Tajemná schůzka: Co předcházelo oznámení o Zemanově milosti pro Babiše?

Prezident Miloš Zeman se vyjádřil, že premiér Andrej Babiš (ANO) může počítat s jeho milostí v případě, že by nejvyšší žalobce Pavel Zeman obnovil premiérovo vyšetřování v kauze Čapí hnízdo. Prezidentovu oznámení o milosti podle zjištění serveru Neovlivní předcházela schůzka Pavla Zemana s poslankyní a Babišovou spojenkyní Helenou Válkovou.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman měl po skončení legislativní rady vlády schůzku s Helenou Válkovou, poslankyní a expertkou hnutí ANO na justici. Sešli se v restauraci pražského hotelu Aria. Schůzku s Válkovou zvolal sám nejvyšší státní zástupce, protože nad jehož hlavou dlouhodobě visí hrozba odvolání. Informace o setkání v hotelu Aria získala redakce Neovlivní.cz v politickém zákulisí.

“Ano, s doktorkou Válkovou jsem se v ten den skutečně sešel. Primárně to bylo kvůli vězeňství, jednání jsem inicioval víceméně já. Zaznělo tam Čapí hnízdo. Ovšem jen v tom smyslu, že bych s premiérem rád mluvil ohledně zákona o státním zastupitelství, protože to vypadá na konflikt s ministryní spravedlnosti. Ale že teď není vhodná situace se s ním scházet, protože je tu stále Čapí hnízdo, kde můžu rozhodovat,” uvedl nejvyšší státní zástupce Zeman pro server Neovlivní.

Schůzka se odehrála mezi čtyřmi očima 12. září den před tím, než šéf pražských žalobců Erazím potvrdil verdikt svého podřízeného Jaroslava Šarocha ohledně zastavení stíhání premiéra Andreje Babiše v kauze Čapího hnízda.

V politickém zákulisí se začaly šířit zprávy, že se Zeman s Válkovou dohodl ohledně Čapího hnízda výměnou za podporu premiéra v otázce zákona o státním zastupitelství a setrvání nejvyššího žalobce ve funkci. “Nic takového není pravda. Nic takového na schůzce s doktorkou Válkovou ani nikde jinde nezaznělo,” popřel Pavel Zeman.

Poslankyně a bývalá ministryně spravedlnosti za ANO Helena Válková v sms pro server Neovlivní potvrdila pouze to, že se se žalobcem Zemanem sešli. Na zaslané dotazy nereagovala s tím, že jednali o zákonech, k nimž je ochotna se kdykoli sejít.

Informace se měla dostat až k prezidentovi Miloši Zemanovi, který svým oznámením milosti pro premiéra chtěl podle této verze celý obchod zkazit.

Miloš Zeman svými slovy o milosti za Čapí hnízdo zaskočil nejen opoziční politiky, ale i samotného hlavního aktéra. Andrej Babiš napsal na twitter: „Vyjádření pana prezidenta k abolici je zbytečné, protože si myslím, že nic takového ani nemůže nastat. Vyvolává zbytečně vášně a není namístě. Žádní politici by to teď neměli komentovat a měli by nechat konat justici.“

Na Facebooku se k Zemanově milosti pro Babiše vyjádřil Karel Schwarzenberg, předseda TOP 09: „Prezident Zeman prohlásil, že by zastavil případné obnovené stíhání premiéra Babiše. Prezident vzkázal, že ho vůbec nezajímá, jaké argumenty nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman ve svém konečném rozhodnutí, na které má tři měsíce čas, přinese a jaké důkazy zohlední. Tímto mu vzkázal, že tak či onak svého poddaného premiéra vytáhne z bryndy a že to všechno může zahodit do koše, protože tady vládne on, prezident. Před koncem roku 89 jsem si myslel, že za třicet let budeme svobodní a bude u nás vládnou demokracie a právní stát. Šeredně jsem se zmýlil.“

Související

Miloš Zeman

Exprezidentu Zemanovi hrozila exekuce. Šarapatkovi nakonec zaplatil

Exprezident Miloš Zeman dostal sám sebe do problematické situace ve věci omluvy bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Jak zjistil web Seznam Zprávy, Zeman mu během patnáctidenní lhůty nezaplatil 50 tisíc korun, jak mu to nařídil soud. Bývalá hlava státu ale v průběhu pátečního dne informovala, že částku uhradila.

Více souvisejících

Miloš Zeman Andrej Babiš Helena Válková (ANO) Pavel Zeman Karel Schwarzenberg Hnutí ANO Čapí hnízdo top 09 prezident čr premiér ČR Vláda ČR Nejvyšší státní zastupitelství státní zástupci justice

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

Donald Trump

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího

V ukrajinsko-ruském konfliktu probíhá nelítostná bitva o to, kdo přesvědčí amerického prezidenta Donalda Trumpa, že vina za problémy v mírových jednáních leží na druhé straně. Obě země se vzájemně obviňují z porušování částečného příměří, které zahrnuje klíčovou energetickou infrastrukturu a oblast Černého moře. Cílem je nasměrovat Trumpův hněv proti nepříteli a získat jeho podporu, uvádí server Politico.

Aktualizováno včera

Následky zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva Myanmar a Thajsko zasáhla mohutná zemětřesení, vyhlášen nouzový stav. Počet uvězněných a mrtvých roste

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.

včera

včera

Donald Trump

Zemětřesení zasáhlo 1,5 milionu lidí. Myanmaru pomůžeme, prohlásil Trump

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v Myanmaru stále zjišťuje rozsah škod po pátečním ničivém zemětřesení, které zasáhlo centrální část země. Podle mluvčího organizace Dioga Alcantary je UNHCR připraveno poskytnout přístřeší a základní potřeby, jakmile bude možné bezpečně dorazit do Mandalaje, druhého největšího města Myanmaru.

včera

Návrat vojáků ze zahraničních misí Prohlédněte si galerii

Na Vítkově se sešli vojáci operující v zahraničí. Černochová jim měla předat ocenění, vůbec nepřišla

Na pražském Vítkově se dnes uskutečnil slavnostní nástup vojáků, kteří se vrátili ze zahraničních operací. Příslušníci Armády České republiky plnili úkoly v Litvě, Lotyšsku, Německu, Kosovu a Itálii. Slavnostního setkání se zúčastnili představitelé Ministerstva obrany a Generálního štábu AČR, ministryně obrany Jana Černochová, která jim měla předat ocenění, mezi vojáky ale nedorazila.

včera

včera

včera

včera

Tchaj-Wan

Japonsko představilo plán pro případ války mezi Čínou a Tchaj-wanem

S rostoucím napětím mezi Čínou a Tchaj-wanem Japonsko podniká kroky k ochraně svých ostrovů v prefektuře Okinawa. Tokio poprvé představilo plán na evakuaci více než 100 000 obyvatel a 10 000 turistů z ostrovů v oblasti Sakishima, pokud by v regionu vypukl ozbrojený konflikt. Uvedl to server The Guardian.

včera

Ilustrační foto

Obchodní válka s USA se zhoršuje. Výrobci alkoholu spustili nevídaný lobbismus

Evropští politici, zejména z Francie, Itálie a Irska, se ocitli pod rostoucím tlakem vlivné alkoholové lobby, která se snaží zabránit tvrdým americkým clům na víno a lihoviny. Poté, co prezident Donald Trump oznámil 200% clo na evropské alkoholické nápoje, se evropští producenti vín, šampaňského a whiskey pustili do intenzivního lobbingu, aby své produkty zachránili před obchodní odvetou Bruselu, píše Politico.

včera

včera

Barma, ilustrační foto

Šest hodin od ničivého zemětřesení: Mrtvých mohou být až desítky tisíc, proč zatím nikdo nic neví?

Myanmar zasáhla v pátek série ničivých zemětřesení, to silnější o síle 7,7 stupně Richterovy škály. Přesný rozsah škod zatím zůstává nejasný, ale podle prvních informací se jedná o jednu z nejhorších katastrof, které zemi v posledních letech postihly. O katastrofy uplynulo šest hodin, svět ale zatím stále nic neví. Situaci totiž komplikuje i dlouhotrvající občanská válka, která omezuje možnosti získávání spolehlivých informací z postižených oblastí. Experti ale přirovnali sílu zemětřesení k tomu, které před dvěma lety zasáhlo Turecko a vyžádalo si 55 tisíc mrtvých.

včera

včera

Fialu a Babiše je třeba nahradit. Česku už nemají co nabídnout

Do parlamentních voleb proti sobě znovu míří dva dobře známí lídři – Petr Fiala a Andrej Babiš. Dva ostřílení matadoři české politiky, kteří však s největší pravděpodobností postrádají zkušenosti a instinkt potřebný pro novou a velice tvrdou realitu. Oba sehráli důležité role v minulých krizích, ale nadcházející období vyžaduje jiný typ vedení. Nový lídr potřebuje být rozhodnější, odolnější a strategičtější.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy