Poslanci předložili majetková přiznání. Kdo si vydělal nejvíc a kdo má dluhy?

Praha - Řada poslanců vykázala v majetkových přiznáních různé jiné příjmy, například z působení ve firmách, na radnicích nebo v zaměstnáních. Nejvyšší příjem měl z dosud přístupných oznámení podnikatel v cestovním ruchu a předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura. Mnozí zákonodárci taky splácejí úvěry.

Majetková přiznání za dobu od loňských voleb na sklonku října do konce roku měli poslanci podat do půlnoci na dnešek. Podle informací z mandátového a imunitního výboru převážná většina dokumentů dorazila, mohou ještě přicházet i poštou. V takovém případě je rozhodující datum na poštovním razítku.

Okamura podle přiznání vydělal díky svým firmám asi 4,3 milionu korun a za 1,6 milionu koupil automobil. Je společníkem ve společnosti BREAK2WIN, v níž zastává stejnou pozici poslanec hnutí ANO Ivan Pilný. Mezi další zajímavosti patří stotisícový příjem Marka Černocha (Úsvit) ze zděděných autorských práv. Jeho otcem byl zpěvák Karel Černoch.

Několik poslanců vykonává vedle mandátu lékařskou praxi. Například Rostislav Vyzula si vydělal lékařskou, ale taky pedagogickou činností celkem asi 400.000 korun a Miloslav Janulík (oba ANO) 160.000 korun. Jiří Junek (KDU-ČSL) zase vykázal jako ředitel muzea ve Vysokém Mýtě stotisícový příjem, práce v Muzeu Cheb vynesla asi 60.000 korun Romanu Procházkovi (ANO).

Příjmy z komunální politiky měli například starosta Trutnova Ivan Adamec a starostka Prahy 2 Jana Černochová (oba ODS). Adamec navíc vydělal 160.000 korun ve Správě železniční a dopravní cesty a Černochová 42.000 jako šéfka dozorčí rady městského Obecního domu. Vicepremiér Pavel Bělobrádek získal 140.000 korun z funkce předsedy KDU-ČSL.

K nejzadluženějším poslancům, jejichž přiznání už jsou přístupná, se zařadil Černoch. Měl půjčky celkem asi za 5,2 milionu korun. O 100.000 korun méně dlužil na hypotéce šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Majetková přiznání slouží k tomu, aby lidé, kteří rozhodují o veřejných penězích, nemohli ve svých funkcích nepozorovaně a nevysvětlitelně zbohatnout. Čeští politici mají sice povinnost vyplňovat majetková přiznání, ale je to jen formalita, která umožňuje zázračná zbohatnutí utajit. Ručně psaná přiznání jsou často nečitelná, zákon nestanovuje výslovnou povinnost reportovat podíly v obchodních společnostech, což je rozšířená forma úplatku. Především ale politici hlásí pouze majetek nabytý v době své funkce, a zcela tak chybí srovnání s výchozím stavem, což umožňuje řadu triků a prakticky není možné ověřit, zda je přiznání pravdivé.

Související

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Osm členů parlamentu nemá v pořádku majetkové přiznání

Osm členů parlamentu nemá v pořádku majetková přiznání za loňský rok. Trojice poslanců odevzdala přehled majetku pozdě, u dalších tří je podle ministerstva spravedlnosti problém s neúplností údajů. Dva senátoři nepodali přiznání vůbec, uvádí web iROZHLAS.cz. Za porušení zákona o střetu zájmu hrozí politikům pokuta až 50.000 korun.
Ministerstvo spravedlnosti ČR

Změna zákona o střetu zájmů? Část poslanců chce omezit přístup k majetkovým oznámením

Veškerá majetková oznámení politiků by mohla být v registru ministerstva spravedlnosti přístupná jen na základě individuální žádosti. V novele zákona o střetu zájmů to navrhla skupina poslanců ze šesti klubů v čele s hnutím ANO. Stejný režim nyní platí například pro vedoucí úředníky a ředitele bezpečnostních sborů. Předloha by také omezila nakládání s údaji uvedených v majetkových oznámeních.

Více souvisejících

majetková přiznání Poslanecká sněmovna Tomio Okamura

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy