Ostuda, trapná fraška, divadlo, selhání. Česko nemá eurokomisaře, politici zuří

Praha - Koalice se ani na včerejší večerní schůzce nedohodla na českém kandidátovi na eurokomisaře. To rozlítilo zejména opoziční politiky, kteří tvrdí, že místo aby vláda myslela na dobro republiky a občanů, bojuje jen o vlastní koryta.

Podle poslankyně Evropského parlamentu za KSČM Kateřiny Konečné se už nejedná o ostudu, ale o totální selhání. "Je evidentní, že česká vláda nejen zaspala, ale pro Českou republiku nevyjednala vůbec nic. Interní hádky o jménech zakryly podstatu. Nejsme schopni nikoho nabídnout a nevíme, co chceme, proto si pro dalších pět let nezasloužíme portfolio, které by bylo alespoň částečně hodno našeho státu," uvedla již včera k výberu eurokomisaře Konečná.

"KSČM již dlouho před volbami do EP upozorňovala na to, že by vyjednávání o budoucím komisaři neměla česká vláda zanedbat. Bohužel byli jsme neustále odmítáni s tím, jak strašíme veřejnost. Tento týden však jasně ukazuje, že nemáme ani malou šanci si říct o cokoliv důležitého. A není to vina nikoho jiného než nás. Jestli heslem nového šéfa komise je "Nový začátek pro Evropu", je zvláštní, jak si tento začátek představuje česká vláda," dodala europoslankyně.

"Ráda bych doufala, že je to první a poslední zakopnutí v její evropské politice, nicméně vzhledem k tomu, že například v programovém prohlášení současného kabinetu máme jasně deklarovanou podporu pro smlouvu mezi USA a EU, která může velmi silně poškodit naše občany, mohu jen konstatovat, že si musíme zvykat. V Evropě totiž díky vedení našeho státu i nadále chceme hrát roli pouhé stafáže velkých. Potom se ovšem nedivme, co si sama Evropská unie vůči nám i na úkor našich občanů bude dovolovat," tvrdí Konečná.

Za pravdu jí dává její stranická kolegyně Eva Kašová, kandidátka do Senátu Parlamentu ČR za KSČM. "Vládní strany se opět nedohodly na českém eurokomisaři. Spor mezi ČSSD a ANO působí České republice v zahraničí ostudu. Rozhodování mezi Pavlem Mertlíkem, jehož prosazuje ČSSD, a Věrou Jourovou, kterou prosazuje hnutí ANO, nedospělo k žádnému závěru," uvedla kandidátka.

"Premiér Sobotka, který měl ve středu do Bruselu dovézt jméno, tak odjel pouze s tím, že se v Bruselu poradí. Je poněkud smutné, že český premiér nedovede prosadit jednoznačné rozhodnutí o tom, kdo bude českým eurokomisařem. Dalo by se i říct, že šéf Evropské komise Juncker si nakonec vybere sám a to je, myslím, velmi smutný výsledek činnosti českých vládních představitelů. Vládní koalice opět selhala. Tentokrát již na evropské úrovni," dodala Kašová.

Zpestření okurkové sezóny divadelním představením

Ani sociální demokraté nejsou ze včerejšího neúspěšného jednání příliš nadšeni. "Jasně se ukazuje, že pro vládní strany jsou důležitější posty pro vlastní členy než zájmy českých občanů. Vládní koalice nás již několik měsíců ujišťuje, že zejména v evropských otázkách bude postupovat jednotně a vždy v zájmu České republiky. Ale nedělá to," upozornil předseda strany Petr FIala.

"Už dávno měla jednoznačně určit, o kterou oblast má Česká republika v Evropské komisi zájem a vybrat vhodného kandidáta pro dané portfolio. Namísto toho jsme se kvůli neschopnosti vládní koalice dostali do situace, kdy se budeme muset spokojit s tím, „co zbude." Vládní koalice tak neprosazuje zájmy České republiky a místo toho jen vybere jednoho člověka, kterému věnuje lukrativní bruselský post. Když to ale dosud nedokázala, začíná byt trochu jedno, kdy se k tomu dostane," dodal Fiala.

Kritiku na výběr eurokomisaře si neodpustil ani místopředseda strany a europoslanec Jan Zahradil "Nakonec je hezké, že vláda se rozhodla zpestřit okurkovou sezónu divadelním představením s blíže neurčeným počtem pokračování. Vedle jiných přesvědčivých výkonů lze ocenit také Pavla Teličku v roli losera dekády. Být už podruhé během 10 let odkopnut od funkce, považované za jistou, se nikomu hned tak nepovede," uvedl.

Okamura: Selhání, fraška, trapné

Za selhání považuje včerejší jednání také předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura. "Vládní koalice ČSSD, ANO, KDU-ČSL se opět v noci, již poněkolikáté, nedohodla na jménu českého eurokomisaře. Je to nekončící fraška. Mezitím, co se hádají, tak jsou již ta nejdůležitější evropská ministerstva rozebrána jinými státy. Zase budeme pět let hrát v EU ty poslední housle bez jakékoliv šance na sebemenší vliv," tvrdí.

"Místo aby vláda myslela na dobro republiky a občanů, tak bojuje jen o vlastní koryta. Proto dokonce ani nestačila předjednat pro naši republiku alespoň trochu vlivné místo v Evropské komisi. Toto je zatím největší selhání vládní koalice v evropské politice. Dnes tedy pojede premiér na setkání s předsedou Evropské komise a dalšími premiéry bez konkrétního jména a prý se dokonce jede do EU „poradit". To nám připadá jako vysloveně trapné," dodal Okamura.

Za pravdu mu dává i místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. "Koalice se opět nedohodla na jménu eurokomisaře. Je to ostuda cele vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Zatímco jiné státy už lobují za portfolio, které chtějí získat a nabízí svého kandidáta, my stále vybráno nemáme a pan premiér prý počká, až co mu předseda komise sám nabídne! Ach jo!" tvrdí.

"Včerejší fiasko výběru kandidáta na evropského komisaře je exemplárním příkladem toho, že hledání konsenzu je nejen mezi opozicí a koalicí, ale i uvnitř koalice mimořádně obtížné. Až odezní tyto trapné okolnosti, spojené s debatami o naší reprezentaci v EU, snad si na ně předseda vlády občas vzpomene a už nebude při zdůvodňování personálních razií nebo například při rušení poplatků ve zdravotnictví vykládat, jak zlá pravice úmyslně škodila tomuto národu," uvedl exministr zdravotnictví Leoš Heger.

Související

Více souvisejících

KSČM ODS Hnutí Úsvit přímé demokracie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy