ČMKOS vyzývá vládu k jednání o růstu platů ve veřejném sektoru

Odborová konfederace vyzývá vládu k jednání o růstu platů ve veřejném sektoru pro příští rok. Pro zdravotníky žádá navýšení tarifů o 15 procent, pro učitele o deset procent a pro hasiče, policisty, úředníky a ostatní pracovníky pak o sedm procent. ČTK to řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

Asociace samostatných odborů (ASO) jako druhá největší centrála přidání učitelům a zdravotníkům podporuje, je ale proti zvýšení platů úředníků.

Vláda už ohlásila, že počítá s úpravou výdělků ve školství. Putovat by do nich mělo o devět procent peněz víc než letos. Zatím není jasné, kolik z toho dostanou učitelé do tarifů. Navýšení platů ve veřejné sféře se odrazí ve výdajích rozpočtu, který se koalice podle premiéra Andreje Babiše (ANO) chystá projednávat v pátek. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) už dřív naznačila, že by lidé místo navýšení výdělků mohli příští rok získat víc peněz díky zrušení superhrubé mzdy. To ale v návrhu rozpočtu není. Babiš na pondělním sněmu Svazu průmyslu a dopravy řekl, že "superhrubá mzda bude zrušena definitivně".

ČMKOS je proti tomu, aby se přidání nahradilo snížením daně. Varuje před výpadkem příjmů rozpočtu v krizové době. "Požadavek odborů je jednoznačný: Okamžitě začít jednat," řekl Středula.

První jednání odborářů s ministryní práce Janou Maláčovou (ČSSD), jejíž úřad připravuje nařízení o navýšení platů, se konalo v polovině července. Následoval příslib pokračování debaty se členy vlády v srpnu po vládních prázdninách. Vyjednávání se neuskutečnilo. Mluvčí svazů veřejného sektoru Pavel Bednář podotkl, že ministerstvo financí teď rozeslalo návrh rozpočtu bez toho, aby o něm diskutovalo s odbory a zaměstnavateli. Předák připomněl, že vláda uzavřela s odbory kolektivní dohodu vyššího stupně. "Je v ní zakotvena povinnost obou smluvních stran zahájit nejpozději do konce prvního čtvrtletí vyjednávání ve věci valorizace platových tarifů státních zaměstnanců," uvedl Bednář. Požádal Maláčovou o svolání jednání.

ČMKOS je největší odborová centrála v zemi. Zastřešuje 32 svazů. S menší odborovou asociací, která zastupuje vlivné železničářské a lékařské odbory, se ani letos na požadavcích neshodne. ASO podporuje navýšení platů učitelům a zdravotníkům, staví se ale proti růstu výdělků úředníků.

"Jejich počet v posledních několika letech neustále roste, jsem zásadně proti navyšování jejich platů," sdělil ČTK už dřív předák asociace Bohumír Dufek. Podle něj by úředníci měli být v krizi solidární s ostatními zaměstnanci, jimž v době epidemie klesl příjem. Dufek také kritizoval práci úřadů s dlouhými vyřizovacími lhůtami. Souhlasí s tím, že výdělky se dají zlepšovat jinak než zvýšením tarifů. Je pro zrušení superhrubé mzdy a snížení daně.

ČMKOS na navýšení platů trvá. Poukazuje na vysokou inflaci. Podle Středuly by vláda měla podpořit ekonomiku posílením kupní síly, víc by pak stát také vybral na odvodech a daních.

Podle zprávy informačního systému o průměrném výdělku v prvním pololetí pracovalo ve veřejném sektoru 642.100 lidí. Průměrný plat činil 39.894 korun. Meziročně se zvedl o 7,6 procenta. Polovina pracovníků veřejného sektoru vydělávala víc než 37.303 korun. Ceny v srpnu byly meziročně vyšší o 3,3 procenta.

Naposledy výdělky ve veřejném sektoru rostly v lednu. Učitelům se tarif zvýšil o osm procent, tedy o 1084 až 3534 korun. Další peníze mají dostávat v odměnách. Většina ostatních pracovníků si polepšila o 1500 korun bez ohledu na pozici, zkušenosti a vzdělání. Toto plošné přidání prosadila ASO. Víc letos dostali jen zaměstnanci v kultuře, nezdravotnické profese a technický personál, a to o 1830 až 3180 korun. Po zrušení nejnižší platové tabulky se totiž přesunuli do tabulky s vyššími částkami.

Související

Více souvisejících

mzdy / platy Josef Středula ČMKOS Odbory Asociace samostatných odborů (ASO) Vláda ČR Miloš Zeman

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy