Šéf Grantové agentury rezignoval, mluví o nevybíravé kampani akademiků

Praha - Předseda Grantové agentury ČR (GA ČR) Petr Matějů rezignoval na funkci. Svůj krok odůvodnil i tlaky zájmových skupin, které podle něj účelově zpochybňují transparentnost udělování peněz na podporu základního výzkumu. Předsednictvo agentury několik měsíců čelí kritice části vědecké obce kvůli neudělení grantů dvěma filozoficko-historickým projektům. Matějů rezignoval s účinností od 1. října. ČTK o tom dnes informovala mluvčí agentury Gabriela Bechynská.

"I když nyní už mohu s uspokojením konstatovat, že předsednictvo obhájilo své kroky na všech možných frontách, přiznávám, že jsem vyčerpán a nemám dost sil efektivně čelit dalším snahám o skryté ovládnutí agentury," uvedl Matějů. Grantová agentura rozděluje vědcům peníze na základní výzkum. Grantovou agenturu Matějů vedl šest let. Nového předsedu bude na návrh Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) jmenovat vláda.

Předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš vnímá rezignaci jako správné rozhodnutí, i když podle něho přišlo pozdě. Tvrzení, že bylo vynuceno zájmovými skupinami, považuje za nekorektní. Myslí si, že Matějů byl pod velmi silným tlakem široké akademické veřejnosti. 

Jako příklad uvedl zavedení a posléze zrušení povinných mezd do předgrantových přihlášek, celkově špatnou komunikaci předsednictva s vědci a zlehčování technických problémů. "Z mého pohledu by se určitě akademická veřejnost tak nebouřila, kdyby k tomu neměla důvod," uvedl. 

Matějů uvedl, že ani kontrolní rada GA ČR ani vládní Rada RVVI neshledala žádná vážná pochybení v rozhodnutích a činnosti předsednictva. Podle něj začala letos na jaře nevybíravá a v akademickém světě bezprecedentní kampaň, která byla namířena "proti zcela legitimnímu a odůvodněnému rozhodnutí předsednictva neudělit podporu" dvěma projektům.

Odvolání celého předsednictva pro ztrátu důvěry vědecké obce v nestranné a efektivní řízení instituce požadovalo v petici přes pět stovek vědců a pedagogů. Zorganizovalo ji sdružení mladých vědců Věda žije!

Psali jsme:
Co se děje v Grantové agentuře? Akademie věd žádá vládu o pomoc Český vědec má zachránit lidstvo, dostal na to 52 milionů
 

Místopředseda GA ČR Ivan Netuka předsedu Matějů hájí. Podle něj se podílel na vytvoření hodnotících procesů agentury, které bránily vlivům a zájmům. Panelový systém současné předsednictvo zavedlo v roce 2009 a reformu GA ČR podle standardů v obdobných zahraničních agenturách.

Předseda České konference rektorů Tomáš Zima vnímá rezignaci šéfa agentury pozitivně. "Chtěl bych ocenit jeho práci. Řada věcí se pod jeho vedením udála pozitivním směrem. Jeho krok povede k uklidnění vědecké komunity v České republice," řekl ČTK. 

Grantová agentura Akademie věd ČR (Národní 3, 117 20 Praha 1) je interním orgánem AV ČR. Jejím posláním je rozdělovat na základě výsledků veřejné soutěže ve výzkumu a vývoji finanční prostředky vyčleněné k tomuto účelu z rozpočtu Akademie věd ČR a případně z jiných zdrojů na účelovou podporu grantových projektů. Grantový systém Grantové agentury AV ČR vychází ze Statutu Grantové agentury AV ČR, schváleného XXIX. zasedáním Akademického sněmu AV ČR dne 14. prosince 2006.

Grantová agentura AV ČR je otevřenou grantovou agenturou, o poskytnutí účelové podpory se tedy mohou ucházet všechny právnické osoby s trvalým sídlem v České republice, fyzické osoby s trvalým nebo dlouhodobým pobytem v České republice a organizační složky státu nebo územního samosprávného celku.

Kontrolu činnosti GA AV zajišťuje Dozorčí rada GA AV, která je jmenována Akademickou radou AV ČR. V jejím čele je z titulu své funkce předseda AV ČR a jejími členy jsou zástupci Akademie věd a vybraných resortů. Kromě toho je činnost GA AV průběžně sledována a kontrolována Akademickou radou AV ČR, zejména prostřednictvím jejích členů odpovědných za činnost GA AV. Zásadní koncepční otázky jsou projednávány s Vědeckou radou AV ČR a v neposlední řadě je činnost GA AV pravidelně kontrolována Radou pro výzkum, vývoj a inovace.

Návrh stejného grantového projektu může být současně podán do několika veřejných soutěží (různých poskytovatelů). GA AV však při udělování grantů důsledně dbá na to, aby nedocházelo k duplicitnímu financování téhož projektu z veřejných prostředků. Proto jsou navrhovatelé povinni ve svém návrhu grantového projektu uvést všechny řešené projekty a návrhy projektů, které řeší stejnou nebo velmi blízkou problematiku, stojí na webu gaav.cz.

Před podepsáním smlouvy o podmínkách řešení projektu GA AV provádí kontrolu, zejména na základě dohody s GAČR, při které může být případná duplicita prokázána. V případě nejistoty si GA AV může od navrhovatele vyžádat doklady, jež tuto duplicitu mohou vyvrátit nebo potvrdit. Pokud je návrh úspěšný u GA AV i GAČR, je navrhovatel písemně dotázán, který grant přijme a který odmítne.

Související

Pavel Žáček, český novinář, historik, státní úředník a politik, v letech 1989–1991 šéfredaktor časopisu Studentské listy, 1998 první náměstek ředitele Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, 2001–2003 člen Rady České televize, 2007–2010 zmocněnec vlády ČR, zakladatel a první ředitel ÚSTR a Archivu bezpečnostních složek, od října 2017 poslanec Poslanecké sněmovny PČR, zvolen jako nestraník za ODS. Komentář

Budování vládní politiky paměti je nebezpečná cesta

Pod Úřadem vlády ČR má v brzké době vzniknout Rada vlády pro paměťovou agendu. Dvacetičlenný poradní orgán složený z politiků, veřejně činných osob i odborníků má mimo jiné definovat „koncepční přístup“ k historické paměti v České republice a promlouvat do rozdělování financí na projekty, které mají bránit „hybridnímu a revizionistickému zneužívání historie“. Za touto nekonkrétní, avšak záměrně vyhrocenou frází se skrývá snaha posílit závislost výkladu moderních českých dějin na pohledu aktuálně vládnoucí politické garnitury. V praxi se vytváří nebezpečný nástroj, který se nakonec může obrátit i proti záměrům jeho současných iniciátorů.

Více souvisejících

akademie věd granty

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy