ANO dalo dohromady koalici v Ústeckém kraji, hejtmanem bude Schiller

V Ústeckém kraji bude zřejmě vládnout vítězné ANO s druhou ODS a Spojenci pro kraj. Uskupení dnes uzavřela společné memorandum. Hejtmanem bude Jan Schiller (ANO). Koalice bude mít v zastupitelstvu o 55 členech většinu 29 hlasů. Lídři stran to dnes řekli novinářům.

"Podepsali jsme memorandum o spolupráci. Dohodli jsme rozložení rady a osobu hejtmana," řekl Schiller. V radě bude mít ANO pět členů, čtyři budou mít občanští demokraté a Spojenci pro kraj dva. V radě budou dva náměstci, jeden z náměstků bude neuvolněný, bude jím lídr ODS a starosta Kadaně Jiří Kulhánek.

ANO po volbách, v nichž získalo 17 mandátů, jednalo nejprve s ODS (osm mandátů) a třetím STAN (sedm mandátů). "Starostové se zachovali nekorektně. Druhý den poté, co jsme se dohodli, že nebudeme vyjednávat s nikým, jejich lídr (Filip Ušák) začal vyjednávat za našimi zády, což jsme se dozvídali různými kanály. Pro nás to byl signál, že jsou to nedůvěryhodní partneři, proto jsme se rozhodli, že budeme vyjednávat dál," uvedl Schiller.

STAN si při vyjednávání stanovil podmínku, že ANO nebude mít většinu v radě. "To se na tom nedělním jednání ukázalo jako problém," řekl ČTK Ušák. To, že vyjednávací tým STANU jednal s jinými stranami, je podle něj záminka. "Na tom jsme se domluvili, že se můžeme dál bavit s ostatními stranami, dnes je to záminka toho, že jsme nedůvěryhodní," uvedl. "Do ustavujícího zastupitelstva zbývá zhruba měsíc, za tu dobu se může stát celá řada věcí," uvedl s tím, že jednat bude STAN s jinými stranami dál. "Nemyslím, že dnešním dnem všechno skončilo," řekl.

Jména radních a priority chtějí mít ANO, ODS a Spojenci pro kraj koncem příštího týdne domluvené. "Personálie jsme zatím neřešili, spíš koncepci," uvedl Jiří Řehák, lídr Spojenců pro kraj, které tvoří hnutí a strany JsmePRO, LES, SNKED, Zelení, TOP09. Řehák řekl, že nečekal, že se Spojenci budou podílet na vládě v kraji. "Jsme féroví, přinášíme čtyři mandáty a našli jsme shodné programové priority," uvedl Řehák.

Účastníci memoranda se zavázali, že neuzavřou koalici nebo jinou dohodu podobnou memorandu s jinou politickou stranou či hnutím. Místa v kontrolním či finančním výboru jsou strany připraveny nabídnout opozici. Uzavřou-li koaliční smlouvu ANO, ODS a Spojenci pro kraj, v opozici budou vedle STAN Piráti se šesti mandáty, SPD s pěti křesly a po čtyřech budou mít komunisté a Lepší sever. "Není důvod, abychom jednali o koalici dál s někým jiným," řekl Schiller, který se chce nicméně sejít s ostatními uskupeními v zastupitelstvu.

Prioritou vznikající koalice budou podle Schillera projekty z Evropské unie, zdravotnictví a školství. "Já si pravděpodobně dobrovolně vezmu do gesce sociální věci a pokusím se pohnout s problematikou sociálně vyloučených občanů, aby se s tím konečně něco dělalo," uvedl Kulhánek. "Kraj se musí připravit na konec uhelné doby, v tom máme shodu s kolegy," uvedl Řehák.

Hejtmanem Ústeckého kraje je osm let komunista Oldřich Bubeníček (KSČM), který v letošních krajských volbách nekandidoval. Před čtyřmi KSČM uzavřela koalici s ČSSD a SPD-SPO, ve volbách tehdy zvítězilo hnutí ANO.

Související

Volební štáb hnutí ANO

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. ODS se propadla na třetí místo

Pokud by se parlamentní volby konaly v lednu tohoto roku, hnutí ANO by získalo vítězství se 31,5 procenty hlasů. Na druhém místě by skončili Piráti se ziskem 13 procent a na třetím ODS s 12 procenty. Tato data vyplývají z dnes zveřejněných výsledků volebního modelu agentury Median. Do Poslanecké sněmovny by se podle tohoto modelu dostalo celkem šest politických stran a hnutí.
Andrej Babiš

Babiš se chce vrátit do křesla premiéra. Koalici s SPD nevyloučil

Expremiér Andrej Babiš po znovuzvolení do čela ANO uvedl, že v případě triumfu hnutí ve sněmovních volbách v příštím roce chce být premiérem. Babiš to řekl v televizním diskuzním pořadu Partie na Primě. ANO by volby podle nejnovějšího průzkumu jasně vyhrálo.

Více souvisejících

Hnutí ANO Jan Schiller (ANO) ODS Ústecký kraj

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 30 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

Stadion Realu Madrid

Trnitá cesta k přestupu do Realu Madrid je u konce. Mbappé se podle médií upsal Bílému baletu

Několik posledních let se neustále spekulovalo o možném odchodu francouzského útočníka Kyliana Mbappého z Paris Saint Germain do Realu Madrid. Naposledy se o tom začalo zase mluvit minulý týden a nyní má být podle médií transfer prakticky domluven. Uskuteční se až po skončení právě probíhající sezóny 2023/24, kdy mu končí smlouva s aktuálním pařížským zaměstnavatelem a stane se tak volným hráčem.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

Alexej Navalnyj

Moskva vydala Navalného tělo. Není však jasné, jak bude vypadat pohřeb

Ruský stát v sobotu předal tělo zesnulého opozičního politika Alexeje Navalného jeho matce Ljudmile, oznámila to mluvčí Kira Jarmyšová. Vdova Julija Navalná předtím vyzvala Moskvu, aby rodině vydala tělo za účelem uspořádání pohřbu. Obvinila také prezidenta Vladimira Putina z toho, že mučí Navalného mrtvolu. Označila to za pohanství a satanismus. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 

Aktualizováno včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta postoupila do osmifinále Evropské ligy. Galatasaray porazila i díky přesilovce jasně 4:1

O velkém úspěchu může mluvit český klubový fotbal poté, co ve čtvrtek Sparta doma na Letné nakonec celkem jasně porazila turecký Galatasaray Istanbul 4:1 a v součtu s předešlým venkovním výsledkem (3:2 pro Galatasaray) tak postoupila do osmifinále Evropské ligy. V osmifinále dvou evropských soutěží (Evropská liga a Konferenční liga) se tak nacházejí hned tři čeští zástupci. Kromě Sparty se v osmifinále EL představí také Slavia, v osmifinále EKL pak Plzeň.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

včera

včera

včera

Počasí: Meteorologové naznačili, kdy a jak ustane povodňová hrozba

Meteorologové v sobotu upřesnili platnou výstrahu před povodňovými jevy, nově se týká menší oblasti. Hladiny řek by navíc během víkendu měly klesnout pod úroveň prvního stupně povodňové aktivity. Varování před vydatnými srážkami už neplatí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy