Dusno v europarlamentu: Z ODS je euroradikální strana, tvrdí TOP 09

Praha - Tím, že ODS hlasovala pro přijetí euroskeptické Alternativy pro Německo (AfD) do frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR) v Evropském parlamentu, nabourala spojenectví české pravice s německými křesťanskými demokraty kancléřky Angely Merkelové. Prohlásil to dnes europoslanec za TOP 09 a STAN Stanislav Polčák. První místopředseda ODS a europoslanec Jan Zahradil to ale odmítl. Strana Merkelové podle něj nikdy nebyla spojenkyní ODS.

Po květnových volbách se v Evropském parlamentu začíná jasně rýsovat rozložení sil mezi jednotlivé poslanecké kluby. V období od květnových voleb se v europarlamentu ustavilo sedm poslaneckých frakcí.

"Poslanci TOP 09 a Starostů mají zájem na tom, aby v europarlamentu existovala silná a konstruktivní proevropská většina. Chceme spolupracovat s těmi, kteří chtějí Evropu tvořit, ne bořit", říká šéf české delegace v EPP Luděk Niedermayer.

S tím souhlasí i současný senátor a zvolený europoslanec Jaromír Štětina. „Od dob druhé světové války nebyla Evropa vystavena tak vážným bezpečnostním rizikům jako dnes. Dá se jim čelit jen silným evropským spojenectvím," uvedl.

V Evropském parlamentu stále dominuje silné proevropské a konstruktivní křídlo. Mezi proevropsky orientované strany se řadí 221 poslanců Evropské lidové (EPP), 191 socialistů (S&D) a 67 poslanců liberálů - ALDE. „Vzhledem k tomu, že v posledních volbách do Evropského parlamentu výrazně posílily jasně protievropské a nesystémové strany, nebude možné sestavit středopravicovou, proevropsky a konstruktivně orientovanou většinu," říká Luděk Niedermayer.

Dodává ale, že v současném složení Evropského parlamentu posílily jasně proti evropské a nesystémové strany. Euroskeptická ECR, která má dokonce o křeslo více než liberálové, i s přičiněním zástupců ODS.

Zástupci ODS totiž svými hlasy podpořili vstup Alternativy pro Německo do frakce ECR, kde spolu s toryi nyní působí. Velmi těsným hlasováním si tak na svou stranu postavili sedm poslanců strany, která se velmi ostře vymezuje proti německé kancléřce Angele Merkelové a s výjimkou odmítání eura má jen velmi omezený program, stojí v tiskové zprávě TOP 09.

ODS se svými postoji tak dala najevo, že opouští dlouholeté spojenectví s kancléřkou Angelou Merkelovou v Evropském parlamentu a stává se euroradikální stranou. A ve hlasování se dokonce postavili i proti poslancům britských konzervativců.

„Pro ODS vždy byla hlavním partnerem konzervativní strana CDU-CSU. Po svém vystoupení z frakce Evropské lidové strany spolu s toryi i nadále deklarovala, že CDU/CSU zůstává i nadále jejím hlavním partnerem. Toto partnerství ale zjevně bortí," říká zvolený europoslanec Stanislav Polčák.

„ODS tímto krokem sice získala do ‚své' frakce sedm hlasů, ale zároveň jím opustila své letité spojenectví s Merkelovou v Evropském parlamentu, podrazila kancléřku a zásadně změnila svou zahraničněpolitickou orientaci," doplnil s tím, že se tak ODS stala nikoli eurorealistickou, ale euroradikální stranou.

"Pro ODS CDU/CSU v evropské politice nikdy spojencem nebyla a my jsme se na CDU/CSU v evropské politice nikdy neorientovali," odmítl Zahradil názor svého kolegy z TOP 09 a STAN. Občanští demokraté byli v letech 2004 až 2009 spolu s německými křesťanskými demokraty členy lidovecké frakce v Evropském parlamentu. Před pěti lety ale ODS tuto frakci opustila a podílela se na založení ECR. Důvodem byl podle Zahradila i nesouhlas s federalistickou politikou CDU/CSU v unii.

Proti přijetí AfD do euroskeptické frakce byli britští konzervativci, s nimiž ODS dlouhodobě úzce spolupracuje. Podle Polčáka je to doklad toho, že se tyto dvě strany odcizily a občanští demokraté míří do další izolace. Ani tento názor Zahradil ale nesdílí. "Naše spojenectví s britskými konzervativci se nikterak nedrolí," zdůraznil první místopředseda ODS.

Související

Více souvisejících

top 09 ODS Stanislav Polčák

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy