Drábkův náměstek u soudu: Neuplácel jsem, dušuje se Šiška

Praha - Někdejší první náměstek ministerstva práce Vladimír Šiška i bývalý šéf tamního odboru informatiky Milan Hojer dnes u pražského městského soudu popřeli, že by nabídli firmě OKsystem úplatek ve formě přidělení veřejné zakázky. Obžaloba dvojici viní z podplácení a zneužití pravomoci úřední osoby, oběma mužům hrozí v případě prokázání viny až 12 let vězení. Kvůli Šiškovu stíhání rezignoval v říjnu 2012 jeho nadřízený, ministr Jaromír Drábek (TOP 09).

"Nesouhlasím s tím, že bych někoho uplácel nebo měl v úmyslu někoho uplácet... Podle mého názoru jsem žádný trestný čin nespáchal," prohlásil Šiška při své výpovědi. Jednání s OKsystemem, která zmiňuje obžaloba, prý inicioval jednatel firmy Martin Procházka, nikoliv on.

Předseda soudního senátu Petr Novák v úvodu dnešního hlavního líčení zmínil, že jednání popsané v obžalobě by mohlo být kvalifikováno také jako vydírání. Podle něj bude v tomto ohledu záležet na dokazování provedeném v následujících dnech.

Státní zástupkyně Bohuslava Friedlová tvrdí, že Šiška s Hojerem přislíbili jednateli firmy OKsystem Procházkovi úplatek ve formě přidělení veřejné zakázky ministerstva práce v hodnotě nejméně 100 milionů korun. Na jednáních konaných od července do září 2012 na oplátku požadovali, aby firma stáhla stížnost na postup ministerstva, kterou ohledně jiné zakázky podala k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Procházka je jako svědek předvolán na dnešní odpoledne.

"Není pravda, že bych panu Procházkovi nabídl přidělení zakázky," řekl soudnímu senátu Hojer. Jednání o zakázce podle něj probíhala už před jeho příchodem na ministerstvo. Cenu 100 milionů korun za zakázku prý stanovil Procházka.

Psali jsme:
Rozzuřený Krása nechápe drzost exministra Drábka: Nepostižitelný pořád vykládá lži
Spor u Moravce: Zvýšit minimální mzdu? ODS a odbory proti Marksové  

Hojer dále uvedl, že na ministerstvo jej jako řadového zaměstnance přivedl v lednu 2012 právě Šiška. Později byl Hojer dočasně pověřen řízením řízením IT odboru o zhruba 30 zaměstnancích. V této funkci jednal s dodavateli ministerstva včetně společnosti OKSystem. Zdůraznil ale, že předmětem jednání byly vždy jen technické záležitosti. "Neměl jsem žádnou rozhodovací pravomoc," prohlásil s tím, že na to vždy upozorňoval i dodavatele. Nikdy prý také neřešil finanční stránku věcí.

OKsystém pro ministerstvo dlouhodobě zajišťoval informační systémy pro oblast dávek či nezaměstnanosti za stovky milionů ročně. Firma se na antimonopolní úřad obrátila poté, co se ministerstvo ohledně zakázky na reformování počítačových systémů dohodlo bez vypsání výběrového řízení na jiného konkrétního dodavatele - společnost Fujitsu Technology Solutions. V této souvislosti Šiška čelí dalšímu obvinění.

Policie ho navíc stíhá také kvůli údajnému nezákonnému pokusu přidělit miliardovou zakázku na kontrolu dávek firmě IBM. Dozorující žalobce Zdeněk Matula ČTK v pondělí sdělil, že oba případy jsou stále ve fázi vyšetřování.

Související

Více souvisejících

soudy Sociální dávky Jaromír Drábek

Aktuálně se děje

před 30 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Mezinárodní trestní soud chce vydat zatykač na Netanjahua

Podle několika izraelských médií se Izrael a Spojené státy snaží diplomatickými prostředky zabránit Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) ve vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a několik dalších izraelských představitelů. Informoval o tom dnes zpravodajský web The Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy