Čeští politici a ekonomové vítají brexitovou dohodu. Rozhodující bude sobota

Čeští politici vítají čtvrteční informace o dohodě Velké Británie a Evropské unie na upravených podmínkách brexitu. Uvedli to dnes na dotaz ČTK. Předseda evropského výboru Poslanecké sněmovny Ondřej Benešík (KDU-ČSL) předpokládá, že Evropský parlament dohodu potvrdí. Urgenci současné situace, kdy má Británie podle plánu odejít z EU ke konci října, podle něj dokládá svolání britského parlamentu na sobotu.

Britský premiér Boris Johnson i šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker ve čtvrtek oznámili dosažení nové dohody o odchodu Británie z EU a poté jí podpořili lídři zemí EU. Nově dojednanou dohodu o brexitu ovšem musí ještě odhlasovat dolní komora britského parlamentu, která se kvůli tomu sejde na mimořádné schůzi v sobotu. Johnson však nemá v Dolní sněmovně většinu.

"Můj odhad je takový, že Evropský parlament tu dohodu posvětí, koneckonců ona se liší velmi málo od té, kterou (britský premiér) Boris Johnson odmítal," řekl Benešík.

Zajímá ho především řešení celních kontrol po změně tzv. irské pojistky. "Doufejme, že to dopadne dobře a Irsko i Severní Irsko to přijmou a bude jim to vyhovovat," řekl.

Dohoda je podle něj i nadále zdaleka lepším řešením než odchod Britů bez dohody. "Preferuji dohodu, která stanoví pravidla a kultivovaný rozchod. Je příznivější než divoký odchod, který by znamenal velkou právní nejistotu a daleko větší škody než odchod v rámci pravidel," dodal Benešík. Jeho stranický kolega Jiří Mihola ale varuje, že řešení irské hranice bude pravděpodobně nepřijatelné pro severoirskou Demokratickou unionistickou stranu (DUP). "Jen velmi těžko se dá předvídat výsledek hlasováni v parlamentu," sdělil Mihola.

Šéf sněmovního zahraničního výboru a místopředseda ČSSD Ondřej Veselý zprávy o dohodě vítá. "Předpokládám, že na straně států EU nebude problém, u Britů uvidíme v sobotu. Přesto by bylo nejlepší, kdyby Velká Británie z unie neodcházela," uvedl.

Místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek ČTK napsal, že od začátku je zřejmé, že brexit bez dohody je pro obě strany nejhorší variantou. "Takže kompromis necelé dva týdny před odchodem je dobrá zpráva pro všechny. Teď bude záležet na britském parlamentu," dodal.

Zejména pro evropské firmy byla nejistota ohledně brexitu velmi nepříjemná a vedla k omezování investičních výdajů, což mělo následně nepříznivý dopad na evropský průmysl a hospodářskou aktivitu jako celek. Ve výhledu na rok 2020 bychom tak mohli přepsat směrem nahoru výhled hospodářského růstu v eurozóně, což by vedlo k vyššímu optimismu též ve výhledu pro českou ekonomiku," uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

V případě schválení dohody mohou podle něj finanční trhy mohou pokračovat ve směru, jenž ve své reakci nabraly v prvních minutách po zveřejnění zprávy o dohodě, včetně posilování české koruny. "Pokud by ale dohoda opět spadla pod stůl, byla by to nepříznivá zpráva jak pro finanční trhy, tak pro evropskou ekonomiku, středoevropský region nevyjímaje. Opatrnost je tak i nadále namístě," dodal.

Ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda upozornil, že dnešní zpráva je dobrou novinou z hlediska české ekonomiky. Podle studie lovaňské univerzity z června letošního roku totiž brexit bez dohody připraví o práci zhruba 47.000 Čechů, zatímco brexit s dohodou zhruba 11.0000, upozornil.

Se schválením brexitové dohody navíc podle ekonomky Komerční banky Jany Steckerové roste šance, že by Česká národní banka mohla na svém listopadovém zasedání zvýšit úrokové sazby. "Tím, co jí od tohoto kroku odrazovalo, byly právě nejistoty pramenící z vnějšího prostředí," uvedla.

Související

Brexit

Pět let od brexitu: Jak odchod z EU změnil Velkou Británii?

Pět let po brexitu se Spojené království potýká s dopady odchodu z Evropské unie. Zatímco obchod a migrace prošly zásadními změnami, cestování se pro Brity zkomplikovalo a snaha právní suverenitu přinesla úpravy legislativy. Finanční úspory z neplacení příspěvků EU jsou spojené s ukončením příjmu dotací. Britská stanice BBC shrnula, jak se brexit na Spojeném království podepsal.
Brexit

Británie chce po brexitu obnovit vztahy s EU

Británie se pokouší znovu "resetovat svůj brexitový reset". Nový britský premiér Keir Starmer se od nástupu do funkce snaží zlepšit vztahy Spojeného království s Evropskou unií. Jak ale ukazuje začátek roku 2025, tento úkol je mnohem složitější, než očekával. Uvedl to server Politico.

Více souvisejících

Brexit Ondřej Benešík Jiří Mihola (KDU-ČSL) Marek Ženíšek (TOP 09) Česká republika Velká Británie

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Dovoz a vývoz zboží

Američané začali pociťovat v praxi Trumpova cla. Citelně si připlatí i za nejmenší zásilky

Američtí spotřebitelé s nižšími příjmy, kteří spoléhají na extrémně levné zboží z čínských e-shopů jako Shein a Temu, se i přes určité úlevy mohou připravit na vyšší ceny a delší dodací lhůty. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa sice zmírnila drakonické tarify na tzv. de minimis zásilky – tedy balíky v hodnotě do 800 dolarů – ale cla, která i nadále zůstávají v platnosti, představují zásadní zásah do nákupních návyků milionů Američanů.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

Ruská měna, rubl

Co se stovkami ruských miliard? Rodí se nový plán

Velká Británie usiluje o převedení téměř 200 miliard eur ve zmrazených ruských aktivech, které jsou aktuálně uloženy v Belgii, do zvláštního investičního fondu. Podle informací serveru Politico by tento krok dal Londýnu větší vliv na to, jak s těmito prostředky naložit, a zároveň by mohl posílit mezinárodní roli premiéra Keira Starmera jako prostředníka mezi Evropou a Spojenými státy.

včera

OSN

USA dochází trpělivost: Nejsme žádná charita, zní z OSN

Spojené státy by se na Organizaci spojených národů neměly dívat jako na charitativní projekt, ale jako na instituci, která přináší konkrétní výhody – prohlásil v úterý technologický vyslanec OSN Amandeep Singh Gill na konferenci Politico AI & Tech Summit v Soulu.

včera

MS v hokeji

První ztráta pro českou reprezentaci. Na hokejovém MS už nebude pokračovat Kondelík

Čeští fanoušci byli jistě rádi za předvedenou hru a výkon svěřenců kouče Radima Rulíka v duelu s domácím Dánskem, které bylo nakonec poraženo s přehledem vysoko 7:2. Jedinou kaňkou vydařeného pondělního večera však byla informace, kterou po zápase potvrdil samotný trenér. Do dalšího průběhu mistrovství světa totiž už nenastoupí útočník Jáchym Kondelík, který v nedělním duelu s Norskem utrpěl zlomeninu ruky a čeká ho tak operace.

včera

MS v hokeji

Slovinci nadále čekají na výhru na MS. Norové po Češích nestačili ani na Němce

I v úterý svými dalšími čtyřmi zápasy pokračuje mistrovství světa v hokeji. V odpoledním bloku se jednak ve Stockholmu střetli Slovinci s Lotyšemi, v Herningu pak Němci s Nory. Prvně zmiňovaný zápas nabídl divoký průběh zápasu, ve kterém se marně snažili Slovinci o první výhru na tomto turnaji. Ve druhém zmiňovaném duelu pak Němci – stejně jako Češi – poznali tvrdost Norů, nakonec je Němci také porazili a to s větším přehledem, než v případě Čechů. 

včera

Donald Trump

Trump opět zahýbal ekonomikou. Chce mít ceny léků jako zbytek světa

Prezident Donald Trump využil svých exekutivních pravomocí a nařídil plošné snížení cen léků na předpis ve Spojených státech. Cílem je srovnat ceny s ostatními vyspělými zeměmi. Tento krok okamžitě způsobil výkyvy na burzách – akcie farmaceutických společností nejprve prudce oslabily, později se ale zotavily kvůli pochybnostem o skutečném rozsahu reformy.

včera

včera

Strany Spolu podepsaly koaliční smlouvu. (25.3.2025)

"Teď jde o všechno." Koalice Spolu zahájila předvolební kampaň, podpořil ji Bolek Polívka

Koalice Spolu zahájila v Praze politickou kampaň, která je podle jejích slov vůbec největší roadshow v historii České republiky. Pod názvem „Teď jde o všechno“ plánují lídři ODS, TOP 09 a KDU-ČSL během šesti týdnů navštívit více než dvě stovky měst a obcí po celé republice, kde chtějí diskutovat s voliči o budoucnosti země a přesvědčit je o pokračování v aktuálním vládním kurzu.

včera

Hans Petter Midttun

Jen jeden z nich je čestný a důstojný muž, Zelenskyj nemá důvod Putinovi věřit, říká Midttun pro EZ

V souvislosti s možným setkáním ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a ruského vůdce Vladimira Putina v Istanbulu oslovily EuroZprávy.cz norského bezpečnostního experta Hanse Petera Midttuna. Ten upozornil, že trvalý mír na Ukrajině nebude možný bez přítomnosti západních sil. Zároveň však zdůraznil, že tato přítomnost rozhodně není jistá. „Nikdo neočekává, že Rusko bude dohodu o příměří dlouhodobě dodržovat, a nikdo nechce být chycen v křížové palbě, až začne další útok,“ připustil.

včera

včera

Donald Trump

Zatímco svět řeší Ukrajinu, Trump v tichosti přetváří globální strategii USA. Zaměřuje se na pět klíčových uzlů

Prezident Donald Trump přetváří globální strategii Spojených států s důrazem na kontrolu pěti klíčových námořních průlivů, které ovládají světový obchod. Jeho nedávné kroky k zajištění amerického přístupu do Suezského a Panamského průplavu, stejně jako vojenská kampaň proti Húsíjům v Rudém moři, jsou podle něj součástí širší geopolitické vize: zajistit americkou dominanci na klíčových mořských trasách dříve, než je ovládne Čína.

včera

včera

včera

včera

včera

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Izrael čelí tvrdému obvinění: Palestince týrá hlady, zadržuje humanitární pomoc

Izrael čelí vážnému obvinění ze strany šéfa Agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), Philippa Lazzariniho, který v rozhovoru pro BBC označil zadržování potravinové a humanitární pomoci v Gaze za „válečnou zbraň“. Podle něj je systematické odepírání základních životních potřeb civilnímu obyvatelstvu nejen morálně nepřijatelné, ale může být klasifikováno i jako válečný zločin.

včera

Gérard Depardieu je vinen. Za obtěžování ale vyvázl jen s podmínkou

Legendární francouzský herec Gérard Depardieu byl shledán vinným ze sexuálního obtěžování dvou žen při natáčení filmu Zelené okenice (Les Volets Verts) v roce 2021. Pařížský soud mu za to vyměřil osmnáctiměsíční podmíněný trest odnětí svobody.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy