Bitva o post senátora v Praze: Bursík, Panenka, Láska nebo učitelka tance?

Praha - O senátorské křeslo chtějí v Praze bojovat exministr Martin Bursík, fotbalista Antonín Panenka, někdejší rektor UK Václav Hampl, bývalý šéf Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček nebo advokáti Oldřich Choděra a Jan Láska. Vyplývá to z dosud oznámených nominací. Přihlášky ke kandidatuře je nutné odevzdat nejpozději příští úterý.

V hlavním městě si budou senátora vybírat obyvatelé Prahy 1, 5 a 9 a navíc i v Praze 10, kde z doplňovacích voleb vzejde nástupce nynějšího europoslance Jaromíra Štětiny (za TOP 09). V tomto obvodu je nutné přihlášku odevzdat už do pondělních 16:00. Senátorský mandát chtějí obhajovat v metropoli pouze dva zástupci ODS - šéf pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz v Praze 1 a Tomáš Kladívko v Praze 9.

Sociální demokraté proti Schwarzovi postaví šéfa poradců ministra školství Petra Pavlíka, lidovci spolu se zelenými Hampla, TOP 09 Bursíka a Svobodní manažera Aleše Rykla. Komunisté opět navrhují referentku Dagmar Gušlbauerovou, kterou nominovali i při minulých volbách před šesti lety.

Mezi soupeři Kladívka budou bývalý stíhací pilot a náhradník kosmonauta Vladimíra Remka Oldřich Pelčák (za ČSSD), pražská zastupitelka Strany zelených Ilona Picková (s podporou KDU-ČSL), vědec Jiří Vávra (za TOP 09) či podnikatel František Pecka (za Svobodné). Komunistickým kandidátem je odborář František Křížek.

Nástupcem místopředsedy senátorů ODS Miroslava Škalouda by se v Praze 5 mohli stát historik Žáček (za ODS), profesor psychologie Stanislav Štech (za ČSSD), advokát Láska (za KDU-ČSL a zelené), bývalý ředitel Ústavu státu a práva Vladimír Balaš (za TOP 09) nebo ekonomka Miluše Korbelová (za Svobodné).

Bývalého fotbalistu Panenku do voleb posílá hnutí Nezávislí pro Prahu 10 - Hnutí pro lepší Desítku. Jeho konkurenty budou místostarostka Prahy 10 Ivana Cabrnochová (za zelené a lidovce), kterou se rozhodla podporovat i ČSSD, advokát Choděra (za ODS), učitelka tance a propagátorka cvičení pilates Renata Sabongui (za TOP 09), místopředseda Svobodných a někdejší poslanec či Klausův poradce Jiří Payne či předseda Strany demokratického socialismu Milan Neubert.

První volby do Senátu se konaly v roce 1996, třetina senátorů byla zvolena na 2 roky, třetina na 4 roky, třetina na 6 let. Další volby se konaly v jedné třetině volebních obvodů v roce 1998. Od těchto voleb je délka mandátu všech senátorů 6 let.

Při volbách voliči vybírají z kandidátů, které navrhnou různé politické strany, nebo z kandidátů nezávislých. Kandidát, který získá více než 50 % hlasů, je zvolen senátorem. Pokud žádný kandidát nezíská přes 50 % hlasů, koná se druhé kolo voleb, kam postupují první dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů. Vítězem druhého kola se stává kandidát, který získá více hlasů.

Senátorem může být zvolen občan ČR, kterému je nejméně 40 let. Volí ho občané, kteří dosáhli věku 18 let. Ve volbách může kandidovat i senátor, kterému končí mandát, takže pokud dostane důvěru občanů, může ve své práci pokračovat i po více období. Každý zvolený senátor obdrží osvědčení od volební komise o řádném a právoplatném zvolení a na první schůzi Senátu, následující po volbách, složí senátorský slib.

Zanikne-li v průběhu volebního období z jakéhokoliv důvodu mandát senátora, vyhlásí prezident republiky doplňovací volby v příslušném volebním obvodu, kde byl senátor zvolen, a stanoví den jejich konání tak, aby se konaly nejpozději 90 dnů poté, kdy zanikl mandát senátora. V těchto volbách je senátor volen pouze na zbytek volebního období, které příslušelo původně zvolenému senátoru. Pokud mandát senátora zanikl rok před uplynutím volebního období senátora, doplňovací volby se nekonají.

Související

Moldavsko

Moldavské prezidentské volby ovlivnily rozsáhlé zásahy z Ruska

Moldavské prezidentské volby se ocitly pod tlakem zahraničního vměšování. Podle úřadů a poradce moldavské prezidentky pro národní bezpečnost došlo k "rozsáhlým zásahům" ze strany Ruska, které mohou výrazně ovlivnit výsledky druhého kola voleb. Tento vývoj vyvolává obavy, protože boj o prezidentské křeslo je vyhrocený, a probíhá v atmosféře geopolitického napětí.

Více souvisejících

Volby Praha Martin Bursík

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy