Charita: Ukrajinské rodiny chtějí hlavně deky, nádobí, hygienické potřeby a jídlo

Ukrajinské rodiny, převážně matky s dětmi, mají největší zájem o deky, polštáře, povlečení, spacáky, ručníky, nádobí, hygienické potřeby a trvanlivé potraviny, popřípadě léky a zdravotní materiál. Zatím nikdo nechce ošacení, ale přijímá se také, protože časem bude potřeba.

ČTK to řekla vedoucí charitního šatníku a humanitárního skladu z Diecézní charity Plzeň Iveta Lukešová. Lidé mohou přivézt také hračky a boty. V převážné většině nosí podle Lukešové použitelné věci v pěkném stavu.

"Jsme kontaktním místem pro sbírky. Všechno se vozí k nám do Cukrovarské ulice. Abychom tu nebyli tak zatíženi a zavaleni, tak nám pomáhá Plzeňský Prazdroj, který zřídil od středečního poledne sběrné místo v kinosále návštěvnického centra, které funguje každý pracovní den od 12:00 do 18:00 a zajišťují ho pracovníci pivovaru. Odtud se bude vše vozit také k nám," uvedla Lukešová. Podle ní by měli lidé chodit v úředních hodinách. Charita má sice sběrný kontejner před vraty areálu, ale ten je na odložení dek a šatů, ale ne nádobí a dalších věcí.

"Vlna solidarity mě velice překvapila, zvlášť když víme, že za běžných okolností nejsou naši lidé úplně nakloněni ukrajinským občanům. Češi chodí ve velkém a mají velký zájem pomáhat, hlavně maminkám s dětmi," řekla. Podle Lukešové zájem teprve začíná. Od úterý charita vybavuje volné byty města a biskupství. Doteď jezdili Ukrajinci hlavně k rodinám a známým, ale charita už odbavuje také rodiny, které nemají nic a potřebují vše od oblečení přes hrnce, talíře, příbory a nádobí po deky a potraviny. Z valné většiny chodí matky s dětmi.

"Pokud bychom zjistili, že jsme přeplněni a že už obstaráváme tu potřebu v Plzeňském kraji pro lidi, kteří už k nám přijeli, tak máme kontakty na skupinu Ukrajinci Ukrajincům a jsme schopni zorganizovat odvoz věcí na hranice," uvedla.

V charitním středisku zatím pracuje deset lidí, ale plzeňský Totem už pro něj shání dobrovolníky. Podle Lukešové si v Plzni organizují svoje vnitřní sbírky také ostatní neziskové organizace, které s charitou spolupracují, třeba Člověk v tísni a spolek Ulice. "Ale my máme výhodu skladovacích prostor, které ostatní nemají," uvedla. Lukešová předpokládá, že kapacita skladů bude zatím stačit. "Hodně okolních měst a vesnic si pořádá vlastní sbírky a domlouváme se s nimi, že věci budou svážet k nám," řekla. Jako první se ozvaly třeba Plasy, Břasy, sbírky organizují také třeba škola v Domažlicích a poštovní škola v Plzni. Zájem je opravdu velký, dodala.

Charita sváží a rozváží také nábytek, ale v omezeném množství, teď pouze do prázdných bytů pro Ukrajince. Nábytek bere jen po předchozí domluvě, protože má omezené sklady.

Související

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

Více souvisejících

Ukrajina Charita ČR

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy