Mrtvý student z Národní neboli důstojník StB Zifčák chce do Bruselu

Praha - Bývalý agent StB nebo odsouzený podvodník. I to jsou lidé, kteří se ve volbách za dva týdny budou snažit dostat na královsky placená místa europoslanců. Máme pro vás seznam těchto lidí.

Lukáš Kohout

Jako falešný asistent Jana Kavana procestoval celý svět a za škodu 1,6 milionů si odseděl 18 měsíců natvrdo. Od dalších deseti měsíců ho zachránila prezidentská amnestie. Teď kandiduje Lukáš Kohout za Aktiv nezávislých občanů do europarlamentu na druhém místě. Zkušenosti s Bruselem ostatně popisoval, už když se provalil podvod s jeho cestováním. "V Bruselu jsme se s panem kolegou Fáberou opili jak prasata," chlubil se tehdy Kohout. Oplétačky s policií měl ale už vícekrát - třeba kvůli podvodu, když si koupil notebook na úvěr na cizí osobní údaje a dluh nesplácel.

Vladimír Stehlík

Na stejné kandidátce Aktivu nezávislých občanů je další známé jméno - bývalý šéf Poldi Kladno Vladimír Stehlík. Ten skončil kvůli jejímu krachu v devadesátých letech na několik měsíců ve vazbě. I jeho stíhání ukončila Klausova amnestie. Bývalý ocelářský magnát má teď prý coby důchodce hluboko do kapsy. Tomu napovídá i fakt, že rozhovor dal televizi Nova bez zubů. "Naštěstí mám stále kontakty po celém světě," říká bezzubý Stehlík.

Milan Zavada

Na svou minulost není pyšný ani třiadvacetiletý Milan Zavada. Toho ANO ze své kandidátky do Evropského parlamentu vyloučilo poté, co se objevilo amatérské video, na kterém zpíval nacistickou hymnu a močil uprostřed pokoje na zem.

Miroslav Poche

Miroslav Poche kandiduje za ČSSD, ale těžko říct, jestli strana udělala dobře, pokud vsadila právě na něj. Důvodem jsou Pocheho podivné kauzy, při kterých se buď přiznal k podvodu anebo přinejmenším mlžil. V roce 2010 zdůvodňoval své statisícové příjmy z funkcí ve statutárních orgánech firem napojených na hlavní město tím, peníze odvádí jako dar do stranické kasy ČSSD. Když jej tehdy Hospodářské noviny atakovaly s argumentem, že mezi velkými sponzory své strany nefiguruje, kontroval tím, že dary rozepisuje na další osoby, aby se vyhnul daňovým povinnostem.

Ludvík Zifčák

Na Brusel si brousí zuby i bývalý důstojník Stb Ludvík Zifčák, který si při demonstraci ze 17. listopadu 1989 zahrál na mrtvého studenta a pak skončil na osm měsíců ve vězení.

Miloslav Ransdorf

Na krátkou pamět voličů zřejmě spoléhá i kandidát KSČM a současný europoslanec Miloslav Ransdorf. Toho zatím v evropském parlamentu proslavilo zneužívání poslaneckých náhrad. V Česku zase nejasný původ milionových dluhů a obvinění Muzea dělnického hnutí z podvodu.

Klára Samková

Do Evropského parlamentu se hodlá protlačit na kandidátce strany Úsvit Tomia Okamury. Zrovna dnes se ale vynořilo nepěkné podezření, které na Samkovou vrhá velký stín. Radiožurnál přišel s informací, že Samková jako advokátka oklamala Českou spořitelnu a pomohla oddlužit firmu Sublima. Firma si půjčila 30 milionů korun, ale přestala je splácet. Samková podle informací Radiožurnálu přišla do banky s tím, že zbývající dluh 21 milionů korun odkoupí, což bývá mezi právníky a bankami poměrně běžné. Právníci pak dluh vymáhají sami. Česká spořitelna se se Samkovou dohodla, že jí dluh odprodá za méně než polovinu ceny, zhruba 9 milionů korun. Banka ovšem netušila, že Samková si na koupi pohledávky přinesla peníze firmy Sublima. Dlužník tak pohodlně a zdarma odepsal víc než polovinu svého dluhu. Tomio Okamura se ale už Samkové zastal, a tak nelze čekat, že ji z kandidátky Úsvitu stáhne.

Související

Více souvisejících

Evropské volby 2014 Ludvík Zifčák (bývalý agent StB a mrtvý student ze 17. listopadu 1989) Miloslav Ransdorf

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 5 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy