Praha - Česká republika je připravena zablokovat Albánii přidělení statusu kandidátské země Evropské unie kvůli sporu firmy ČEZ s albánským státem. ČTK to dnes sdělily vysoce postavené zdroje v EU. Albánie loni ČEZ odebrala licenci a firma kvůli tomu vede s Tiranou mezinárodní arbitráž. Evropská komise na začátku června doporučila udělit Albánii status kandidátské země, o kterém má jednat summit EU na konci měsíce.
Podle zdrojů ČTK se Praze nelíbí, že rozhovory mezi Albánií a ČEZ ve Vídni nikam nepostupují. Už před časem proto prý vyslala Albáncům signál, že by tento spor mohl mít vliv na schvalování přidělení statusu kandidátské země. Ten musí schválit všech 28 členských zemí unie. O tomto problému se ještě povedou jednání, Česko je ale údajně v krajním případě připraveno sáhnout i k blokování albánských aspirací.
"Každá země, která důvěryhodně plní své závazky, má právo postupovat na cestě evropské integrace a pevně věříme, že se Albánii podaří na té cestě se posunout," napsal ČTK státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Albánie o kandidátský status požádala v roce 2009, proces jejího přibližování EU ale ovlivnila pomalost reforem justice a boje s korupcí a zločinnosti v balkánské zemi.
Skupina ČEZ vstoupila do Albánie v roce 2009, když za zhruba 102 milionů eur (dnes asi 2,8 miliardy Kč) koupila 76 procent v tamním distributorovi CEZ Shpërndarje.
Negativně se na adresu Albánie už loni vyjádřil i tehdejší premiér Jiří Rusnok. „Došlo tam k bezprecedentnímu vyvlastnění firmy. Jsme přesvědčeni, že ČEZ tu arbitráž vyhraje," řekl 19. prosince 2013 Rusnok poslancům během zasedání Výboru pro evropské záležitosti.
„Jasně jsem mu řekl, že jestli neuvidíme reálné kroky, které budou ukazovat, že Albánie uznává svůj dluh a míní se jím zaobírat, tak klidně zablokuji jejich kandidátský status," sdělil tehdy Rusnok. Uvedl to EurActiv.cz.
Albánie o status zažádala v roce 2009, ovšem napjatá politická situace, nedbalá antikorupční opatření a slabé soudy snahy země brzdily.
Albánská republika není významným zahraničně-obchodním partnerem České republiky. Výší zbožového obratu se řadí na začátek osmé desítky obchodních partnerů České republiky. Dosažené objemy obchodní výměny však zdaleka neodpovídají potenciálu, který by český i albánský trh mohl absorbovat.
Potenciální možnosti pro české dodavatele nabízí v Albánii především sektor energetiky (stroje a zařízení na výrobu elektrické energie, přenosové sítě tepla a elektrické energie), hydroenergetika včetně malých vodních elektráren, stroje a zařízení pro chemický a petrochemický průmysl včetně rafinérií ropy, dopravní infrastruktura a stavebnictví (výstavba mostů kovových i betonových, silnic a železničních tratí, dodávky a výstavbu zavlažovacích systémů, úpraven a čističek odpadních vod, zařízení pro zpracování hlíny a kamene (včetně zařízení pro cementárny), silniční a stavební stroje (včetně vibračních a pneumatických silničních válců, zařízení na výrobu a dopravu betonových směsí), v oblasti dopravy se pak jedná o dopravní prostředky (osobní, nákladní vozy, železniční lokomotivy), píše businessinfo.cz.
Související
Vláda zahájí zestátnění ČEZ. Proces má trvat dva roky, tvrdí Havlíček
ČEZ potěšil zákazníky už nyní. Po Novém roce slibuje další zlevnění
ČEZ , albánie , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
včera
Metro čeká výluka o prodlouženém víkendu. Nahradí ho autobusy i tramvaje
včera
Zlomový moment po vítězství nad nemocí. Princezna Kate se chystá do Itálie
včera
Čeští hokejisté přišli o trénink před Švédskými hokejovými hrami. Kvůli díře v ledu
včera
Obchody se musí řídit zákonem. V pátek do center a supermarketů nechoďte
včera
Trump lituje úmrtí zakladatele CNN Turnera. Byl to přítel, svěřil se prezident
včera
Rozloučení s hitmakerem Oskarem Petrem proběhne v úterý, oznámila rodina
včera
Hasiči předali požářiště v Českém Švýcarsku národnímu parku
včera
Meteorologové opět nevylučují výskyt bouřek. Tentokrát hrozí i na východě
včera
WHO pátrá po původu hantaviru. Objevila pacienta nula
včera
Hantavirem se zřejmě nakazila i letuška. Na palubě letadla bylo téměř 400 lidí
včera
NBC: Trump musel zastavit operaci Projekt Svoboda kvůli Saúdům. Zablokovali Američanům vzdušný prostor
včera
Po cestujících z MV Hondius pátrají úřady z celého světa. Kolik jich je přitom nikdo neví
včera
Případ lodi MV Hondius je pro vědce výjimečný. Jak se hantavirus šíří a hrozí další globální pandemie?
včera
Svět v pohotovosti. Loď MV Hondius opustilo 40 lidí, letadly odletěli domů
včera
Patří mezi nejsmrtelnější viry vůbec. Jak se hantavirus dokáže šířit mezi lidmi?
včera
Motoristé nás zklamali, přiznávají Češi. Do Sněmovny by je znovu neposlali, ukázal průzkum
včera
MV Hondius míří k Tenerife. Z lodi zmizelo 23 lidí, WHO po nich vyhlásila pátrání
včera
V Praze opět explodoval bankomat. Pachatele hledal i vrtulník
včera
Trump tvrdí, že válka s Íránem brzy skončí. Americký návrh má 14 bodů
včera
Dobré zprávy z Českého Švýcarska. Stupeň požárního poplachu se snížil
Další dobré zprávy přišly z Českého Švýcarska, kde hasiči od víkendu bojují s rozsáhlým lesním požárem. Podle nejnovějších informací se snížil stupeň požárního poplachu. Okolnostmi požáru se zabývá policie.
Zdroj: Jan Hrabě