ANO dalo dohromady koalici v Ústeckém kraji, hejtmanem bude Schiller

V Ústeckém kraji bude zřejmě vládnout vítězné ANO s druhou ODS a Spojenci pro kraj. Uskupení dnes uzavřela společné memorandum. Hejtmanem bude Jan Schiller (ANO). Koalice bude mít v zastupitelstvu o 55 členech většinu 29 hlasů. Lídři stran to dnes řekli novinářům.

"Podepsali jsme memorandum o spolupráci. Dohodli jsme rozložení rady a osobu hejtmana," řekl Schiller. V radě bude mít ANO pět členů, čtyři budou mít občanští demokraté a Spojenci pro kraj dva. V radě budou dva náměstci, jeden z náměstků bude neuvolněný, bude jím lídr ODS a starosta Kadaně Jiří Kulhánek.

ANO po volbách, v nichž získalo 17 mandátů, jednalo nejprve s ODS (osm mandátů) a třetím STAN (sedm mandátů). "Starostové se zachovali nekorektně. Druhý den poté, co jsme se dohodli, že nebudeme vyjednávat s nikým, jejich lídr (Filip Ušák) začal vyjednávat za našimi zády, což jsme se dozvídali různými kanály. Pro nás to byl signál, že jsou to nedůvěryhodní partneři, proto jsme se rozhodli, že budeme vyjednávat dál," uvedl Schiller.

STAN si při vyjednávání stanovil podmínku, že ANO nebude mít většinu v radě. "To se na tom nedělním jednání ukázalo jako problém," řekl ČTK Ušák. To, že vyjednávací tým STANU jednal s jinými stranami, je podle něj záminka. "Na tom jsme se domluvili, že se můžeme dál bavit s ostatními stranami, dnes je to záminka toho, že jsme nedůvěryhodní," uvedl. "Do ustavujícího zastupitelstva zbývá zhruba měsíc, za tu dobu se může stát celá řada věcí," uvedl s tím, že jednat bude STAN s jinými stranami dál. "Nemyslím, že dnešním dnem všechno skončilo," řekl.

Jména radních a priority chtějí mít ANO, ODS a Spojenci pro kraj koncem příštího týdne domluvené. "Personálie jsme zatím neřešili, spíš koncepci," uvedl Jiří Řehák, lídr Spojenců pro kraj, které tvoří hnutí a strany JsmePRO, LES, SNKED, Zelení, TOP09. Řehák řekl, že nečekal, že se Spojenci budou podílet na vládě v kraji. "Jsme féroví, přinášíme čtyři mandáty a našli jsme shodné programové priority," uvedl Řehák.

Účastníci memoranda se zavázali, že neuzavřou koalici nebo jinou dohodu podobnou memorandu s jinou politickou stranou či hnutím. Místa v kontrolním či finančním výboru jsou strany připraveny nabídnout opozici. Uzavřou-li koaliční smlouvu ANO, ODS a Spojenci pro kraj, v opozici budou vedle STAN Piráti se šesti mandáty, SPD s pěti křesly a po čtyřech budou mít komunisté a Lepší sever. "Není důvod, abychom jednali o koalici dál s někým jiným," řekl Schiller, který se chce nicméně sejít s ostatními uskupeními v zastupitelstvu.

Prioritou vznikající koalice budou podle Schillera projekty z Evropské unie, zdravotnictví a školství. "Já si pravděpodobně dobrovolně vezmu do gesce sociální věci a pokusím se pohnout s problematikou sociálně vyloučených občanů, aby se s tím konečně něco dělalo," uvedl Kulhánek. "Kraj se musí připravit na konec uhelné doby, v tom máme shodu s kolegy," uvedl Řehák.

Hejtmanem Ústeckého kraje je osm let komunista Oldřich Bubeníček (KSČM), který v letošních krajských volbách nekandidoval. Před čtyřmi KSČM uzavřela koalici s ČSSD a SPD-SPO, ve volbách tehdy zvítězilo hnutí ANO.

Související

Andrej Babiš (ANO)

Nové průzkumy ukázaly, jak velká je dominance ANO na politické scéně

Podle aktuálních volebních průzkumů by hnutí ANO Andreje Babiše s výrazným náskokem vyhrálo říjnové volby do Poslanecké sněmovny. Volební model agentury Kantar CZ pro Českou televizi mu přisuzuje 35,5 procenta hlasů, zatímco podle průzkumu agentury STEM pro CNN Prima News by ANO získalo 32,1 procenta. Druhá by v obou průzkumech skončila ODS s 14,5 procenta podle Kantaru a 14,2 procenta podle STEM. Na třetím místě výrazně posílilo hnutí STAN, které by získalo 13 procent (Kantar) a 10,6 procenta (STEM). 

Více souvisejících

Hnutí ANO Jan Schiller (ANO) ODS Ústecký kraj

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 36 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy