v Pásmu Gazy, kde se humanitární situace po pokračujících izraelských útocích nadále dramaticky zhoršuje. Mezi oběťmi jsou i těhotné ženy, kojenci a rodiny, které už po několikáté prchají před neúprosným bombardováním.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy