Zoufalství u Jílkové: Podívejte se, co může pomoct matkám samoživitelkám a lidem 50+

Praha – Nezaměstnanost v České republice trápí především absolventy bez praxe, matky samoživitelky a lidi nad padesát let. Podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové-Tominové mají Úřady práce programy, které v takových případech mohou pomoci zaměstnání najít. Problém je, že o nich zaměstnavatelé i nezaměstnaní nevědí, myslí si diváci pořadu Máte slovo.

Podle statistik je každý dvanáctý Čech bez práce. Největší problémy uplatnit se na trhu práce mají matky s dětmi a starší lidé. Podle prezidenta Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Jana Wiesnera je ale práce málo obecně.

„Nezáleží jen na věku. Mezi staršími lidmi je nezaměstnanost asi dvacet sedm procent, mezi mladými absolventy je to o procento víc," uvedl Wiesner a dodal, že rozumný zaměstnavatel si váží loajality a praxe a proto nemá důvod zbavovat se starších lidí.

S tím ale nesouhlasila Dana Hanusová, která patří do kategorie nezaměstnaných nad padesát. „Mám vysokou školu, práci přesto hledám marně. Podporu mám asi deset tisíc, nájem bez služeb ale dělá osmnáct tisíc. Brala bych jakoukoliv práci," popisovala svoji situaci divačka.

Problémy mají i ženy, které samy vychovávají děti. „Když jsem se po mateřské chtěla vrátit do práce, obchod, kde jsem pracovala, změnil majitele. Ten mi na rovinu řekl, že mě nepřijme zpátky. A když si prý budu stěžovat a trvat na tom, pěkně mi práci znepříjemní. Tak jsem to vzdala," přiblížila svoji zkušenost samoživitelka Irena Skalníková, která by velmi ráda pracovala třeba na zkrácený úvazek.

Řešením podobných problémů by podle ředitele odboru trhu práce Jana Karmazína mohla být takzvaná společensky účelná pracovní místa. „Úřad práce sepíše se zaměstnavatelem dohodu až na dvanáct měsíců a přispívá zaměstnavateli na mzdu konkrétního uchazeče o místo," popsal princip programu Karmazín.

Podmínkou je, že zaměstnavatel nesmí dlužit peníze na daních, sociálním a zdravotním pojištění, a musí vyplnit žádost. Samotný schvalovací proces pak podle Karmazína není náročný ani příliš dlouhý. Zaměstnavatel od Úřadu práce může získat příspěvek až patnáct tisíc. V případě lidí nad padesát pět let se pak může podpora vyšplhat až na dvacet čtyři tisíc.

Zaměstnankyně poradny Aperio, které se zaměřuje na pomoc samoživitelkám, ale upozorňují, že takto zaměstnaných lidí je jen minimum. Zaměstnavatelé prý mají strach z přehnané byrokracie. Navíc nejsou dostatečně informovaní. Větší osvětu zaměstnavatelů by uvítal i zástupce zaměstnavatelů. „Velké firmy mají svoje lidi, kteří se tím zabývají. Ale střední a malé podniky o takových programech  často vůbec neví," brání zaměstnavatele Wiesner.

Někteří diváci mají i přesto pocit, že stát v tomto ohledu nedělá dost. „Stát by měl dělat víc. Práci Čechům berou cizinci, kteří dělají za minimální mzdu. Když bydlí na ubytovně Ukrajinci po čtyřech na pokoji, mají jiné životní náklady než člověk, který živí rodinu," kritizoval situaci divák pracující jako dělník, podle kterého nemají úřady žádnou reálnou pravomoc.

„Vytisknou mi papír a pošlou mě do firmy. Tam mě nepřijmou. Chtěl bych od nich na papíru mít napsáno, proč přijali někoho jiného a ne mě. Dřív to bylo lepší, když byly zákony o příživnictví," myslí si divák pracující ve stavebnictví.

Ne vždy je ale vina jen na straně zaměstnavatelů. „O práci operátora ve výrobě na směny prostě není zájem, proto přijímáme cizince. Jsou práce, které už Češi dělat nechtějí. Ať už jde o pásovou výrobu, pomocné práce nebo uklízení," popisoval praxi další divák.

Řešením by podle Marksové byly investice, rozvoj ekonomiky a efektivnější pomoc státu. „Chceme úřadům práce vrátit důvěru. Teď jsou zahlcené například vyplácením sociálních dávek. Ale máme programy, které mohou lidem hledajícím práci pomoci. Potřebujeme navýšit počet úředníků, kteří by aktivně pomáhali klientům a nabízeli jim různé možnosti," popsala plány do budoucna ministryně práce a sociálních věcí.

Související

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Nezaměstnanost je nejvyšší za poslední roky. Nejnižší zůstává v Praze a okolí

V lednu letošního roku vzrostla nezaměstnanost v Česku na čtyři procenta, oproti prosincovým 3,7 procenta. Tato úroveň je nejvyšší za téměř tři roky, od dubna 2021. Údaje zveřejněné dnes Úřadem práce ČR naznačují, že na konci ledna bylo více uchazečů o práci než volných pracovních míst, což je výrazný obrat oproti situaci předchozího měsíce. 
Ilustrační foto

Nezaměstnanost v Česku mírně stoupla. Firmy stále hledají statisíce lidí

V prosinci minulého roku vzrostla nezaměstnanost v České republice na 3,7 procenta, oproti listopadovým 3,5 procenta. Počet uchazečů o práci se zvýšil o 16 000 na 279 227, zatímco volná pracovní místa poklesla o 7 000 na 271 789. Poprvé od ledna 2023 tak bylo více registrovaných uchazečů o zaměstnání než volných pracovních míst. Tato data zveřejnil Úřad práce ČR (ÚP ČR).

Více souvisejících

nezaměstnanost / nezaměstnaní Úřad práce Máte slovo

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Mikuláš Bek

Ministerstvo se chystá zrušit malé školy. Každá by měla mít ideálně 8000 žáků, prohlásil Bek

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) plánuje do konce října předložit vládě návrh na slučování malých škol jako součást novely školského zákona. V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi uvedl, že návrh počítá s odloženou účinností minimálně o tři roky. Předseda školských odborů František Dobšík však upozornil, že ředitelé škol s tímto návrhem většinou nesouhlasí.

včera

včera

Evropská unie

Jak zachránit Evropskou unii? Italští politici mají recept, Macron se Scholzem se přou

Evropská unie čelí zásadním neshodám mezi Francií a Německem ohledně obchodních politik. Prezident Macron varuje před „smrtí EU“ a prosazuje protekcionismus, zatímco německý kancléř Scholz zdůrazňuje nutnost otevřenosti. Téma rozděluje i další státy, jako Maďarsko a Itálii. Dva přední italští politici se ve svých nových zprávách o stavu unijní ekonomiky kriticky opřeli do Bruselu a nutnosti zvýšit ekonomickou bezpečnost a konkurenceschopnost.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno 5. října 2024 23:28

31. ročník Cen Thálie Prohlédněte si galerii

Vondráčková, Strejček i herci Divadla Na zábradlí. Předávaly se Ceny Thálie

Letošní Ceny Thálie za nejlepší herecké výkony v činohře zamířily do pražského Divadla Na zábradlí. Ocenění získali Kateřina Císařová za roli Káti ve hře Vzkříšení a Miloslav König za ztvárnění francouzského spisovatele Michela Houellebecqa ve hře Veřejní nepřátelé. Ceny Thálie za celoživotní mistrovství převzali herec Viktor Preiss, zpěvačka Helena Vondráčková, sopranistka Naďa Šormová a tanečník a choreograf Josef Kotěšovský.  

5. října 2024 21:29

5. října 2024 20:10

Konvoj OSN

OSN Izrael neposlechne. Libanon neopustí

Mírové jednotky OSN v Libanonu v sobotu prohlásily, že neplánují opustit své pozice na jihu země, navzdory izraelským požadavkům na jejich přemístění. Informovala o tom agentura TASR na základě zprávy AFP.

5. října 2024 18:51

5. října 2024 18:02

5. října 2024 17:49

Rusko údajně obsadilo na Ukrajině další vesnici

V sobotu ruské ministerstvo obrany oznámilo, že ruské síly převzaly kontrolu nad vesnicí Želanne Druhe v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy