Nejvyšší žalobce zamítl stížnosti na rozdělení kauzy Nagyová

Brno - Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) zamítlo stížnosti proti rozhodnutí olomouckých žalobců rozdělit takzvanou kauzu Nagyová. Uvedla to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). Podle ní si na to stěžovali zpravodajci Ondrej Páleník a Jan Pohůnek a lobbista Ivo Rittig, kteří mimo jiné uváděli, že bude omezeno jejich právo na obhajobu. NSZ ale nenašlo v tomto rozhodnutí žádné zásadní chyby, a stížnost proto odmítlo, píše MfD.

Rozdělení případu umožní vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci poslat dřív k soudu tu část případu, která se týká údajného zneužití vojenské tajné služby a sledování tehdejší manželky premiéra Petra Nečase. V této části případu, který loni vedl k pádu Nečasovy vlády, je spolu s někdejší ředitelkou premiérova sekretariátu Janou Nečasovou (dříve Nagyovou) obviněno i několik bývalých zpravodajců.

Kvůli údajně nezákonnému sledování Nečasovy tehdejší manželky Radky jsou stíhání bývalí šéfové Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník a Milan Kovanda a pracovník tajné služby Jan Pohůnek. Podle policie a státního zastupitelství ale sledování Nečasovy manželky zosnovala a usměrňovala právě Nagyová.

"Ze všech zjištěných informací vyplývá, že o sledování realizovaném pracovníky Vojenského zpravodajství byli vedle Jany Nagyové informováni minimálně vedoucí Úřadu vlády Lubomír Poul, dvě osobní asistentky a premiér Petr Nečas," napsali policisté z ÚOOZ do záznamu. A přidali jméno dalšího muže, který o všem prý věděl: generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše, dobrého známého Nagyové, píše iDnes.cz.

Benešovo jméno zmiňuje i státní zástupce Rostislav Bajger v dokumentu shrnujícím policejní poznatky ke kauze Nagyová. Začátkem října 2012 šéf ČEZ Nagyové volal kvůli obsazení postu Útvaru zvláštních činností policie. Šéfce kabinetu líčil, že tato pozice je "důležitější než někteří ministři". Útvar se mimo jiné zabývá odposloucháváním telefonů a sledováním osob.

Beneš s Nagyovou řešil i rebely v ODS. "Pro toho funkce v NKÚ, pro toho ve VZP," říkal ji podle policie. Rebelové nicméně dostali místa v jiných státních firmách. Šéfce kabinetu Beneš radil, protože ji považoval za člověka pověřeného svým nadřízeným, premiérem Petrem Nečasem. "Byl to právě předseda vlády, kdo mě s Janou Nagyovou seznámil. Přes ni jsem mu doručoval podklady k energetice nebo jiným záležitostem ČEZ," vysvětloval Beneš pro týdeník Respekt.

O další Benešově lince směrem k Rittigovi informoval server Lidovky.cz. V roce 2009 oba muži ještě ve společnosti tehdejšího šéfa ČEZ Martina Romana odletěli na Davis Cup do chorvatské Poreče. ČEZ v té době začal ve velkém investovat do solárních elektráren. Mimo jiné se schylovalo k miliardovému odkupu obřího projektu Amun.Re v severočeské Ralsku, za nímž podle řady indicií mohl stát právě Rittig.

Související

Jana Nagyová a Andrej Babiš u soudu v kauze Čapí hnízdo.

Expremiér Babiš byl opět zproštěn obžaloby v kauze Čapí hnízdo

Pražský městský soud i podruhé zprostil expremiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou obžaloby v kauze Čapí hnízdo. Hlavní líčení při opakovaném projednávání rozsudku trvalo jen jeden den. Babiš si rozhodnutí soudu osobně nevyslechl, síň opustil po pronesení závěrečné řeči. 

Více souvisejících

Jana Nagyová Ivo Ištvan

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 47 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy