Exministr Fischer se vrátil do CE Group, její majitel za něj platil dluhy

Praha - Exministr a neúspěšný prezidentský kandidát Jan Fischer opět získal práci v energetické skupině CE Group. Uvedl to dnes Český rozhlas - Radiožurnál. Majitel skupiny Ladislav Dráb zaplatil milionové dluhy za Fischerovu prezidentskou kampaň. Financováním kampaně se zabývala policie, ale korupci ani jinou trestnou činnost neodhalila.

Fischer v CE Group krátce pracoval v roce 2013, než se v červenci ujal postu ministra financí v úřednickém kabinetu Jiřího Rusnoka. "Já už jsem týden zaměstnán ve stejné pozici, ve stejné kanceláři, takže návrat se vším všudy," řekl Fischer Radiožurnálu. Média spekulovala, že se Fischer vrátí do funkce v Evropské bance pro obnovu a rozvoj, Radiožurnálu ale exministr řekl, že nedostal žádnou konkrétní nabídku.

Někdejší premiér úřednické vlády z let 2009 až 2010 odešel kvůli účasti v loňských prezidentských volbách z místa viceprezidenta Evropské banky pro obnovu a rozvoj. Pak ale z volby nečekaně vypadl již v prvním kole.

Následně začal pracovat pro CE Group, jejíž majitel Dráb uhradil dluhy v řádu milionů korun, se kterými se Fischer ještě půl roku po volbách potýkal. Fischerovi se podařilo dluhy splatit až několik měsíců po uplynutí zákonné lhůty, a to krátce po oznámení, že se stane ministrem.

Časová souvislost přinášela otázky, které žádný z dárců nechtěl pro loni pro Hospodářské noviny komentovat. „Nelíbí se mi, že má někdo jistý post a najednou to jde, najednou peníze chodí. Vytváří to korupční podezření," řekl například v červenci 2013 senátor Miroslav Antl.

Server Lidovky.cz loni zaslal Janu Fischerovi seznam deseti otázek, na které by měl odpovědět, pokud chce vyvrátit podezření, že mu donátoři zaplatili dluh proto, aby pro sebe získali nějakou výhodu. Šlo především o Ladislava Drába, který nevysvětlil, proč 4,24 milionu korun vložil na Fischerův transparentní účet v hotovosti. Jinými slovy, proč místo dosledovatelného bezhotovostního převodu přinesl peníze v tašce.

Otázky, na které nechtěl Jan Fischer odpovídat:

1.) Ptal jste se Ladislava Drába na původ peněz, které přinesl v hotovosti a vložil je na Váš účet?

2.) Zajímal jste se o to, proč peníze na účet nepřevedl bezhotovostně?

3.) Proč dar nebyl na transparentním účtu řádně označen tak, jak to předpokládá zákon, ale pouze zkratkou KCPH?

4.) Ladislav Dráb v březnu prohlásil: "Dám dohromady ještě nějaké lidi a Janu Fischerovi finančně pomůžeme." Víte, o jakých lidech mluvil? Znáte jejich jména?

5.) Jste si tedy stoprocentně jistý, že oněch 4,24 milionu korun patřilo Ladislavu Drábovi?

6.) Necháte tuto věc prověřit Finančně analytickým útvarem, který pod Vás spadá?

7.) Pokud se prokáže, že peníze mají nejasný původ, vrátíte je?

8.) Firmy Ladislava Drába chtějí dotáhnout miliardový byznys se státem (zásobník zemního plynu na Vysočině). První ze smluv byla podepsána v době Vaší úřednické vlády. Angažoval jste se v této věci osobně?

9.) O využívání tohoto zásobníku bude nejspíš rozhodovat vláda Jiřího Rusnoka. Jak v této věci budete hlasovat?

10.) V médiích jste společně s Jiřím Rusnokem prohlásili, že před oficiálním oznámením Vaší nominace na post ministra financí jste 3-4x sešli. Kdy a kde jste se setkali poprvé? A kdo první schůzku inicioval?

Jenže ani Fischer, ani Dráb odpovídat nehodlali. Dotazy na financování kampaně ministerstvo zakázalo. Mluvčí tehdy jen vydal prohlášení, že k situaci nic víc neřekne, čímž pokládá celou záležitost za uzavřenou.

Související

Jan Fischer

Expremiér Fischer nechápe, že vláda plánuje větší schodek než v roce 2020

Bývalý premiér a ministr financí Jan Fischer nechápe, že vláda plánuje pro příští rok větší deficit, než v koronavirovém roce 2020. Řekl to dnes v diskuzním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Základní parametry státního rozpočtu na příští rok se schodkem 390 miliard korun schválila vláda v pondělí, loni hospodaření státu ovlivněné dopady pandemie vykázalo deficit 367,4 miliardy korun.

Více souvisejících

Jan Fischer

Aktuálně se děje

včera

Metro

Metro ovlivní výluka. Přestup mezi linkami bude složitější

Metro čeká o nadcházejícím víkendu další prázdninová výluka. Vlaky nebudou jezdit v úseku mezi stanicemi Vltavská a Hlavní nádraží, čímž se cestujícím zkomplikuje přestup z linky C na linku B. Na Florenci budou pokračovat práce na rekonstrukci stropní desky. 

včera

včera

Alfons Mucha

Průkopník secesního umění u nás. Alfons Mucha se narodil před 165 lety

Přesně před 165 lety, 24. července 1860, se narodil Alfons Mucha: významný umělec českého původu a jakýsi symbol secese, který se proslavil zejména v zahraničí. V rodné zemi strávil jenom zlomek svého života, zanechal zde ovšem nesmazatelnou stopu. Jeho dílo se objevilo na prvních československých poštovních známkách nebo bankovkách, cyklus monumentálních obrazů s názvem Slovanská epopej nemá obdoby.

včera

Policie ČR

Policie vyšetřuje vraždu na sídlišti v Praze

Případem vraždy na sídlišti v Krči se od čtvrtečního odpoledne zabývají pražští kriminalisté. Zesnulý muž podle strážců zákona zemřel násilnou smrtí. Vyšetřování tragické události nadále pokračuje. 

včera

včera

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Lidé jsou jako chodící mrtvoly. Do Pásma Gazy může vjet 6000 kamionů s pomocí, pokud je Izrael pustí

Situace v Pásmu Gazy dosáhla nového stupně zoufalství. Podle šéfa Agentury OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům (UNRWA) Philippa Lazzariniho se obyvatelé této válkou zničené enklávy ocitli na samotné hranici života a smrti. „Lidé v Gaze nejsou ani mrtví, ani živí, jsou to chodící mrtvoly,“ napsal Lazzarini na sociální síti X, odkazuje přitom na slova jednoho ze svých kolegů přímo z místa.

včera

včera

včera

F-16 thajské armády

Eskalace na thajsko-kambodžské hranici: Mezinárodní společenství mělo zakročit, říká expert

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo v přímý vojenský střet. Thajská armáda podnikla letecké údery na kambodžské cíle poté, co při výbuchu miny utrpěl vážné zranění její voják. Obě země si stáhly velvyslance a vztahy se ocitly na bodu mrazu. Za eskalací stojí nejen spory o území a chrámy, ale i kyberkriminalita, čínský tlak a slabá domácí legitimita obou vlád. Mezinárodní společenství zůstává pasivní a situace se dál vyhrocuje. „Ani jedna ze stran si nemůže dovolit vypadat slabá,“ zdůraznil pro EuroZprávy.cz analytik David Hutt.

včera

Pásmo Gazy

Peklo v Gaze se prohlubuje: 1000 mrtvých ve snaze získat pomoc, důkazy o masovém hladovění jsou nepopiratelné

Od začátku nového systému distribuce humanitární pomoci v pásmu Gazy, který od konce května společně provozují Spojené státy, Izrael a nadace Gaza Humanitarian Foundation (GHF), přišlo podle OSN o život již přes 1 000 Palestinců. Ti byli zabiti při pokusu získat potravinovou pomoc. Celkem má jít o nejméně 1 054 obětí. Dalších 766 lidí zemřelo v okolí stanovišť GHF a 288 při čekání u konvojů OSN a dalších organizací, uvádí zpráva OSN k 21. červenci.

včera

včera

Bouřky

Počasí: Moravu dnes zasáhnou silné bouřky

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal ve čtvrtek výstrahu před silnými bouřkami, které by měly během odpoledne a večera zasáhnout jihovýchodní část Moravy. Očekávají se přívalové deště a silné nárazy větru. Výstraha platí od čtvrtečních 16 hodin až do páteční jedné hodiny ranní.

včera

Daniela Ostrá

Ostrá: Cítím frustraci, hněv a zklamání. Politoložka tvrdě kritizuje rozhodnutí SOCDEM kandidovat s komunisty

Politoložka Daniela Ostrá exkluzivně pro EuroZprávy.cz razantně kritizovala spojení Sociální demokracie s koalicí STAČILO! pro podzimní sněmovní volby. Označila ho za zradu tradic a varovala před proruskými tendencemi. Podle ní tím strana ztrácí nejen důvěryhodnost, ale i šanci na návrat mezi relevantní levicové síly. „Bohužel, čas dal mému rozhodnutí opustit stranu za pravdu. Necítím však zadostiučinění. Cítím frustraci, hněv a zklamání,“ řekla.

včera

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Skrytý nepřítel Kyjeva? Vlastní vedení, píše Politico. Podle ukrajinského tisku Zelenskyj zradil demokracii

Zatímco Ukrajina už více než tři roky vzdoruje ruské agresi, v posledních dnech vyvolalo mezinárodní pobouření dění na domácí scéně. Prezident Volodymyr Zelenskyj schválil kontroverzní zákon, který podle kritiků fakticky likviduje nezávislost dvou klíčových protikorupčních institucí — Národního protikorupčního úřadu (NABU) a Specializované protikorupční prokuratury (SAP). Tento krok vyvolal první celostátní protesty od začátku ruské invaze v roce 2022.

Aktualizováno včera

An-24

V Rusku se zřítilo letadlo s 50 lidmi na palubě, všichni zemřeli

Na ruském Dálném východě se ztratilo osobní letadlo An-24 se zhruba 50 lidmi na palubě. Podle informací agentury Reuters ztratili dispečeři s letounem kontakt ve čtvrtek během přiblížení k městu Tynda v Amurské oblasti, která sousedí s Čínou. Ruská média později oznámila, že trosky letadla byly nalezeny zhruba 15 kilometrů od města Tynda. Nehodu podle prvních informací nikdo nepřežil.

včera

Thajské stíhací letouny F-16

Thajsko zaútočilo na Kambodžu

Napětí mezi Thajskem a Kambodžou výrazně eskalovalo poté, co thajská armáda nasadila stíhací letouny F-16 proti kambodžským vojenským cílům podél dlouho sporné hranice. Vzdušné útoky následovaly jen několik hodin poté, co v oblasti došlo k pozemním střetům mezi jednotkami obou zemí. Kambodža podle CNN varovala, že na útoky „rozhodně odpoví“.

včera

23. července 2025 21:47

23. července 2025 21:02

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Roosevelt dokázal, že demokracie potřebuje pojistky. Ustojí ale americká demokracie Trumpa?

Před 85 lety přepsal Franklin Delano Roosevelt dějiny amerického prezidentství. Potřetí za sebou byl nominován do nejvyššího úřadu a narušil dosavadní nepsanou tradici, podle níž prezidenti po dvou funkčních obdobích odcházeli. Roosevelt se však nezastavil ani po třetím mandátu, v roce 1944 totiž kandidoval znovu a vyhrál i počtvrté. Právě tato výjimečná skutečnost vedla americký Kongres k přijetí 22. dodatku ústavy, který od roku 1951 oficiálně zakazuje výkon prezidentské funkce více než dvakrát.

23. července 2025 20:41

Zelenskyj po tvrdé kritice otáčí. Slíbil nový zákon na ochranu nezávislosti protikorupčních institucí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že předloží návrh zákona, který posílí právní řád v zemi a zároveň zaručí zachování nezávislosti protikorupčních institucí. Jeho krok přichází v reakci na vlnu veřejného rozhořčení kvůli nedávnému zákonu, který by mohl oslabit autonomii Národního protikorupčního úřadu (NABU) a Specializované protikorupční prokuratury (SAP).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy