Spor o Sudety zapomenut, Bavorsko otevře v Praze svou kancelář

Praha - Bavorsko ještě tento rok v Praze otevře své zastoupení. Na tiskové konferenci po dnešním jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou to oznámil bavorský ministerský předseda Horst Seehofer. Podle Sobotky pomůže bavorské zastoupení posílit vztahy mezi oběma sousedními zeměmi, které byly dlouhá léta napjaté kvůli rozdílným pohledům na minulost, a zlepší spolupráci institucí z obou stran hranice.

Mnichov tak naváže na Sasko, druhou německou spolkovou zemi sousedící s Českem, které svou kancelář v Praze otevřelo před dvěma lety. "Bude to ještě tento rok," řekl Seehofer. Budova budoucího bavorského zastoupení podle něj potřebuje ještě rekonstrukci, a proto zatím nemůže říct bližší termín. Bavorská ministryně pro evropské záležitosti Beate Merková ČTK sdělila, že zastoupení největší německé spolkové země bude poblíž Staroměstského náměstí v centru metropole.

Otevření se mají zúčastnit oba premiéři. "Zlepší to naše vzájemné vztahy zejména v praktické, každodenní rovině a posílí to sousedské vazby, které chce česká vláda velmi intenzivně rozvíjet," přivítal Sobotka záměr Mnichova otevřít v Česku svou kancelář. "Pomůže také při koordinaci spolupráce jednotlivých veřejných institucí, ale pevně věřím, že to může být i platforma, na které se mohou setkávat i privátní firmy," dodal český premiér.

Politické vztahy mezi Prahou a Mnichovem se narovnaly teprve v roce 2010 po průlomové první návštěvě bavorského premiéra v Česku. Obě země dnes u příležitosti třetí Seehoferovy návštěvy podepsaly deklaraci o posílení spolupráce v oblasti školství, vědy a výzkumu.

Oba premiéři spolu mluvili také o potřebě zlepšit vlakové spojení mezi Prahou, Mnichovem a Norimberkem. Seehofer v této souvislosti poznamenal, že ještě tento měsíc se sejde s německým ministrem dopravy Alexanderem Dobrindtem a šéfem německých drah a slíbil "podstatný pokrok" v budování dopravního propojení mezi Bavorskem a východním sousedem.

Tématem jednání byl rovněž boj proti organizovanému zločinu zejména ve výrobě a pašování drog, neboť Bavorsko v posledních letech trápí příliv pervitinu z Česka.

V otázce rozdílného pohledu na poválečné dějiny a vysídlení sudetských Němců, kvůli němuž byly politické vztahy mezi Prahou a Mnichovem po desetiletí zamrzlé, Sobotka jako minulé české vlády odkázal jen na česko-německou deklaraci z roku 1997, v níž se obě strany navzájem omluvily za historická příkoří a zavázaly se, že nadále budou respektovat právní řád druhé země. Ani Seehofer nechtěl toto stále citlivé téma rozebírat. "Ležíme v srdci Evropy, a toto srdce by také mělo společně tlouct," zdůraznil Seehofer potřebu spolupráce Čechů a Bavorů.

Jsou vztahy opravdu tak dobré?

"Některé historické otázky jsou sice stále kontroverzní, ale podařilo se s nimi naložit tak, že už nezatěžují vzájemné vztahy. Je zde také menší odstup v pohledu na evropské otázky, než jaký byl za dřívější české vlády a předchozího prezidenta. To platí ale o vztahu k EU, intenzivní vzájemná spolupráce mezi Českem a Německem tu byla i tehdy," řekl v rozhovoru pro Denik.cz politolog Vladimír Handl z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

"Vzájemné vztahy mají především silnou společnou hospodářskou základnu. A to i v tom smyslu, že oběma zemím jsou blízké zásady víceméně vyrovnaného rozpočtu, hospodářské disciplíny, nízké inflace a podpory exportu. Intenzivní spolupráce s Německem ale probíhá ve většině sektorů od lokální úrovně až po ministerstva. Děje se tak decentralizovaně, otázky jednotlivých sektorů není třeba řešit přes premiéra nebo ministra zahraničí, přičemž jde spíš konkrétní technické otázky. Velká politická témata se mezi Českem a Německem už prakticky neřeší," tvrdí Handl.

A co radikální křídlo sudetských Němců? "Především je třeba říct, že tento hlas vždycky slabší, než jak byl možná vnímán v Česku. Toto radikální křídlo každopádně nemá v Německu sílu na to, aby protlačilo své požadavky. Ukázalo se to výrazně při vstupu ČR do EU a NATO. Německá federální vláda to mohla podmiňovat nějakými ústupky z české strany, pokud by chtěla, ale neudělala to," míní politolog.

"Německo si zvyklo na odstup Česka od evropské politiky a přestala s ním v řadě věcí počítat. V tomto ohledu se Berlín začal orientovat spíš na Polsko. Němečtí politici, média a společnost také s úžasem sledovali rozklad české politiky počínající pádem vlády během předsednictví EU až po šarádu kolem pádu vlády Petra Nečase a následné události. Česku to v očích širší veřejnosti vysloužilo image trochu zábavné, ale hlavně zmatené a nespolehlivé švejkovské země, kde je možné v podstatě všechno. Toho se budeme jen velmi těžko zbavovat," říká Handl.

Související

Horst Seehofer

Pravicový extremismus je hrozbou pro Německo, varuje Seehofer

Pravicový extremismus a antisemitismus jsou největší hrozbou pro bezpečnost Německa. Dnes to na tiskové konferenci při představení výroční zprávy Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV), jak se německá civilní kontrarozvědka oficiálně jmenuje, prohlásil ministr vnitra Horst Seehofer.

Více souvisejících

Horst Seehofer Německo ambasády

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 36 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy