Ministr kultury Martin Baxa (ODS) dnes v debatě se zástupci audiovizuálního průmyslu neuvedl, zda vláda letos zvýší rozpočet na filmové pobídky. Pobídky jsou podle něj důležité, vláda ale musí vést debatu o tom, zda je vhodné stamiliony korun podporovat jen jeden sektor kreativního průmyslu, jímž audiovize je. Baxa to řekl v diskusi v pořadu Otázky Václava Moravce České televize přenášeném z filmového festivalu v Karlových Varech.
Asociace producentů v audiovizi (APA) před několika dny uvedla, že český audiovizuální průmysl dosáhl v roce 2021 rekordního obratu téměř 12 miliard korun. Překonal tím i zatím nejlepší obrat 9,46 miliardy korun z roku 2019. Audiovizuální průmysl v ČR se ale podle producentů řítí do propasti, důvodem jsou podle asociace zastavené filmové pobídky. Obrat zahraničních projektů v roce 2021 tvořil 8,73 miliardy korun, tedy 70 procent celkového obratu audiovizuálního průmyslu.
Baxa uvedl, že situaci pobídek vyřeší novela audiovizuálního zákona. Filmaři ale upozorňují, že je třeba situaci řešit akutně. Nový zákon nebude přijat dříve než v roce 2024.
Na filmové pobídky stát dává ročně 800 milionů korun, zájem filmařů je ale tak velký, že peníze nestačí Filmaři dlouhodobě požadují systémovou změnu a varují před tím, že zahraniční štáby odejdou do jiných zemí. Letos byl systém pobídek pro velký zájem žadatelů zastaven už v lednu.
"Krátkodobé řešení situace, že by se do systému teď přidalo mnoho set milionů korun, nemohu slíbit," řekl dnes Baxa. Vláda podle něj bude o možnosti navýšit rozpočet Státního fondu kinematografie, jehož prostřednictvím se pobídky vyplácejí, v souvislosti s připravovanou novelou zákona o státním rozpočtu. "Podpora kreativního průmyslu je důležitá, netýká se ale jen filmu. Je to politické rozhodnutí, zda dát do jednoho oboru tolik peněz v současné situaci sužované inflací," uvedl ministr.
Podle filmařů krize, k níž audiovizuální průmysl v Česku míří, způsobuje najednou několik faktorů. Včetně paralyzovaného systému pobídek je to i nevyužitá možnost vložit do transpozice evropské směrnice o vysílacích platformách povinnost odvádět část z příjmů na podporu kinematografie v zemi, kde platformy působí; domácí české platformy přitom tuto povinnost mají. Takové odvody by byly dalším zdrojem Státního fondu kinematografie.
Filmaři se obávají také avizovaných úspor České televize, která je význačným koproducentem českého filmu. Její ředitel Petr Dvořák dnes zopakoval, že pokud ČT nezvýší své příjmy, namísto čtyř desítek koprodukcí ročně by jich mohla být polovina a podpora filmů do kino distribuce klesne v příštích dvou letech o 90 milionů korun, tedy téměř na polovinu.
Dvořák již dříve navrhoval zvýšení koncesionářského poplatku ze 135 korun na 150 korun, to jak dnes potvrdil Baxa, nebude mít vládní podporu. Druhou možností je podle Dvořáka zvýšit České televizi zdroje z reklamy a třetí možností pak přehodnotit to, kdo platí koncesionářský poplatek a změnit tento systém. Dnes ho platí domácnosti, které mají televizi. Podle Dvořáka mnoho lidí podepíše prohlášení, že televizi nemají, poplatek neplatí, ale vysílání sledují třeba na laptopu.
Související
Filmy a seriály týdne: Katastrofické natáčení, potoky krve a dějiny českého filmu
RECENZE: Subtilní Rok vdovy zpřítomňuje truchlení a apatii úředních aparátů
Aktuálně se děje
před 59 minutami
Kyjev sabotuje výměnu zajatců, tvrdí Rusko
před 1 hodinou
Amerikou hýbe falešné volební video. Rusko od něj dává ruce pryč
před 2 hodinami
Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA
před 3 hodinami
Dva mladí Češi jeli na střeše vídeňského metra. Jeden zemřel, druhý bojuje o život
před 4 hodinami
Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka
před 4 hodinami
Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol
před 5 hodinami
Rakouský myslivec, který vraždil u hranic s Českem, je po smrti
před 5 hodinami
"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy
před 6 hodinami
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
před 7 hodinami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 8 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 9 hodinami
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 9 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 10 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 12 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
včera
Říjnové počasí bylo nadprůměrně teplé. Teď přijde ochlazení
včera
Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?
Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.
Zdroj: Lucie Žáková