Brusel zveřejnil dopis Babišovi od Oettingera. Premiérovi radil se střetem zájmů

Evropská komise odtajnila část dopisu, který předloni v listopadu zaslal tehdejší komisař Günther Oettinger premiérovi Andreji Babišovi (ANO) kvůli jeho možnému střetu zájmů. V pasážích, které komise ponechala s ohledem na stále pokračující auditní řízení zakryté, Oettinger premiérovi radil, jak se střetu zájmů vyhnout, informoval dnes web irozhlas.cz.

Stránky rozhlasu uvádí, že redakci se podařilo získat Oettingerův dopis z listopadu 2018 celý, tedy i s textem těch částí, které komise zakryla. V nich se podle irozhlas.cz s odkazem na evropské nařízení o střetu zájmů píše, že premiér má nadále zájem na ekonomickém úspěchu holdingu Agrofert, který uložil do svěřenských fondů.

"Může tím být narušen nestranný a objektivní výkon vaší funkce coby premiéra ve vztahu k řízení Evropských strukturálních a investičních fondů, stejně tak by to mohlo mít dopad na skupinu Agrofert," napsal podle webu Oettinger.

Babišovi k vyřešení jeho možného střetu zájmů navrhl několik možných cest. Nejdříve Oettinger doporučil, aby předseda vlády Agrofert uložil do takzvaného slepého fondu či aby koncern přestal pobírat dotace. Tak by premiér podle komisaře ztratil na profitu koncernu ekonomický zájem.

Pokud by tak Babiš neučinil, měl by alespoň odstoupit z čela vládní rady pro eurofondy, zdržet se jakýchkoli rozhodnutí v souvislosti s dotacemi a určit, kdo z členů vlády jej bude na jednáních zastupovat. O některých z těchto variant už dříve informoval týdeník Respekt.

Podle něj Oettinger doporučil českému premiérovi tři způsoby, jakými by se mohl zbavit střetu zájmů. Měl by buď zpřetrhat své vazby i vazby své rodiny na holding, zajistit, aby Agrofert přestal přijímat dotace z evropských fondů, nebo se zdržet účasti na některých rozhodnutích.

Dopis poslal Oettinger krátce po tom, co se komise začala možným Babišovým střetem zájmů zabývat. Dokument byl však dosud tajný, zveřejnit ho nechtěl Brusel ani Úřad vlády. Komise psaní částečně uvolnila po stížnosti ombudsmanky Emily O'Reillyové, která se tím začala zabývat na žádost senátora Lukáše Wagenknechta (Piráti).

Zakryté pasáže dopisu EK zdůvodnila tím, že nemůže zveřejňovat žádné dokumenty k probíhajícímu auditu, aby tím neohrozila jeho konečný výsledek. Vzhledem k "výjimečným okolnostem" však udělala v tomto případě výjimku a některé pasáže odtajnila.

Web irozhlas.cz připomněl, že Babiš do Bruselu v prosinci 2018 v odpovědi poslal dva dopisy. V prvním sliboval, že udělá všechno pro to, aby se vyhnul možnému střetu zájmů. O týden později poslal druhý dopis, v němž tvrdil, že se na něj nové evropské nařízení nevztahuje. Přesto oznámil, že odstupuje z čela vládní Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy. "Pokud by se měly řešit eurofondy, opustím zasedací místnost," napsal.

Babiš od počátku jakékoli pochybení odmítá.

Související

Vít Rakušan

Rakušan řekl, co Česko čeká od nové Evropské komise

Česko čeká, že nově složená Evropská komise urychleně podnikne kroky, které zajistí účinnější vrácení neúspěšných žadatelů o azyl. Po jednání ministrů vnitra členských zemí o současném stavu schengenského prostoru to řekl ministr Vít Rakušan (STAN). Kontroly na vnitřních hranicích Unie musí podle něj být jen dočasným řešením. Informovala o tom agentura TASR.

Více souvisejících

evropská komise Andrej Babiš Günther Oettinger

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy