Praha - Sněmovna kvůli EU schválila zvýšení spotřební daně z cigaret a tabákových výrobků. Krabička cigaret může zdražit o tři až čtyři koruny. Změnu zákona o spotřební dani musí ještě schválit Senát a podepsat prezident. Za současné ceny by bylo možné cigarety prodávat maximálně čtyři až pět měsíců po přijetí novely.
Především pravicová opozice vytýkala vládě, že její návrh zdraží více dražší cigarety. Podle kritiků to zvýhodní dovozce cigaret před domácím výrobcem. Poslanci včetně Milana Urbana (ČSSD) proto navrhovali zvýšit daň jinými způsoby.
Například předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura navrhoval mimo jiné radikálně zrušit minimální sazbu daně nebo ve shodě s Urbanem snížit pevnou část daně a zvýšit její minimální výši vždy o jeden haléř na cigaretu, což by podle nich sjednotilo zdanění na 3,20 Kč za cigaretu. Žádnou z těchto úprav ale Sněmovna s ohledem na odmítavý postoj ministra financí Andreje Babiše (ANO) nepodpořila.
Opozice také navrhovala podle polského vzoru více danit volně prodejné tabákové listy, které se podle šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjury využívají k výrobě cigaret bez spotřební daně. Podle Babiše je to ale jen "marketingová prezentace" a "takzvané daňové úniky v podstatě neexistují". Tabákové listy je podle ministra možné danit už podle stávajícího zákona, pokud se používají k výrobě cigaret.
Důvodem zvýšení sazby daně je slabší kurz koruny, kvůli kterému neplní ČR sazby stanovené EU. Ty jsou totiž uváděny v eurech. Vyšší růst zdanění by ale ČR musela navrhnout kvůli kurzu koruny platnému k letošnímu říjnu, který bude zřejmě stále pod vlivem loňských intervencí České národní banky.
Stát by ve srovnání s nynější úpravou, platnou od ledna, kdy cigarety zdražily o zhruba dvě koruny na krabičku, měl získat navíc zhruba 2,8 miliardy korun ročně, tedy 0,23 miliardy korun měsíčně. Výpočet ovšem nepočítá s předzásobením.
EU požaduje od letošního roku spotřební daň 90 eur na 1000 kusů cigaret a 60 procent z vážené maloobchodní ceny. Slabší koruna by bez pohybu daňových sazeb při přepočtu způsobila, že by Česko svůj závazek nedodrželo. Za to by hrozily sankce. Nová spotřební daň musí začít platit do 30. září.
V průměru si kuřák zkracuje každou cigaretou život o 5 minut. Pokud vykouřil denně 1 krabičku, zkrátil si ho o jeden a půl hodiny. Za rok je to 25 dní, tedy bezmála jeden celý měsíc. Když někdo přestane kouřit ve věku 25 až 34 let, jeho předpokládaný průměrný věk se zvýší o deset let. V kategorii 35 až 44 let je tento zisk pořád devět let života, v následující kategorii 45 až 54 let šest let. A i když kuřáci odloží cigaretu ve věku 55 až 64 let, stále mohou žít o čtyři roky déle.
Cigarety jsou jediné spotřební zboží, které je-li užíváno podle návodu, způsobuje smrt, přesto se jedná o zboží volně prodejné, a dokonce je možno jej propagovat pomocí reklamy.
Mimo jiné látky obsahuje cigaretový kouř také radioaktivní polonium. Silný kuřák dostane za rok dvakrát víc radioaktivity, než je povolená norma u pracovníků jaderné elektrárny Temelín.
Ve 40. letech 20. století výrazně stoupl výskyt rakoviny plic, do té doby vzácného onemocnění. Byly proto zahájeny dvě velké epidemiologické studie, přičemž britská studie se snažila původně prokázat souvislost mezi rakovinou plic a asfaltováním silnic. Roku 1950 byly publikovány výsledky obou studií, které jednoznačně prokázaly, že rakovina plic souvisí s kouřením.
Dnes víme, že většina kuřáků nezemře na rakovinu plic (přestože asi 90 procent onemocnění rakovinou plic je zaviněno kouřením), ale na kardiovaskulární choroby, zejména na infarkt myokardu, a to především ve středním věku (tj. 35 až 65 let).
Kouření se podílí 20 až 25% na výskytu kardiovaskulárních onemocnění, asi 30% na nádorových onemocněních a asi 75% na chronických plicních onemocněních, jako je bronchitida, exnico.com.
Související
Británie projedná přelomový zákon. Chce zakázat cigarety
EU chystá přísnější zákaz kouření. Chybí přitom řešení e-cigaret
cigarety , Poslanecká sněmovna , zdražování
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 3 hodinami
Silvestr v Česku je zatím klidný. Policie uzavřela nábřeží, v ulicích jsou policisté s dlouhými zbraněmi
Aktualizováno před 4 hodinami
Živě Svět vstupuje do roku 2025, Česko už v něm je. Sydney předvedlo úchvatnou show, Zelenskyj promluvil k Ukrajincům
včera
Putin v novoročním projevu podle expertů mystifikoval Rusko
včera
Německo chce prodloužit kontroly na hranicích s Českem
včera
Čína odhalila světu železniční monstrum. Vlak CR450 překonává všechny rychlostní rekordy
včera
Po čtvrtstoletí u moci čelí Putin nové výzvě: Návratu Donalda Trumpa
včera
Chráněné mouchy nebo řešení války prodlouženým víkendem. Slovenští politici v uplynulém roce perlili
včera
Politico: Státy se připravují na možnost klimatické katastrofy. Chtějí zjistit, kdy přijde konec světa
včera
Zemřela oblíbená herečka Svatava Hubeňáková
včera
Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají
včera
Mohou USA uspět v Sýrii? Zbývá jim prakticky jediná možnost
včera
Hrozí Západu válka? Nebezpečí eskalace konfliktu s Ruskem je reálné
včera
Proč došlo k nejhorší letecké katastrofě v Jižní Koreji? Vyšetřovatelé jsou zatím bezradní
včera
Změny počasí, výhra Trumpa, války i revoluce v Sýrii. Co přinesl rok 2024?
včera
Žádné volné hranice s Evropou? Nové dokumenty odhalily, co se dělo za vlády Tonyho Blaira
včera
Dálniční známky zdražují. Poslední možnost nákupu za starou cenu je dnes
včera
Počasí je "cestou do záhuby". Svět prožívá dekádu smrtícího horka, sledujeme klimatický rozpad v reálném čase
včera
Tálibán vystavil definitivní stopku zaměstnávání žen. Z bizarního důvodu
včera
25 let u moci. Jak se Putin vyrovnal s drsným dětstvím a udržel v Kremlu tak dlouho?
včera
Výhled počasí na leden. Meteorologové prozradili, jak bude
Česko čeká období, kdy by počasí nemělo vybočovat z dlouhodobého lednového průměru. Mrznout bude především v noci, zatímco ve dne mohou teploty klesat nad nulu. Vyplývá to z měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě