Praha - Kritiku české pravice a zelených vyvolalo prohlášení českého a čínského ministra zahraničí, podle něhož Česko nepodporuje samostatnost Tibetu v jakékoli podobě. S prohlášením, které přijali Lubomír Zaorálek a Wang I při dnešním jednání v Pekingu, podpořili naopak komunisté. Rovněž prezident Miloš Zeman označil politiku Prahy vůči Pekingu za realistickou.
Vicepremiér a šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek v prohlášení problém nevidí, neboť vychází z dlouhodobého stanoviska české diplomacie o uznání územní celistvosti čínského státu i z březnového prohlášení EU a Číny. Uvedl také, že prohlášení bylo věcí ministerstva zahraničí a vláda o něm nejednala. Lidovecký poslanec Ivan Gabal nicméně prohlášení vnímá jako "ekonomicky motivovaný a zacílený účelový postoj", který "není úplně v souladu s havlovskou tradicí zahraniční politiky této země".
Na to, že česká diplomacie dlouhodobě vyznává politiku jedné Číny, a to i ve vztahu k Tibetu nebo Tchaj-wanu, poukázal také předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik. "My toto respektujeme a nemyslíme si, že by byla na pořadu dne nějaká změna," uvedl na dotaz ČTK Kováčik.
Předseda ODS Petr Fiala označil za chybu oddělovat snahu o dobré ekonomické vztahy a obhajobu lidských práv. "Nejsem přesvědčen o tom, že nám pomůže v očích našich čínských partnerů nějaká zbabělá politika. Měli bychom trvat na svém a neotáčet o 180 stupňů to, co jsme dosud dělali," uvedl Fiala.
Ještě dál šel ve své kritice místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). "Zaorálek asi zapomněl, že Tibet byl k Číně připojen násilně, vojenskou akcí. Šlo vlastně o okupaci," uvedl. Prohlášení považuje za "rezignaci na hodnoty, jako je suverenita, právo na sebeurčení a lidská práva"."Stanovisko Zaorálka k nezávislosti Tibetu je kapitulací a zradou lidskoprávně založené zahraniční politiky," prohlásil předseda Strany zelených Ondřej Liška.
Z hlediska mezinárodní suverenity Tibet v průběhu své dlouhé historie prošel nejrůznějšími etapami vývoje. V čase budování tibetské říše byl Tibet vojensky silný se značnými expanzivními tendencemi. V 8.st. dokonce Tibet okupoval značnou část Číny, nakrátko se zmocnil i tehdejšího čínského hlavního města Si-anu. Příchod buddhismu však Tibeťany přeměnil z obávaných válečníků v mírumilovný národ, který nadále byl spíše terčem nežli strůjcem vojenských invazí.
Od 18. století až do začátku století dvacátého pak Tibet byl protektorátem Číny (také tento protektorát však byl mírovým svazkem spočívajícím víceméně v přítomnosti čínských vyslanců v Tibetu; Čína se nijak nepokoušela vykonávat jakýkoliv vliv na vnitrostátní a vlastně ani mezinárodní záležitosti země). Britská invaze v roce 1904 přiřadila Tibet do britské zájmové sféry – především s cílem omezit vliv Ruska a Číny v Tibetu (také však bez ambicí zasahovat do správy státu).
V souvislosti s pádem čínského císařství v roce 1911 Tibet oficiálně vypověděl ze svého území čínské vyslance a vyhlásil nezávislost, kterou si pak udržel až do roku 1951. V roce 1949 v Číně zvítězila komunistická revoluce. Nově vytvořená Čínská lidová republika jako jeden ze svých prioritních cílů postavila tzv. osvobození Tibetu a jeho znovu připojení k mateřské Číně. Již v říjnu roku 1950 čínské ozbrojené síly zahájily rozsáhlou invazi do Tibetu, informuje cestovatel.cz.
21. listopadu 2024 21:05
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
Související
Ministr Zaorálek je hospitalizován v nemocnici
Novým ministrem zahraničí se má stát Kulhánek. Zaorálek zůstává ve funkci
Lubomír Zaorálek , Čína , tibet
Aktuálně se děje
před 59 minutami
Počasí se o víkendu citelně oteplí
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder.
Zdroj: Libor Novák