Praha – Hlavním tématem pondělního Interview Daniely Drtinové, kam přijal pozvání předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD), bylo směřování Ukrajiny. Podle Hamáčka bychom neměli z dosavadního vývoje dělat předčasné závěry, neboť stále neproběhly volby, které skutečný směr země ukáží.
Evropská unie chystá finanční podporu Ukrajiny. Během několika následujících let poskytne Ukrajině pomoc ve výši 300 miliard korun, jednorázovou půjčku 16,7 miliardy korun a Evropská banka pro obnovu a rozvoj schválila pomoc ve výši 137 miliard korun.
Podle Hamáčka je však klíčové, aby za pomoc pociťovala Ukrajina závazek: „Ukrajinská vláda, pokud chce být příjemcem nějaké pomoci, tak musí také zajistit a dokázat, že ta pomoc neskončí u nějakých ukrajinských oligarchů."
Naráží tak na situaci, kdy není jasné, kam Ukrajina bude skutečně směřovat, neboť dosud neproběhly parlamentní ani prezidentské volby. Jako problematický aspekt vidí nacionalistickou stranu Svoboda a pochyby má i k hnutí Pravý sektor. Podle Hamáčka je nutné, aby bylo jasně řečeno, co má Ukrajina splnit například ve vztahu k volbám, aby proběhly skutečně demokraticky a nikoli jen na oko.
Podle Hamáčka Evropská unie „zatím moc netuší, kolik bude celá změna na Ukrajině Evropu stát a jaký bude její podíl, mezinárodních institucí a zda je vůbec připravena ty prostředky vyčlenit." Připomíná situaci s Řeckem.
Související
Hamáček oznámil odchod ze sociální demokracie. Chybí mu reflexe eurovoleb
ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš
Jan Hamáček , EU (Evropská unie) , Ukrajinská krize
Aktuálně se děje
včera
Francie požaduje okamžitou celoevropskou reakci na šíření hantaviru
včera
Evropští ministři budou řešit, co s odmítnutými žadateli o azyl
včera
Sobotní exces v Edenu bude mít dohru. Šťastný chce zakázat zahalování obličeje na sportovních akcích
včera
Nové detaily o útoku Hamásu na Izrael: Ozbrojenci používali extrémní formu znásilňování a mučení
včera
Kvůli hantaviru není důvod panikařit, tvrdí vědci. Proč tím veřejnost příliš neuklidňují?
včera
Proč Starmer pod tlakem nerezignuje? Bojuje o čas
včera
Prohraný zápas, obří pokuta a zápasy bez diváků. Slavia zná trest, podle LFA s problémy musela počítat
včera
WHO poskytla zemím návod, jak se připravit na hantarivus
včera
Starmer rázně odmítl spekulace o svém konci. Rezignovat nehodlá
včera
Vrácení zboží na jeden klik? České e-shopy čeká zásadní změna
včera
EU zvažuje omezení sociálních sítí pro mladé. Zakázat je může už v létě
včera
Dialog skončil. Fanoušky čekají přísné represe, zrušené oslavy i kontrola občanek, oznámil Tvrdík
včera
Mrazivé detaily odhaleny. Vyšetřování zjistilo, co převážela potopená ruská nákladní loď
včera
Zelenského bývala pravá ruka je podezřelá z účasti na masivním případu korupce
včera
Den D pro Británii. Starmerova vláda se hroutí, může dnes definitivně padnout
včera
Výhled počasí do prvních červnových dnů. Teploty mají stoupat, hrozí bouřky
11. května 2026 21:56
Riziko je v Česku nízké, vzkazuje Vojtěch ohledně hantaviru
11. května 2026 20:59
Rulík a spol. se poprali s řadou omluvenek. Pastrňák nepojede, šanci mají hráči z AHL
11. května 2026 19:37
Slavii čeká správní řízení kvůli incidentu na sobotním derby
11. května 2026 18:41
Babišova vláda oficiálně jmenovala Landovského zmocněncem
Vláda na pondělním zasedání schválila vytvoření funkce vládního zmocněnce pro plnění závazků Česka vůči Organizaci Severoatlantické smlouvy při ministerstvu obrany a jeho statut. Zároveň do této funkce jmenovala bývalého velvyslance ČR při NATO Jakuba Landovského. Projednala také návrh nového zákona o mistrovské kvalifikaci a mistrovské zkoušce nebo záměr realizovat v Ázerbájdžánu projekt výstavby pivovaru s účastí národního podniku Budějovický Budvar.
Zdroj: Jan Hrabě