Babiš už blouzní? Tohle ví i podprůměrně sečtělý člověk, posmívají se mu v Česku

Český premiér Andrej Babiš vystoupil na konferenci o demografii v Budapešti. Ve své řeči uvedl, že dobrý stát se pozná podle toho, že jeho populace se zvyšuje a tento růst není nahrazen migrací ze zahraničí. Jeho slova vyvolala v Česku pořádný rozruch.

Andrej Babiš
doporučujeme

„Čísla mluví jasně, že vymíráme. I když se dramaticky prodlužuje délka života, dlouhodobá projekce vývoje české populace není dobrá. Dobrý stát se pozná podle toho, že jeho obyvatelé nemají obavu o svou budoucnost. Dobrý stát se pozná tak, že počet jeho obyvatel stoupá a přírůstek není nahrazen migrací ze zahraničí," prohlásil Andrej Babiš v Maďarsku.

Babiš také mluvil o demografických změnách, které označil za časovanou bombu, jež se naplno projeví za několika desetiletí. Česká republika a celá má tak podle něj šanci ukázat, že střední Evropa je prostorem, kde se dobře žije, je to bezpečný prostor a kde jsou ty nejlepší podmínky pro rodiny s dětmi.

Jeho slova vyvolala v Česku rozporuplné komentáře. Podle exposlance TOP 09 Františka Laudáta Babiš v Budapešti blouznil. „'Dobrý stát se pozná podle toho, že jeho populace se zvyšuje bez přispění migrace'. Za takovou blbost by snad letěl s koulí od tabule žák 6. základní třídy. Snad i podprůměrně sečtělý člověk ví, že s rostoucí životní úrovní porodnosti klesá,“ připomněl na facebooku politik.

„Podle Babiše je tedy dobrým státem Barma, Indie, státy severní a střední Afriky atd. Jsou to navíc tak dobré státy, že milióny jejich obyvatel se snaží po vodě i po souší dostat do vysněné Evropy, nebo severní Ameriky. Ale možná Babiš Česko na úroveň Barmy apod. tady brzo dovede. Bohužel, rostoucí řada indicií tomu nasvědčuje,“ varuje František Laudát.

Kritický je i někdejší premiér Mirek Topolánek. „Není toto téma (jakkoli důležité) pro majitele reprodukčních klinik, který si z vládní pozice zajistil navýšení úhrady IVF ze zdravotního pojištění, tak trochu střet zájmů?“ rýpnul si na twitteru.

Naopak mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček se Babiše zastal. Premiérovi dal na sociálních sítích palec nahoru. „Dobrý stát se podle premiéra Andreje Babiše pozná podle toho, že jeho populace se zvyšuje a tento růst není nahrazen migrací ze zahraničí. Premiér se vyslovil pro podporu zejména rodin s alespoň třemi dětmi,“ shrnul Babišova slova Ovčáček.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čerpání z programů COVID vzrostlo téměř dvojnásobně

11.08.2020 18:17 Čerpání ze záručních programů COVID podle dat České národní banky (ČNB) k 31. červenci od předchozí…

Pompeo a Petříček přijeli do Plzně, připomínají si osvobození armádou USA

11.08.2020 16:57 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo a ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) přijeli do Plzně.…

Senátory čeká náročná středa: Setkání s Pompeem a debata o zrušení daně

11.08.2020 16:08 Projev amerického ministra zahraničí Mika Pompea a debata o zrušení daně z nabytí nemovitostí budou…

Petříček chce s Pompeem jednat o bezpečnosti, u večeře nebude chybět…

11.08.2020 14:35 Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) chce se svým americkým protějškem Mikem Pompeem jednat o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama