Opoziční hnutí ANO a SPD pravděpodobně do konce týdne společně podají návrh na zrušení části pandemického zákona u Ústavního soudu. Žádají o přednostní projednání. Na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně to řekli místopředseda ANO Radek Vondráček a šéf SPD Tomio Okamura. Kritizují například projednání novely ve stavu legislativní nouze.
Schvalování zákona ve Sněmovně provázely dlouhé obstrukce SPD. Opozice pak také mimo jiné kritizovala, že pětikoalice Spolu a Pirátů se STAN využila krátkého přerušení Okamurova projevu a po 20:00 rozhodla, že jednání bude moci pokračovat i přes noc, přičemž možné je o tom hlasovat do 19:00. Ústavní právníci již dříve ČTK řekli, že postup vládní koalice novelu při případném soudním přezkumu neohrozí.
Dolní komora schvalovala zákon v souvislosti se senátním vetem hned dvakrát. V obou případech pro novelu hlasovali poslanci koaličních ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů. Poslanci SPD a ANO ji nepodpořili. Předlohu 21. února podepsal prezident Miloš Zeman.
Návrh na zrušení části zákona zatím podepsalo téměř 40 poslanců hnutí ANO a dále poslanci SPD, kterých je ve Sněmovně 20. "Dohodli jsme se, že podáme jeden návrh na zrušení zákona u Ústavního soudu i vzhledem k tomu, že je zapotřebí 41 podpisů. Ačkoli naše hnutí mají jiné názory na věc, jsme především parlamentní menšina, opozice a naše práva byla porušena na obou stranách," řekl Vondráček.
Podle bývalého šéfa Sněmovny jde o pragmatickou spolupráci. "V některých věcech se věcně neshodneme, ale tady došlo k zásahu do našich procedurálních práv, základních práv jako parlamentní menšiny," řekl. Na další pravidelné spolupráci se podle něj obě hnutí nedomluvila.
Hnutí ANO na věci vadí zejména projednávání ve stavu legislativní nouze, které podle Vondráčka postrádalo smysl. Kritizoval též, že se ani nehlasovalo o potvrzení stavu legislativní nouze.
Okamura uvedl, že došlo k hlasování o jednání po 21:00 v rozporu s jednacím řádem po 19:00. Kritizoval také část předlohy, jež umožňuje nařizovat karantény nebo izolace telefonicky či krátkou textovou zprávou. Vláda také běžný zákon používá k omezování ústavních práv a svobod, když například na základě pandemického zákona může omezit svobodu podnikání, míní šéf SPD.
Předloha dává úřadům pravomoc nařídit testování na covid-19 prakticky všech skupin lidí, kteří pracují nebo chodí do školy, i předškoláků. Restrikce by se nadále mohly týkat zejména omezení počtu návštěvníků nebo zákazníků, otevírací doby nebo povinnosti nosit respirátor. Úřady by mohly regulovat například i činnosti vykonávané přímo u zákazníka. Jde třeba o kadeřnické služby a o kosmetiku. Horní hranici všech postihů, které mohou úřady uložit podle pandemického zákona, novela snížila po sněmovních úpravách na pětinu.
Související
Malou propustili z nemocnice. Zítra už by měla opět šéfovat poslancům ANO
Šéfka poslanců ANO Malá skončila v nemocnici. Babiš je s ní v kontaktu
hnutí ANO , Svoboda a přímá demokracie (SPD) , Ústavní soud ČR
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Buckinghamský palác recykluje reakci na dotazy ohledně prince Andrewa
před 3 hodinami
Pavel kondoloval thajskému králi, jehož nejstarší dcera zemřela v nemocnici
před 4 hodinami
Trump má narozeniny. Ministerstvo zveřejnilo svérázné Macinkovo přání
před 5 hodinami
Další vražda v Praze. Cizinec při konfliktu vytáhl nůž, napadený zemřel
před 6 hodinami
Brazílie vstoupila do MS nemastně neslaně. Katar získal historický bod, slaví Skotsko a Austrálie
před 6 hodinami
Nová letecká linka z Prahy. Do Lisabonu začne létat na podzim
před 7 hodinami
Tragédie v Chorvatsku. Tři Češi nepřežili srážku lodí, potvrdil to konzulát
před 8 hodinami
Výkon Kanady proti Bosně stačil na remízu, Američané vstoupili do MS jasnou výhrou
před 8 hodinami
Odmítnutí švýcarského populačního stropu je mírně pozitivní zprávou i pro Česko
před 9 hodinami
Armáda propustila vojáka, který byl v Kongu, z preventivní karantény
před 10 hodinami
Trumpovo jméno je pryč z Kennedyho centra. Bílý dům vzdoroval do poslední chvíle
před 11 hodinami
ANO by jasně vyhrálo volby, Starostové se v opozičním souboji drží před ODS
před 12 hodinami
Britové zadrželi loď z ruské stínové flotily, oznámil Starmer
před 13 hodinami
Rychleji než dřív. České dráhy od neděle opět jezdí přímo do Hamburku
před 13 hodinami
Írán stále budí nejistotu. Teherán naznačil, jak to má s podpisem dohody
před 14 hodinami
Ebola se nadále šíří v Kongu. Úřady potvrdily nové případy i další úmrtí
před 15 hodinami
Mírovou dohodu s Íránem podepíšeme dnes, oznámil Trump
před 16 hodinami
Počasí bude příští týden tropické, potvrdili meteorologové
včera
Epsteinova oběť ve výpovědi zmínila Andrewa. Dostal ji do královského paláce
včera
Prodejny Penny ve čtvrtek zavřou dříve. Má to zajímavý důvod
Obchody v Česku upravují otevírací dobu prakticky jen během vybraných státních svátků, kdy je k tomu nutí zákon. V červnu ale nastane jedna speciální situace. Příští týden uzavře jeden z tuzemských řetězců své prodejny předčasně kvůli fotbalu.
Zdroj: Jan Hrabě