Šéf Grantové agentury rezignoval, mluví o nevybíravé kampani akademiků

Praha - Předseda Grantové agentury ČR (GA ČR) Petr Matějů rezignoval na funkci. Svůj krok odůvodnil i tlaky zájmových skupin, které podle něj účelově zpochybňují transparentnost udělování peněz na podporu základního výzkumu. Předsednictvo agentury několik měsíců čelí kritice části vědecké obce kvůli neudělení grantů dvěma filozoficko-historickým projektům. Matějů rezignoval s účinností od 1. října. ČTK o tom dnes informovala mluvčí agentury Gabriela Bechynská.

"I když nyní už mohu s uspokojením konstatovat, že předsednictvo obhájilo své kroky na všech možných frontách, přiznávám, že jsem vyčerpán a nemám dost sil efektivně čelit dalším snahám o skryté ovládnutí agentury," uvedl Matějů. Grantová agentura rozděluje vědcům peníze na základní výzkum. Grantovou agenturu Matějů vedl šest let. Nového předsedu bude na návrh Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) jmenovat vláda.

Předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš vnímá rezignaci jako správné rozhodnutí, i když podle něho přišlo pozdě. Tvrzení, že bylo vynuceno zájmovými skupinami, považuje za nekorektní. Myslí si, že Matějů byl pod velmi silným tlakem široké akademické veřejnosti. 

Jako příklad uvedl zavedení a posléze zrušení povinných mezd do předgrantových přihlášek, celkově špatnou komunikaci předsednictva s vědci a zlehčování technických problémů. "Z mého pohledu by se určitě akademická veřejnost tak nebouřila, kdyby k tomu neměla důvod," uvedl. 

Matějů uvedl, že ani kontrolní rada GA ČR ani vládní Rada RVVI neshledala žádná vážná pochybení v rozhodnutích a činnosti předsednictva. Podle něj začala letos na jaře nevybíravá a v akademickém světě bezprecedentní kampaň, která byla namířena "proti zcela legitimnímu a odůvodněnému rozhodnutí předsednictva neudělit podporu" dvěma projektům.

Odvolání celého předsednictva pro ztrátu důvěry vědecké obce v nestranné a efektivní řízení instituce požadovalo v petici přes pět stovek vědců a pedagogů. Zorganizovalo ji sdružení mladých vědců Věda žije!

Psali jsme:
Co se děje v Grantové agentuře? Akademie věd žádá vládu o pomoc Český vědec má zachránit lidstvo, dostal na to 52 milionů
 

Místopředseda GA ČR Ivan Netuka předsedu Matějů hájí. Podle něj se podílel na vytvoření hodnotících procesů agentury, které bránily vlivům a zájmům. Panelový systém současné předsednictvo zavedlo v roce 2009 a reformu GA ČR podle standardů v obdobných zahraničních agenturách.

Předseda České konference rektorů Tomáš Zima vnímá rezignaci šéfa agentury pozitivně. "Chtěl bych ocenit jeho práci. Řada věcí se pod jeho vedením udála pozitivním směrem. Jeho krok povede k uklidnění vědecké komunity v České republice," řekl ČTK. 

Grantová agentura Akademie věd ČR (Národní 3, 117 20 Praha 1) je interním orgánem AV ČR. Jejím posláním je rozdělovat na základě výsledků veřejné soutěže ve výzkumu a vývoji finanční prostředky vyčleněné k tomuto účelu z rozpočtu Akademie věd ČR a případně z jiných zdrojů na účelovou podporu grantových projektů. Grantový systém Grantové agentury AV ČR vychází ze Statutu Grantové agentury AV ČR, schváleného XXIX. zasedáním Akademického sněmu AV ČR dne 14. prosince 2006.

Grantová agentura AV ČR je otevřenou grantovou agenturou, o poskytnutí účelové podpory se tedy mohou ucházet všechny právnické osoby s trvalým sídlem v České republice, fyzické osoby s trvalým nebo dlouhodobým pobytem v České republice a organizační složky státu nebo územního samosprávného celku.

Kontrolu činnosti GA AV zajišťuje Dozorčí rada GA AV, která je jmenována Akademickou radou AV ČR. V jejím čele je z titulu své funkce předseda AV ČR a jejími členy jsou zástupci Akademie věd a vybraných resortů. Kromě toho je činnost GA AV průběžně sledována a kontrolována Akademickou radou AV ČR, zejména prostřednictvím jejích členů odpovědných za činnost GA AV. Zásadní koncepční otázky jsou projednávány s Vědeckou radou AV ČR a v neposlední řadě je činnost GA AV pravidelně kontrolována Radou pro výzkum, vývoj a inovace.

Návrh stejného grantového projektu může být současně podán do několika veřejných soutěží (různých poskytovatelů). GA AV však při udělování grantů důsledně dbá na to, aby nedocházelo k duplicitnímu financování téhož projektu z veřejných prostředků. Proto jsou navrhovatelé povinni ve svém návrhu grantového projektu uvést všechny řešené projekty a návrhy projektů, které řeší stejnou nebo velmi blízkou problematiku, stojí na webu gaav.cz.

Před podepsáním smlouvy o podmínkách řešení projektu GA AV provádí kontrolu, zejména na základě dohody s GAČR, při které může být případná duplicita prokázána. V případě nejistoty si GA AV může od navrhovatele vyžádat doklady, jež tuto duplicitu mohou vyvrátit nebo potvrdit. Pokud je návrh úspěšný u GA AV i GAČR, je navrhovatel písemně dotázán, který grant přijme a který odmítne.

Související

Pavel Žáček, český novinář, historik, státní úředník a politik, v letech 1989–1991 šéfredaktor časopisu Studentské listy, 1998 první náměstek ředitele Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, 2001–2003 člen Rady České televize, 2007–2010 zmocněnec vlády ČR, zakladatel a první ředitel ÚSTR a Archivu bezpečnostních složek, od října 2017 poslanec Poslanecké sněmovny PČR, zvolen jako nestraník za ODS. Komentář

Budování vládní politiky paměti je nebezpečná cesta

Pod Úřadem vlády ČR má v brzké době vzniknout Rada vlády pro paměťovou agendu. Dvacetičlenný poradní orgán složený z politiků, veřejně činných osob i odborníků má mimo jiné definovat „koncepční přístup“ k historické paměti v České republice a promlouvat do rozdělování financí na projekty, které mají bránit „hybridnímu a revizionistickému zneužívání historie“. Za touto nekonkrétní, avšak záměrně vyhrocenou frází se skrývá snaha posílit závislost výkladu moderních českých dějin na pohledu aktuálně vládnoucí politické garnitury. V praxi se vytváří nebezpečný nástroj, který se nakonec může obrátit i proti záměrům jeho současných iniciátorů.

Více souvisejících

akademie věd granty

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ukrajinská armáda

Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?

Na monitoru se objevuje řada živých záběrů z dronů, které snímají bojiště v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské síly od srpna čelí ruským jednotkám. Před monitorem sedí ukrajinský důstojník, jehož oči jsou upřeny na obrazovku. Kousek za ním se shlukují další důstojníci kolem velké papírové mapy, na níž se vinou složité linie ukrajinských a ruských vojenských pozic.

před 6 hodinami

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

včera

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

včera

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

včera

Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů

Severokorejský vůdce Kim Čong-un nařídil masovou produkci sebevražedných útočných dronů, informoval web DW s odkazem na severokorejská státní média. Diktátor konstatoval, že zavedení bezpilotních strojů ve světě si žádá urychlenou aktualizaci státní vojenské teorie. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy