Praha - Nejvlivnějším právníkem letošního roku je předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Umístil se na prvním místě žebříčku, který dnes zveřejnil elektronický měsíčník EPRAVO.CZ Digital. Druhou příčku obsadil hlavní autor nového občanského zákoníku Karel Eliáš a trojici uzavírá předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. V anketě hlasovala padesátka právníků napříč profesemi.
V první desítce žebříčku se objevují nejvyšší politické a justiční pozice. Čtvrtá příčka patří vrchní státní zástupkyni Lence Bradáčové, pátá ministryni spravedlnosti Heleně Válkové. Z justičních špiček v první desítce chybí například předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová či olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan.
Rychetský podle hlasujících dokázal ovlivnit a prosadit nominaci nových soudců Ústavního soudu a tím prosazovat svoji vizi o vývoji a usměrňování českého právního prostředí. Jeho osobní a právní názor má také podle výsledků vliv na rozhodovací praxi Ústavního soudu, přitom má "cit pro vztah mezi právem a politikou". Baxu řada právníků obdivuje za vytvoření špičkového pracoviště na "zelené louce", tím i novodobého správního soudnictví.
Pavel Rychetský vystudoval Univerzitu Karlovu v Praze, kde získal titul JUDr. Mezi lety 1966-1969 byl členem KSČ. Na konci 60. let minulého století působil jako odborný asistent na Právnické fakulty UK, od 70. let 20. století do roku 1989 pracoval jako podnikový právník. Je spoluzakladatel a prvosignatář Charty 77.
Od června 1990 do července 1992 byl místopředsedou vlády ČSFR a předsedou její Legislativní rady s pověřením zabezpečovat koordinaci legislativních prací Čsl. federace a součinnost vlády ČSFR s Federálním shromážděním a vládami ČR a SR. Jako místopředseda federální vlády předložil Federálnímu shromáždění řadu zákonů (např. o Ústavním soudu, o referendu, o vrácení majetku KSČ lidu, restituční zákony a další).
Od roku 1992 vykonával advokátní praxi a přednášel politologii na Fakultě mezinárodních vztahů VŠE v Praze. Publikoval řadu odborných i publicistických statí v domácím i zahraničním tisku. V letech 1996 až 2003 byl senátorem. Byl členem ČSSD v letech 1996 – 2003. Do jmenování místopředsedou vlády ČR zastával funkci předsedy ústavně-právního výboru Senátu Parlamentu ČR, byl členem mandátového a imunitního výboru a organizačního výboru. Od července 1998 byl místopředsedou vlády ČR a do konce funkčního období předsedal Legislativní radě vlády, Radě vlády ČR pro národnostní menšiny, Radě vlády ČR pro záležitosti romské komunity a Radě vlády ČR pro výzkum a vývoj. Od 15. července 2002 do 5. srpna 2003 zastával funkci místopředsedy vlády ČR, ministra spravedlnosti a předsedy Legislativní rady vlády.
V letech 1990 až 1992 zastával funkci předsedy Jednoty českých právníků, od roku 1992 do roku 1998 byl prezidentem správní rady Nadace Pro Bohemia. V roce 1996 založil Nadační fond občanům Prácheňska se zaměřením na sociální oblast regionu. V současnosti je předsedou Jednoty českých právníků a členem vědecké rady právnické fakulty UK v Praze, Právnické fakulty MU v Brně a Právnické fakulty University Palackého v Olomouci.
Dne 16. července 2003 vyslovil Senát Parlamentu ČR souhlas s jeho jmenováním soudcem Ústavního soudu a 6. srpna 2003 jej prezident Václav Klaus jmenoval soudcem a předsedou Ústavního soudu České republiky. Prezident Francouzské republiky Jacques Chirac udělil Pavlu Rychetskému dne 12. července 2005 francouzský Řád Čestné legie v hodnosti důstojníka, informuje denikpolitika.cz.
Nejvlivnější právník 2014
1. Pavel Rychetský, předseda Ústavního soudu2. Karel Eliáš, hlavní autor NOZ3. Josef Baxa, předseda Nejvyššího správního soudu4. Lenka Bradáčová, vrchní státní zástupkyně5. Helena Válková, ministryně spravedlnosti6. Roman Fiala, místopředseda Nejvyššího soudu7.- 10. Hana Marvanová, první náměstkyně ministryně spravedlnosti7.- 10. Karel Muzikář, advokát7.- 10. Bohuslav Sobotka, premiér7.- 10. Pavel Zeman, nejvyšší státní zástupce
21. listopadu 2024 21:05
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
Související
Pavel ocenil matadory české politiky Pitharta a Schwarzenberga či zpěvačku Kubišovou
Pavel v pátek jmenuje nástupce Rychetského i další členy vedení ÚS
Pavel Rychetský , právníci , Lenka Bradáčová (česká státní zástupkyně)
Aktuálně se děje
před 10 minutami
Na lince metra C je výluka. Jezdí se náhradní tramvajovou dopravou
před 1 hodinou
Počasí se o víkendu citelně oteplí
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).
Zdroj: Libor Novák