Nejvyšší správní soud (NSS) by již v budoucnu nemusel přezkoumávat rozhodnutí ministerstva vnitra a soudů neudělit azyl lidem, kteří pocházejí z takzvaných zemí bezpečného původu. Kasační stížnost by neměli mít možnost podávat ani žadatelé, kteří vzali svoji žádost o mezinárodní ochranu zpět, či lidé v detenci. Ministerstvo vnitra to navrhuje v novele azylového zákona, kterou v pondělí projedná vláda.
Návrh ministerstva obsahuje i takzvané řízení v případě krizové situace, které by mělo být aktivováno při případné další výrazné migrační vlně.
"Je více než zřejmé, že obecným trendem je nastavení kratší doby řízení, a to včetně rozhodování o ochranných pobytových oprávněních a související řízení v migrační oblasti," uvedlo vnitro. Ministerstvo chce proto upravit lhůty pro rozhodování soudů v některých řízeních o azyl a ve vymezených případech i zrušit přezkum dalším soudem. Podle dřívějšího vyjádření ředitelky odboru azylové a migrační politiky Pavly Novotné chce vnitro vyloučit NSS z rozhodovacího procesu pouze u případů, kdy jsou žádosti o azyl zjevně nedůvodné.
Ministerstvo zároveň plánuje rozšířit seznam bezpečných zemí. Novotná dříve uvedla, že zhruba třetina žadatelů o právní ochranu v Česku pochází od lidí ze zemí, se kterými má Evropská unie bezvízový styk. Nejvíce je Ukrajinců a Gruzínců. Velkou skupinu tvoří také žadatelé z dalších postsovětských republik, které dosud sice bezvízový styk nemají, ale nejsou nebezpečné. Celkově žádají o mezinárodní ochranu zhruba dvě tisícovky lidí. Azylová řízení podle vnitra trvají i déle než rok.
V současně platné právní úpravě podle vnitra také chybí adekvátní reakce na možnou budoucí krizovou situaci, kdy by o azyl zažádalo výrazně větší množství cizinců. Navrhuje proto zavést takzvané řízení v případech zvláštní situace. V případě migračního tlaku by podle návrhu bylo azylové řízení zkráceno. O zvláštní situaci musí rozhodnout vláda. Zkrácené řízení by pak bylo možné použít pouze v případech znovuzavedení hraničních kontrol.
Podle důvodové zprávy k zákonu je migrační a azylová situace v ČR stabilizovaná, situace ve zdrojových a tranzitních třetích zemích zůstává nadále nestabilní. "V roce 2018 bylo podáno 1702 žádostí o udělení mezinárodní ochrany, což je nejvyšší číslo od roku 2008. Zvyšující se trend v počtech osob žádajících o udělení mezinárodní ochrany je patrný i v roce 2019," uvedlo vnitro.
Ministerstvo v návrhu reaguje také na rostoucí počet lidí, kteří žádají o azyl z tranzitního prostoru letiště. Tyto žádosti jsou podle vnitra často účelové, podávají je zejména Kubánci a Arméni a dosáhly z jejich strany "téměř masového charakteru". Cizinci po vpuštění do ČR ve většině případů ihned odcestovali do jiných zemí EU. Novela mimo jiné navrhuje, aby veškeré tyto žádosti projednával Krajský soud v Praze.
Související

Pavel podepsal uzákonění vzniku České komory zeměměřičů a sjednocení pravomocí dozorových úřadů

"Když zakřičíte, že zabijete prezidenta, tak to řeší policie." Exner pro EZ vysvětluje nový zákon proti škodlivému obsahu na internetu, cenzuru odmítá
zákony , Ministerstvo vnitra , migrace , uprchlíci , Vláda ČR , Cizinci , Nejvyšší správní soud
Aktuálně se děje
před 14 minutami

Stát loni pětinásobně zvýšil dotace na fotovoltaiku a čerpadla, vyplatil téměř 5 miliard
před 22 minutami

Pavel na návštěvě Moravskoslezského kraje napodobí Havla. Sfárá do dolu
před 38 minutami

Ukrajina vyzvala Rusy, aby přestali s adopcemi deportovaných ukrajinských dětí
před 1 hodinou

Jižní Itálii zasáhlo zemětřesení o síle 5,4 stupně
před 1 hodinou

Zelenskyj pozval čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na Ukrajinu
před 1 hodinou

"Nebudeme ustupovat." Tchajwanská prezidentka před odletem do USA řekla, že nepodlehne tlaku
před 1 hodinou

Melitopol je kvůli ostřelování bez proudu, tvrdí okupační úřady
před 2 hodinami

Zimní počasí se zatím neloučí. Navzdory oteplení se vrátí mrazy
před 2 hodinami

Češi chtějí kratší pracovní týden. Nemáme na to, skončili by jako bouřící se Francouzi – v dluzích a v plamenech
před 3 hodinami

Ukrajinská Buča: Symbol vraždění civilistů ruskými vojáky během invaze
před 4 hodinami

Zvýšení DPH na 23 procent? Sociálně citlivější, méně inflační a rozpočtově výnosnější je zvýšení daně z příjmů zaměstnanců
před 4 hodinami

Biden vyzval Netanjahua, aby upustil od justiční reformy
před 4 hodinami

Po návratu ze zahraničí do Španělska byla zadržena katalánská separatistka
před 4 hodinami

Sudetští Němci letos na sjezdu ocení Libora Roučka a Christiana Schmidta
včera

Americké drony létají po incidentu s ruskou stíhačkou dále od Krymu, mají ale méně informací
včera

Součástky dronů, kterými Rusko útočí na Ukrajinu, lze sehnat i na AliExpressu
včera

Výrobky z laboratoří nezaručují kvalitu ani blahobyt, čílí se Itálie. Vyráží do boje proti kultivovanému masu
včera

Soud přikázal Penceovi vypovídat v kauze Trumpovy snahy zvrátit volby
včera

"Vysoká škola, nízká mzda? Nejsme socky! Protestující studenti a učitelé se vydali na Hrad
Aktualizováno včera
Spor o ruské a běloruské sportovce: MOV nedodržuje doporučení OSN, z Česka zaznívá kritika
Mezinárodní olympijský výbor (MOV) doporučil mezinárodním sportovním federacím, aby umožnily návrat neutrálních ruských a běloruských sportovců do soutěží. Na tiskové konferenci po dnešním jednání výkonné rady MOV to uvedl prezident MOV Thomas Bach. Ve všech sportech by měly být respektovány jasně dané podmínky pro neutralitu. MOV zatím nerozhodl, zda povolí účast sportovců z Ruska a Běloruska na olympijských hrách 2024 v Paříži a zimních olympijských hrách 2026 v Miláně a Cortině d'Ampezzo.
Zdroj: ČTK