Praha - Expremiér a někdejší předseda ODS Mirek Topolánek se ve čtvrtek oženil se svou dlouholetou přítelkyní, bývalou místopředsedkyní Poslanecké sněmovny Lucií Talmanovou (ODS), s níž má tříletého syna Nicolase.
Topolánek uzavřel sňatek s Talmanovou pouhé tři měsíce po rozvodu prvního manželství. Nejznámější politický pár České republiky tak "upravil" svůj vztah: Talmanová se pokusí na podzim získat senátorské křeslo za Kutnohorsko.
Topolánek na rozdíl od ní zatím o návratu do vysoké politiky údajně neuvažuje. Podle svých slov se v nejbližší době chystá vystupovat pouze jako soukromá osoba a věnovat se především rodině.
Neotřesitelná pozice Mirka Topolánka v čele ODS se sesypala dva měsíce před parlamentními volbami. Straníci se ho zbavili ve chvíli, kdy v předvolebních průzkumech občanské demokraty poráželi političtí konkurenti z ČSSD a řadu voličů jim přetahovala nově vzniklá TOP 09.
Když Topolánek na kongresu v prosinci 2002 stanul poměrně nečekaně v čele ODS, strana se nenacházela v dobré kondici. Měla za sebou druhou porážku ve sněmovních volbách a z vedení odcházel zakladatel a dlouholetý šéf Václav Klaus. Kromě toho, Topolánek nepatřil k oblíbencům "otce zakladatele". Za vše mluví pověstná Klausova esemeska o "prázdném a falešném Topolovi". Outsiderovi se ale podařilo nemožné, občanští demokraté začali volby vyhrávat. ODS se stala po čtyřech letech vládní stranou a Václav Klaus byl dvakrát zvolený prezidentem.
Porážka přišla až v roce 2008. V krajských a senátních volbách smetla do té doby vládnoucí ODS "oranžová tsunami" vzedmutá Paroubkovou ČSSD. Občanští demokraté ztratili všechny své hejtmany a nadpoloviční většinu v Senátu. Topolánek musel poprvé na kongresu strany obhajovat pozici šéfa strany. Z duelu s pražským primátorem Pavlem Bémem tehdy vyšel ještě jako vítěz a post obhájil.
Další prohra přišla vloni 24. března, kdy padla Topolánkova koaliční vláda. Při hlasování o nedůvěře kabinetu se vedle sociální demokracie, která hlasování vyvolala, proti vládě postavili i rebelové z ODS Vlastimil Tlustý, Jan Schwippel a bývalé poslankyně Strany zelených Věra Jakubková a Olga Zubová. Opozice svrhla Topolánkův kabinet 101 hlasy proti 97. O dva dny později podal Topolánek demisi a odstoupila celá vláda.
Třetím Topolánkovým neúspěchem bylo loňské oznámení ČSSD, že socialisté přes uzavřenou dohodu nepodpoří rozpuštění Poslanecké sněmovny, které by umožnilo vypsání předčasných parlamentních voleb. Topolánek se v reakci vzdal svého poslaneckého mandátu. Tento krok nebyl podle politologů příliš promyšlený a odvíjely se od něj mnohé další problémy. Šéfa strany kritizovali i někteří občanští demokraté, protože straně od té doby ve sněmovně chyběl vůdce. Topolánkovi nepomohlo ani to, že v době hlasování o státním rozpočtu nebyl v Praze, ale odjel na Floridu.
Mirek Topolánek se narodil 15. května 1956 ve Vsetíně. Vystudoval Vojenské gymnázium Jana Žižky z Trocnova v Opavě a poté strojní fakultu VUT v Brně. Před vstupem do nejvyšší politiky pracoval jako projektant a manažer.
Politické zkušenosti sbíral nejprve na komunální úrovni, v letech 1990 až 1994 byl zastupitelem v Ostravě-Porubě. Do ODS vstoupil v roce 1994. O dva roky později se stal senátorem a v prosinci 2002 byl zvolen místopředsedou Senátu. Z horní parlamentní komory odešel v roce 2004, kdy mu skončil mandát. Poslancem byl zvolen v červnu 2006 a po dvou měsících byl jmenován premiérem.
S bývalou manželkou Pavlou má tři děti – dvě dcery a syna.
Související
Rafaj vyhrál volby prezidenta Svazu průmyslu a dopravy, porazil Topolánka
Na prezidenta Svazu průmyslu a dopravy kandiduje Topolánek, Rafaj, Palát a Wojnar
Mirek Topolánek , Lucie Talmanová
Aktuálně se děje
před 10 minutami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 1 hodinou
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 1 hodinou
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 1 hodinou
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 2 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 2 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 2 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 3 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 3 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 3 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 4 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 4 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 4 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 5 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 5 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 6 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 6 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 7 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 7 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 7 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák