Bitva o post senátora v Praze: Bursík, Panenka, Láska nebo učitelka tance?

Praha - O senátorské křeslo chtějí v Praze bojovat exministr Martin Bursík, fotbalista Antonín Panenka, někdejší rektor UK Václav Hampl, bývalý šéf Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček nebo advokáti Oldřich Choděra a Jan Láska. Vyplývá to z dosud oznámených nominací. Přihlášky ke kandidatuře je nutné odevzdat nejpozději příští úterý.

V hlavním městě si budou senátora vybírat obyvatelé Prahy 1, 5 a 9 a navíc i v Praze 10, kde z doplňovacích voleb vzejde nástupce nynějšího europoslance Jaromíra Štětiny (za TOP 09). V tomto obvodu je nutné přihlášku odevzdat už do pondělních 16:00. Senátorský mandát chtějí obhajovat v metropoli pouze dva zástupci ODS - šéf pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz v Praze 1 a Tomáš Kladívko v Praze 9.

Sociální demokraté proti Schwarzovi postaví šéfa poradců ministra školství Petra Pavlíka, lidovci spolu se zelenými Hampla, TOP 09 Bursíka a Svobodní manažera Aleše Rykla. Komunisté opět navrhují referentku Dagmar Gušlbauerovou, kterou nominovali i při minulých volbách před šesti lety.

Mezi soupeři Kladívka budou bývalý stíhací pilot a náhradník kosmonauta Vladimíra Remka Oldřich Pelčák (za ČSSD), pražská zastupitelka Strany zelených Ilona Picková (s podporou KDU-ČSL), vědec Jiří Vávra (za TOP 09) či podnikatel František Pecka (za Svobodné). Komunistickým kandidátem je odborář František Křížek.

Nástupcem místopředsedy senátorů ODS Miroslava Škalouda by se v Praze 5 mohli stát historik Žáček (za ODS), profesor psychologie Stanislav Štech (za ČSSD), advokát Láska (za KDU-ČSL a zelené), bývalý ředitel Ústavu státu a práva Vladimír Balaš (za TOP 09) nebo ekonomka Miluše Korbelová (za Svobodné).

Bývalého fotbalistu Panenku do voleb posílá hnutí Nezávislí pro Prahu 10 - Hnutí pro lepší Desítku. Jeho konkurenty budou místostarostka Prahy 10 Ivana Cabrnochová (za zelené a lidovce), kterou se rozhodla podporovat i ČSSD, advokát Choděra (za ODS), učitelka tance a propagátorka cvičení pilates Renata Sabongui (za TOP 09), místopředseda Svobodných a někdejší poslanec či Klausův poradce Jiří Payne či předseda Strany demokratického socialismu Milan Neubert.

První volby do Senátu se konaly v roce 1996, třetina senátorů byla zvolena na 2 roky, třetina na 4 roky, třetina na 6 let. Další volby se konaly v jedné třetině volebních obvodů v roce 1998. Od těchto voleb je délka mandátu všech senátorů 6 let.

Při volbách voliči vybírají z kandidátů, které navrhnou různé politické strany, nebo z kandidátů nezávislých. Kandidát, který získá více než 50 % hlasů, je zvolen senátorem. Pokud žádný kandidát nezíská přes 50 % hlasů, koná se druhé kolo voleb, kam postupují první dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů. Vítězem druhého kola se stává kandidát, který získá více hlasů.

Senátorem může být zvolen občan ČR, kterému je nejméně 40 let. Volí ho občané, kteří dosáhli věku 18 let. Ve volbách může kandidovat i senátor, kterému končí mandát, takže pokud dostane důvěru občanů, může ve své práci pokračovat i po více období. Každý zvolený senátor obdrží osvědčení od volební komise o řádném a právoplatném zvolení a na první schůzi Senátu, následující po volbách, složí senátorský slib.

Zanikne-li v průběhu volebního období z jakéhokoliv důvodu mandát senátora, vyhlásí prezident republiky doplňovací volby v příslušném volebním obvodu, kde byl senátor zvolen, a stanoví den jejich konání tak, aby se konaly nejpozději 90 dnů poté, kdy zanikl mandát senátora. V těchto volbách je senátor volen pouze na zbytek volebního období, které příslušelo původně zvolenému senátoru. Pokud mandát senátora zanikl rok před uplynutím volebního období senátora, doplňovací volby se nekonají.

Související

Moldavsko

Moldavské prezidentské volby ovlivnily rozsáhlé zásahy z Ruska

Moldavské prezidentské volby se ocitly pod tlakem zahraničního vměšování. Podle úřadů a poradce moldavské prezidentky pro národní bezpečnost došlo k "rozsáhlým zásahům" ze strany Ruska, které mohou výrazně ovlivnit výsledky druhého kola voleb. Tento vývoj vyvolává obavy, protože boj o prezidentské křeslo je vyhrocený, a probíhá v atmosféře geopolitického napětí.
Petr Fiala

Premiér Fiala přiznal chybu ODS v zářijových volbách

Občanští demokraté podle premiéra Petra Fialy (ODS) udělali v kampani před zářijovými krajskými senátními volbami chybu. Fiala se domnívá, že měli - podobně jako opoziční ANO - udělat i centrální celostátní kampaň.

Více souvisejících

Volby Praha Martin Bursík

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy