Ztráta 300 milionů korun: Cikrt ukázal na Špidlu a Kalouska

Praha - Bývalý tiskový mluvčí ministra zdravotnictví a autor knihy Krev a peníze - Pravda o kauze Diag Human Tomáš Cikrt v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu zhodnotil léta trvající spor mezi státem a firmou Diag Human. Zároveň poukázal na možné viníky celé kauzy, díky kterým musel stát zaplatit přes 300 milionů korun.

V roce 2002 rozhodčí senát určil, že stát musí společnosti Diag Human zaplatit více než 326 milionů korun za poškození dobrého jména. Spor pokračoval a v srpnu roku 2008 Česko prohrálo arbitráž s Diag Human, následně mělo zaplatit 8,33 miliardy korun jako náhradu škody. Vláda tedy rozhodla proti výsledku arbitráže odvolat a rozhodčí soud uznal, že Česko nemusí firmě požadované peníze zaplatit. 

Kauza prozatím zřejmě není u konce a podle informací ČTK se Diag Human obrátí na zahraniční exekuční soudy. Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka ale spory končí a Česká republika rozhodčí řízení vyhrála. S jeho slovy souhlasí i Tomáš Cikrt, který ale tvrdí, že Česko nemuselo platit ani těch 327 milionů korun.

"Kauza Diag Human má v sobě takovou paradoxní vlastnost, že někteří politici, které považujeme za slušné a poctivé, v ní udělali nějakou botu," řekl Cikrt rádiu. "Takovým byl třeba pan Stráský, za něhož byla vůbec uzavřena ta arbitráž v roce 1996. Ne, že by on sám to dělal, to dělal pan náměstek Dvouletý spolu s právníkem Oršilou v Diagu, ale politickou odpovědnost za to nese," popsal Cikrt.

"Stejně tak, když byla uzavřena tato arbitráž, tak potom následující dva ministři Zuzana Roithová za KDU a Ivan David za ČSSD se postavili té arbitráži, dali to k soudu a podle mě udělali dobře a dlouho tuto linii drželi. Jenže pak byl Ivan David odstaven v rámci dobrých vztahů v ČSSD, jak mají ve zvyku, no, a najednou se kormidla ujal Vladimír Špidla, který byl dočasně ministrem zdravotnictví jako místopředseda vlády, než našli novýho ministra, a ten ten kurz otočil. Ten je vinen tím, že se pak zaplatilo těch 327 milionů," udeřil bývalý tiskový mluvčí.

Největší chybu, pokud jde o těch přímo 327 milionů korun, tak podle něj udělal právě Vladimír Špidla. "Já si myslím, že ji udělal, protože chtěl, že byly politické cíle, jak vyjít s lidovci a podobně," řekl Rozhlasu. Dodal, že lidovci měli zájem na tom, aby se peníze k firmě Diag Human dostaly: "Určitě ho měl Miroslav Kalousek jako kamarád Josefa Šťávy."

Cikrt má pro tato tvrzení o Kalouskovi podle svých slov i důkazy. "Jako vlivný předseda parlamentního výboru urguje u tehdejšího ministra financí Bohuslava Sobotky peníze pro Diag vyplatil skutečně jenom Diagu a ne jeho právníku Oršulovi a podobně," dodal.

Přiznal také, že Kalousek není černobílá postava. "Když byl pan Kalousek ministrem financí, a to bylo vlastně nejmocnější co kdy byl a měl pod sebou mimochodem i ten Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, tak v těch rozhodujících chvílích držel s vládou a díky tomu jsme také, kde jsme," uvedl Cikrt s tím, že bývalý ministr je "chytrý pán a ví, kde jsou hranice."

Související

Tomáš Cikrt Rozhovor

Covid ukázal, že jsme nezvládali ani chřipku. Hamáček nám může udělat v Evropě ostudu, říká Cikrt

ROZHOVOR - Vyhrožovat policií nezávislému kontrolnímu úřadu považuje bývalý mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt za skandální. Naráží tím na osobu ministra vnitra Jana Hamáčka, kterému vadí postup Státního ústavu pro kontrolu léčiv v případě prověřování dodávky roušek seniorům. Současný šéfredaktor Zdravotnického deníku v rozhovoru pro EuroZprávy.cz také poukázal na skutečnost, že Česko v minulých letech nezvládalo ani epidemie chřipky. "Nechali jsme ji být a bylo nám jedno, kolik zemřelo lidí. Covid teď ukázal naše neodpovědné chování," říká.
Petr Fiala

Dohra sobotního Moravce: Experti vypráskali Babiše, Fialu i moderátora

Zdravotnictví. Jedno z témat, které v posledních dnech hýbe českými politiky, vygradovalo tak daleko, že Česká lékařská komora hovoří o devastaci. Proto o něm vášnivě debatoval v televizi premiér Andrej Babiš s lídrem opoziční ODS Petrem Fialou. Kritici ale ani jednoho z nich nešetřili.

Více souvisejících

Tomáš Cikrt Vladimír Špidla Miroslav Kalousek

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy