Poslanci rozhodli: Češi si za cigarety připlatí, krabička bude dražší až o čtyři koruny

Praha - Sněmovna kvůli EU schválila zvýšení spotřební daně z cigaret a tabákových výrobků. Krabička cigaret může zdražit o tři až čtyři koruny. Změnu zákona o spotřební dani musí ještě schválit Senát a podepsat prezident. Za současné ceny by bylo možné cigarety prodávat maximálně čtyři až pět měsíců po přijetí novely.

Především pravicová opozice vytýkala vládě, že její návrh zdraží více dražší cigarety. Podle kritiků to zvýhodní dovozce cigaret před domácím výrobcem. Poslanci včetně Milana Urbana (ČSSD) proto navrhovali zvýšit daň jinými způsoby.

Například předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura navrhoval mimo jiné radikálně zrušit minimální sazbu daně nebo ve shodě s Urbanem snížit pevnou část daně a zvýšit její minimální výši vždy o jeden haléř na cigaretu, což by podle nich sjednotilo zdanění na 3,20 Kč za cigaretu. Žádnou z těchto úprav ale Sněmovna s ohledem na odmítavý postoj ministra financí Andreje Babiše (ANO) nepodpořila.

Opozice také navrhovala podle polského vzoru více danit volně prodejné tabákové listy, které se podle šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjury využívají k výrobě cigaret bez spotřební daně. Podle Babiše je to ale jen "marketingová prezentace" a "takzvané daňové úniky v podstatě neexistují". Tabákové listy je podle ministra možné danit už podle stávajícího zákona, pokud se používají k výrobě cigaret.

Důvodem zvýšení sazby daně je slabší kurz koruny, kvůli kterému neplní ČR sazby stanovené EU. Ty jsou totiž uváděny v eurech. Vyšší růst zdanění by ale ČR musela navrhnout kvůli kurzu koruny platnému k letošnímu říjnu, který bude zřejmě stále pod vlivem loňských intervencí České národní banky.

Stát by ve srovnání s nynější úpravou, platnou od ledna, kdy cigarety zdražily o zhruba dvě koruny na krabičku, měl získat navíc zhruba 2,8 miliardy korun ročně, tedy 0,23 miliardy korun měsíčně. Výpočet ovšem nepočítá s předzásobením.

EU požaduje od letošního roku spotřební daň 90 eur na 1000 kusů cigaret a 60 procent z vážené maloobchodní ceny. Slabší koruna by bez pohybu daňových sazeb při přepočtu způsobila, že by Česko svůj závazek nedodrželo. Za to by hrozily sankce. Nová spotřební daň musí začít platit do 30. září.

Psali jsme: Následky kouření v těhotenství? Lékaři přišli s šokujícím zjištěním Přes dva miliony Čechů kouří. Rakovina zdaleka není jediné riziko
 

V průměru si kuřák zkracuje každou cigaretou život o 5 minut. Pokud vykouřil denně 1 krabičku, zkrátil si ho o jeden a půl hodiny. Za rok je to 25 dní, tedy bezmála jeden celý měsíc. Když někdo přestane kouřit ve věku 25 až 34 let, jeho předpokládaný průměrný věk se zvýší o deset let. V kategorii 35 až 44 let je tento zisk pořád devět let života, v následující kategorii 45 až 54 let šest let. A i když kuřáci odloží cigaretu ve věku 55 až 64 let, stále mohou žít o čtyři roky déle.

Cigarety jsou jediné spotřební zboží, které je-li užíváno podle návodu, způsobuje smrt, přesto se jedná o zboží volně prodejné, a dokonce je možno jej propagovat pomocí reklamy.

Mimo jiné látky obsahuje cigaretový kouř také radioaktivní polonium. Silný kuřák dostane za rok dvakrát víc radioaktivity, než je povolená norma u pracovníků jaderné elektrárny Temelín.

Ve 40. letech 20. století výrazně stoupl výskyt rakoviny plic, do té doby vzácného onemocnění. Byly proto zahájeny dvě velké epidemiologické studie, přičemž britská studie se snažila původně prokázat souvislost mezi rakovinou plic a asfaltováním silnic. Roku 1950 byly publikovány výsledky obou studií, které jednoznačně prokázaly, že rakovina plic souvisí s kouřením.

Dnes víme, že většina kuřáků nezemře na rakovinu plic (přestože asi 90 procent onemocnění rakovinou plic je zaviněno kouřením), ale na kardiovaskulární choroby, zejména na infarkt myokardu, a to především ve středním věku (tj. 35 až 65 let).

Kouření se podílí 20 až 25% na výskytu kardiovaskulárních onemocnění, asi 30% na nádorových onemocněních a asi 75% na chronických plicních onemocněních, jako je bronchitida, exnico.com.

Související

Více souvisejících

cigarety Poslanecká sněmovna zdražování

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Rudolf Huliak

Chráněné mouchy nebo řešení války prodlouženým víkendem. Slovenští politici v uplynulém roce perlili

Politika nemusí být vždy jen vážné a nudné řemeslo, a to dokazuje i náš východní soused, jehož politická scéna i v roce 2024 nabídla řadu momentů, nad nimiž člověk jen nevěřícně kroutil hlavou nebo se od srdce zasmál. Při příležitosti loučení se s rokem 2024 se EuroZprávy.cz rozhodly připravit výběr těch nejbizarnějších i nejkomičtějších okamžiků, které slovenská politika nabídla. 

včera

Ilustrační foto

Politico: Státy se připravují na možnost klimatické katastrofy. Chtějí zjistit, kdy přijde konec světa

Někteří odborníci se domnívají, že bychom mohli brzy narazit na klimatické "tipping pointy" – kritické momenty, po jejichž překročení by mohla následovat katastrofa. Velká Británie se spolu se zbytkem světa připravuje na možnost klimatické katastrofy, a to s pomocí vědeckých expertů a vlády financovaného výzkumného centra, které bylo založeno bývalým poradcem Downing Street, Dominicem Cummingsem.

včera

Svatava Hubeňáková

Zemřela oblíbená herečka Svatava Hubeňáková

Český filmový svět přišel o jednu ze svých nejstarších a nejváženějších hereček. Ve věku 96 let zemřela Svatava Hubeňáková, která se zapsala do povědomí diváků svými rolemi v ikonických českých filmech. Herečka odešla na věčnost den před vánočními svátky, 23. prosince, jak potvrdila její neteř Kristina Marková.

včera

Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Hrozí Západu válka? Nebezpečí eskalace konfliktu s Ruskem je reálné

Rusko by mohlo svou konvenční eskalaci v konfliktu na Ukrajině ještě významně vystupňovat. Zatímco Západ nadále poskytuje Ukrajině pokročilé zbraně a schvaluje jejich použití proti Rusku, otázka, zda Vladimir Putin skutečně naplní své hrozby odvetných opatření, vyvolává stále více pochybností, uvedl server National Interest.

včera

včera

včera

Tony Blair

Žádné volné hranice s Evropou? Nové dokumenty odhalily, co se dělo za vlády Tonyho Blaira

Nově zveřejněné vládní dokumenty odhalily, že vláda Tonyho Blaira prosadila politiku otevřených hranic pro migranty z východní Evropy, přestože proti tomu varovali někteří vysocí ministři. Tento krok, přijatý v roce 2004, umožnil občanům osmi bývalých sovětských států, včetně Polska, Litvy a Maďarska, volný přístup do Británie po jejich vstupu do Evropské unie. Uvedl to server SkyNews.

včera

včera

António Guterres

Počasí je "cestou do záhuby". Svět prožívá dekádu smrtícího horka, sledujeme klimatický rozpad v reálném čase

Svět se ocitá uprostřed „dekády smrtícího horka“, přičemž rok 2024 se stal pomyslným vrcholem desetiletí s bezprecedentními teplotami, jak uvádí Organizace spojených národů. Generální tajemník OSN António Guterres ve svém novoročním projevu zdůraznil, že deset nejteplejších let v historii měření se odehrálo během poslední dekády, včetně právě končícího roku.

včera

včera

včera

Výhled počasí na leden. Meteorologové prozradili, jak bude

Česko čeká období, kdy by počasí nemělo vybočovat z dlouhodobého lednového průměru. Mrznout bude především v noci, zatímco ve dne mohou teploty klesat nad nulu. Vyplývá to z měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy