Premiér Andrej Babiš (ANO) byl hostem úterních Událostí, komentářů České televize s moderátorem Martinem Řezníčkem. V rozhovoru se věnovali tématům jako navržení bankovní daně, Čapí hnízdo, či klima.
Jana Maláčová (ČSSD) ministryně práce a sociálních věcí v Otázkách Václava Moravce uvedla, že uvažuje o navržení bankovní daně cestou návrhu nikoli vládního, ale poslaneckého, který by předložila.
„V momentě, kdy navýšíte daně firmám, co ony udělají? Vezmou peníze lidem. Takže všechny její návrhy jsou proti občanům ČR, proti zaměstnancům,“ řekl předseda ANO v rozhovoru v České televizi.
Babiš je připraven vypovědět koaliční smlouvu, pokud by Maláčová předložila jako poslanecký návrh zavedení bankovní daně. „Ve chvíli, kdy to navrhnou, tak je to porušení koaliční smlouvy a my tu smlouvu vypovíme,“ řekl premiér. Premiér věří, že jde o marketingový tah. Upozornil, že zdanění bank není v programovém prohlášení vlády ani v koaliční smlouvě.
Vláda se musí zabývat i energetikou a omezováním spalování uhlí. Podle člena uhelné komise za Zelený kruh Jiřího Koželuha by měly průmyslové země odstoupit od uhlí na začátku 30. let. Z vyjádření politiků ale vyplývá, že v Česku se to nejspíše nepodaří. Kdy se přestane v elektrárnách spalovat uhlí, nevědí. „Ale já to neumím říct, protože my samozřejmě jsme průmyslová země a každá země i na světě i v Evropě má jinou historii, jinou pozici. Máme jasnou představu a chceme se soustředit na jádro. Chceme jasně říct a řekli jsme Bruselu, že si chceme sami rozhodnout o energetickém mixu a že je to hlavně jádro, proto chceme stavět ten blok v Dukovanech,“ řekl Babiš v České televizi.
Moderátor poukázal na českou koncepci, podle níž by se v Česku mělo uhlí těžit ještě v roce 2040. „My k tomu přistupujeme seriózně. A na tom klimatickém summitu v New Yorku, tam bylo strašně moc různých projevů, a to nejsou seriózní projevy. Mohl jsem tam vystoupit a říct, my budeme CO2 neutrální v roce 2040. Ale proč bych to dělal, když to není pravda?,“ vysvětlil Babiš.
Česko se zavázalo, že bude sázet stromy a do roku 2025 jich má vyrůst milion. „Já bych chtěl jenom říct, že samozřejmě my klimatickou změnu bereme velice vážně a máme velice konkrétní plán. To že dochází ke klimatické změně, je nezpochybnitelné a to víme,“ dodal Babiš.
Andrej Babiš se se svými politickými oponenty potýkal i kvůli svému trestnímu stíháni. Městské státní zastupitelství v Praze stíhaní ukončilo. Středočeský krajský úřad také ukončil přestupkové řízení, ve kterém se zabýval podezřením, že má Babiš stále vliv na své firmy.
Organizace Transparency International je přesvědčena, že rozhodnutí úřadu není správné a že vliv na firmy uložené ve svěřenských fondech přetrvává. „Kdybych šel na valnou hromadu Agrofertu, tak mě vyhodí u dveří. Odešel jsem z firmy v lednu 2014. Prosím vás, já se nechci s vámi bavit o svěřenských fondech, protože já jsem postupoval podle zákona lex Babiš. To znamená, že tu firmu neovládám, tudíž nemůžu mít střet zájmů,“ ujistil Babiš.
Související

Fialu a Babiše je třeba nahradit. Česku už nemají co nabídnout

Ubohost politických stran dosahuje nové úrovně. Už se ani nedozvíme, kdo je nejhorší premiér
Andrej Babiš , premiér ČR , Čapí hnízdo , Hnutí ANO , Vláda ČR , Jana Maláčová (ČSSD) , Ministerstvo práce a soc. věcí , uhlí , Energetika , Klimatické změny , transparency international , Městské státní zastupitelství v Praze , Daně
Aktuálně se děje
před 38 minutami

Policie vyšetřuje násilnou smrt muže v Pardubicích. Předcházela jí potyčka
před 1 hodinou

Nová bilance tragického zemětřesení v Asii. Záchranné práce pokračují
před 1 hodinou

Den částečného zatmění Slunce je tady. Experti radí, jak ho sledovat
před 3 hodinami

Počasí přinese příští týden výrazné ochlazení. Teploty spadnou až o 15 stupňů
včera

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Myanmar a Thajsko zasáhla mohutná zemětřesení, vyhlášen nouzový stav. Počet uvězněných a mrtvých roste
včera

Kdy budeme vědět, co se v Maynmaru skutečně stalo? Potrvá to týdny
včera

Zemětřesení zasáhlo 1,5 milionu lidí. Myanmaru pomůžeme, prohlásil Trump
včera

Na Vítkově se sešli vojáci operující v zahraničí. Černochová jim měla předat ocenění, vůbec nepřišla
včera

Myanmar nezvykle požádal o mezinárodní pomoc. Škody jsou podle WHO obrovské
včera

Kamikaze satelity nad našimi hlavami? Tiger team posoudil první návrhy Zlaté kopule
včera

Česká republika zpřísňuje opatření proti šíření slintavky a kulhavky
včera

Japonsko představilo plán pro případ války mezi Čínou a Tchaj-wanem
včera

Obchodní válka s USA se zhoršuje. Výrobci alkoholu spustili nevídaný lobbismus
včera

Nikdo ho nepozval, nechceme ho tu. Vance po kritice ruší program v Grónsku, pojede jen na jedno místo
včera

Šest hodin od ničivého zemětřesení: Mrtvých mohou být až desítky tisíc, proč zatím nikdo nic neví?
včera

Obří řez do Země, je to jako roztrhnout papír. Experti vysvětlují, proč došlo k masivnímu zemětřesení
včera

Fialu a Babiše je třeba nahradit. Česku už nemají co nabídnout
včera

Trump by se měl probrat. Putin si s vámi jen hraje, vzkazuje mu Evropa
včera
Vance míří do Grónska. Politici ho budou ignorovat, nikdo ho vítat nebude
Návštěva amerického viceprezidenta JD Vance v Grónsku vyvolává napětí mezi Spojenými státy a Dánskem, které čelí obavám z možného pokusu Washingtonu o získání tohoto strategicky významného území. Když Vance v pátek dorazí na odlehlou vojenskou základnu Pituffik v severozápadním Grónsku, nebudou ho tam vítat žádní dánští zástupci – a to záměrně. Dánská vláda dala jasně najevo, že Vanceova přítomnost na jejich území není vítána, a to zejména kvůli stále častějším výrokům amerického prezidenta Donalda Trumpa o nutnosti připojit Grónsko k USA.
Zdroj: Libor Novák