Praha - Kanada neplánuje obnovit vízovou povinnost pro Čechy cestující do této severoamerické země. Po jednání s českým ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) to dnes v Praze řekl jeho kanadský protějšek John Baird. Ottawa víza pro Čechy znovu zavedla v roce 2009 kvůli velkému nárůstu českých žadatelů o azyl. Po opakovaných protestech Prahy je zrušila loni v listopadu. Zaorálek vízovou povinnost s Kanadou označil za břemeno, které bránilo větší spolupráci mezi oběma zeměmi.
"Určitě. Můžu to potvrdit," řekl Baird na dotaz ČTK, zda Kanada hodlá setrvat u současného bezvízového styku s Českou republikou.
Připomněl, že Kanada loni uzavřela s Evropskou unií obchodní dohodu, která jeho zemi umožní zintenzivnit obchodní výměnu i s Českem. "Nemůžeme zvyšovat náš obchod a investice s Českou republikou, pokud bychom měli jednu ruku přivázanou za zády. Neplánujeme proto žádné budoucí změny v otázce víz," dodal Baird.
Kanadský tisk v minulosti uvedl, že kanadské zrušení vízové povinnosti pro Čechy souviselo s hrozbou Prahy, že obchodní smlouvu mezi Kanadou a EU by nemusela kvůli vízům ratifikovat. Podle Bairda ale otázka víz nebyla kanadsko-českým problémem, ale výlučně problémem Kanady a nastavení jejího azylového systému, který Ottawa v posledních letech radikálně reformovala.
Víza pro Čechy znovu zavedla v červenci 2009 poté, co tehdy během dvou let požádalo o azyl více než 2800 českých občanů. Šlo hlavně o Romy, kteří si stěžovali na pronásledování a rasismus. Po zavedení víz klesl počet českých žádostí o azyl o 99 procent a zároveň výrazně stoupla úspěšnost žadatelů o víza.
"Bohužel musím říci, že to bylo břemeno v česko-kanadských vztazích, a dovolím si dnes tvrdit, že to bránilo větší spolupráci," poznamenal k otázce víz Zaorálek. "Tohle jsem pokládal za nešťastnou situaci a jsem rád, že tak, jak postupoval legislativní proces v Kanadě, se našlo řešení, které tu situaci mění," doplnil šéf české diplomacie.
Kanada patří k tradičním obchodním partnerům ČR. V roce 2012 byla Kanada 44. největší exportní trh pro ČR. Od roku 2008 se Kanada posouvá na žebříčku největších exportních trhů pro české firmy. Tehdy byla ještě na 50. místě.
Český vývoz do Kanady v roce 2012 dosáhl hodnoty 4,97 mld. Kč a meziročně se zvýšil o 8,0%. Hodnota dovozu činila 3,24 mld. Kč a meziročně klesla o 5,2%. Obrat vzájemného obchodu dosáhl hodnoty 8,21 mld. Kč a meziročně se zvýšil o 2,3%. V roce 2012 zaznamenala ČR podruhé v historii kladnou obchodní bilanci.
V teritoriálním členění je nejvýznamnějším obchodním partnerem z kanadských provincií pro české exportéry tradičně Ontario (53% exportu do Kanady), následuje Québec (23%), Nova Scotia (8%), British Columbia (6,5%), Alberta (4,2%), Manitoba (2,7%) a Saskatchewan (1,7%).
Kanada je zemí s obrovskými zásobami surovin a předním světovým exportérem energetických surovin, kovových rud i vzácných kovů. Těžební průmysl patří mezi hlavní průmyslová odvětví a vytváří 3,5% HDP. Roční příjmy sektoru dosahují 35 mld. CAD a na celkovém kanadském exportu se podílí 21%. Kanada je 2. největší světový producent uranu a niklu, 3. největší producent zemního plynu a 6. největší producent ropy. Kanada patří mezi hlavní producenty uhlí, potaše, zinku, hliníku, mědi, železné rudy, molybdenu, kobaltu, zlata, stříbra, diamantů.
Kanada je 3. největší producent elektřiny na světě z vodních zdrojů, 6. největší producent elektřiny na světě celkově a významný producent elektřiny z dalších obnovitelných zdrojů (biomasa-dřevní odpad, vítr, slunce). Perspektivní jsou především dodávky vodních turbín, větrných turbín, paroplynových turbín na zemní plyn, zařízení na spalování biomasy, uvedlo mzv.cz. Provincie Alberta je významným producentem ropy z ropných písků (oil sands). Po těžbě ropných písků zůstávají v krajině tzv. tailings ponds (odkaliště). Perspektivní exportní položkou jsou zařízení na vyčištění odkališť, likvidaci odpadů a rekultivaci krajiny poškozené těžbou ropných písků.
Související
Princ Harry na tetovacím křesle. Nové video má své vysvětlení
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
Kanada , ministerstvo zahraničí , Vlajky států
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 2 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 2 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 3 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 5 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 5 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 5 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 6 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 6 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 6 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 6 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 7 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 7 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 7 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 7 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 8 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 8 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 9 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 10 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 10 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News.
Zdroj: Libor Novák