Drábkův náměstek u soudu: Neuplácel jsem, dušuje se Šiška

Praha - Někdejší první náměstek ministerstva práce Vladimír Šiška i bývalý šéf tamního odboru informatiky Milan Hojer dnes u pražského městského soudu popřeli, že by nabídli firmě OKsystem úplatek ve formě přidělení veřejné zakázky. Obžaloba dvojici viní z podplácení a zneužití pravomoci úřední osoby, oběma mužům hrozí v případě prokázání viny až 12 let vězení. Kvůli Šiškovu stíhání rezignoval v říjnu 2012 jeho nadřízený, ministr Jaromír Drábek (TOP 09).

"Nesouhlasím s tím, že bych někoho uplácel nebo měl v úmyslu někoho uplácet... Podle mého názoru jsem žádný trestný čin nespáchal," prohlásil Šiška při své výpovědi. Jednání s OKsystemem, která zmiňuje obžaloba, prý inicioval jednatel firmy Martin Procházka, nikoliv on.

Předseda soudního senátu Petr Novák v úvodu dnešního hlavního líčení zmínil, že jednání popsané v obžalobě by mohlo být kvalifikováno také jako vydírání. Podle něj bude v tomto ohledu záležet na dokazování provedeném v následujících dnech.

Státní zástupkyně Bohuslava Friedlová tvrdí, že Šiška s Hojerem přislíbili jednateli firmy OKsystem Procházkovi úplatek ve formě přidělení veřejné zakázky ministerstva práce v hodnotě nejméně 100 milionů korun. Na jednáních konaných od července do září 2012 na oplátku požadovali, aby firma stáhla stížnost na postup ministerstva, kterou ohledně jiné zakázky podala k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Procházka je jako svědek předvolán na dnešní odpoledne.

"Není pravda, že bych panu Procházkovi nabídl přidělení zakázky," řekl soudnímu senátu Hojer. Jednání o zakázce podle něj probíhala už před jeho příchodem na ministerstvo. Cenu 100 milionů korun za zakázku prý stanovil Procházka.

Psali jsme:
Rozzuřený Krása nechápe drzost exministra Drábka: Nepostižitelný pořád vykládá lži Spor u Moravce: Zvýšit minimální mzdu? ODS a odbory proti Marksové  

Hojer dále uvedl, že na ministerstvo jej jako řadového zaměstnance přivedl v lednu 2012 právě Šiška. Později byl Hojer dočasně pověřen řízením řízením IT odboru o zhruba 30 zaměstnancích. V této funkci jednal s dodavateli ministerstva včetně společnosti OKSystem. Zdůraznil ale, že předmětem jednání byly vždy jen technické záležitosti. "Neměl jsem žádnou rozhodovací pravomoc," prohlásil s tím, že na to vždy upozorňoval i dodavatele. Nikdy prý také neřešil finanční stránku věcí.

OKsystém pro ministerstvo dlouhodobě zajišťoval informační systémy pro oblast dávek či nezaměstnanosti za stovky milionů ročně. Firma se na antimonopolní úřad obrátila poté, co se ministerstvo ohledně zakázky na reformování počítačových systémů dohodlo bez vypsání výběrového řízení na jiného konkrétního dodavatele - společnost Fujitsu Technology Solutions. V této souvislosti Šiška čelí dalšímu obvinění.

Policie ho navíc stíhá také kvůli údajnému nezákonnému pokusu přidělit miliardovou zakázku na kontrolu dávek firmě IBM. Dozorující žalobce Zdeněk Matula ČTK v pondělí sdělil, že oba případy jsou stále ve fázi vyšetřování.

Související

Více souvisejících

soudy Sociální dávky Jaromír Drábek

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy