Co stojí za korupcí v Česku? TIC rozkryla hlavní body

Hlavní příčiny propadu Česka v indexu vnímání korupce jsou podle české pobočky organizace Transparency International (TIC) tři: ohýbání pravidel ve prospěch určitých ekonomických skupin, rozklad státní správy a případy politické korupce. Zástupci TIC to uvedli na dnešní tiskové konferenci. Česko si v roce 2020 pohoršilo oproti předchozímu roku o pět míst a mezi 180 sledovanými zeměmi mu patří 49. příčka.

Dosažené skóre - tedy 54 bodů ze sta možných - není podle TIC pro Česko lichotivé. O devětačtyřicátou pozici v indexu se ČR dělí s Ománem a Rwandou. Průměr Evropské unie, který činí druhým rokem 64 bodů, se tak Česku nadále vzdaluje. "Po deseti letech jsme se vrátili zhruba na stejné výsledky. Mírný vzestup nastal v letech 2013 až 2017," řekl ředitel české pobočky Petr Leyer.

Zkritizoval to, že v ČR pokračuje "privatizace veřejného zájmu". "Pravidla nejsou porušována, ale jsou nastavena tak, že nahrávají určitým vlivovým skupinám," vysvětlil. Jako příklad uvedl střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) nebo netransparentní lobbing ve Sněmovně, třeba u zákona o odpadech.

Ohledně státní správy a dohledových institucí pak podle Leyera neexistuje politická vůle vybudovat je nezávislé a odborné. "Státní správa je vyprázdněna intelektuálně i kapacitně. Posty jsou obsazovány pouze na základě loajality a přizpůsobivosti politické moci," řekl. V této souvislosti zmínil výběrové řízení na nového šéfa antimonopolního úřadu, které bylo podle něj netransparentní a doprovázely je pochybnosti o odbornosti vybraného kandidáta. Doplnil, že vláda nemá motivaci přilákat do státní správy odborníky, jejichž názorům by případně musela čelit.

Analytik TIC Milan Eibl dodal, že v Česku se dlouhodobě nedaří vymýtit případy politické korupce. "Velké molochy organizovaných vlivových skupin jsou stále aktivní," podotkl. Podle něj k tomu přispěla i pandemická krize, v níž chybí jasně nastavená pravidla. "Vytváří ideální podhoubí pro to, aby se organizované skupiny mohly přisát na státní rozpočet," řekl. Odkázal na brněnskou korupční kauzu Stoka, na rozdělování sportovních dotací, na stíhání soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka či na aktivity antimonopolního úřadu v dobách bývalého předsedy Petra Rafaje. "Všechny tyto případy jsou možné, protože se pomalu povolují otěže," uzavřel.

TIC zároveň doporučila několik kroků ke zlepšení situace. Je mezi nimi revize služebního zákona, regulace lobbingu nebo posílení dohledových státních úřadů - Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí, antimonopolního úřadu nebo Národní sportovní agentury. "Služební zákon měl krátkodobý pozitivní efekt na počátku, ale vláda se naučila, jak ho obcházet," poznamenal Leyer.

Také české ministerstvo spravedlnosti se domnívá, že ke zlepšení postavení ČR v indexu by přispěl zákon o lobbingu. Mluvčí úřadu Vladimír Řepka zmínil v dnešní tiskové zprávě také zákon o ochraně oznamovatelů, který má příští týden projednat vláda. Ohledně brzkého prosazení regulace lobbingu je však TIC skeptická. "Návrh zákona o lobbování se v roce 2020 poprvé dostal do Sněmovny, je však stále méně pravděpodobné, že by ho současná vláda ještě stihla přijmout," uvedla.

Index vnímání korupce je globálním žebříčkem, který na základě průzkumů expertů měří korupci a porovnává její míru v jednotlivých zemích. První příčku v něm už druhým rokem sdílejí Dánsko a Nový Zéland. Na opačném konci indexu skončily Somálsko a Jižní Súdán.

V rámci sedmadvacítky členských zemí Evropské unie se ČR loni udržela na 19. místě, avšak jen díky odchodu Británie z EU. Visegrádské země loni potvrdily sestupný trend z předchozích let. Nejlépe je na tom stále Polsko. Následuje ČR, Slovensko a Maďarsko, které od roku 2012 ztratilo v indexu 11 bodů.

Související

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí

Letecká záchranná služba bude mít od roku 2029 jedenáct základen namísto současných deseti a ze šesti na osm se rozšíří i počet základen, které budou fungovat v nepřetržitém provozu. Plán na zabezpečení činnosti letecké záchranné služby po roce 2028 schválila vláda ve středu. Odsouhlasila také parametry dotačního a úvěrového programu Živel 3, který má pomoci občanům i obcím s obnovou obydlí zničených zářijovými povodněmi.

Více souvisejících

Korupce transparency international

Aktuálně se děje

před 48 minutami

Robert Fico

Slováci mohou znovu vidět tajné nahrávky s Ficem z lesní chaty

Na Slovensku během Vánoc ožila kauza nahrávek tajných setkání na lesní chatě, jichž se účastnil i současný premiér Robert Fico (Smer-SD). Skupina žen se rozhodla nahrávky zveřejnit, upozornil web aktuality.sk. Fico už před třemi lety tvrdil, že na záznamech není nic zajímavého. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Finsko, ilustrační fotografie.

Finsko hlásí problém s kabelem do Estonska. Může jít o sabotáž

Elektrická síť mezi Finskem a Estonskem přes podmořské spojení Estlink 2 je v tuto chvíli přerušena. Informoval o tom server Yle. Zodpovědná společnost Fingrid v prohlášení uvedla, že příčina poruchy je předmětem vyšetřování. Nelze přitom vyloučit sabotáž. 

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Letoun, který havaroval v Kazachstánu, jen krátce před pádem.

V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě

V Kazachstánu havaroval dopravní letoun Embraer ázerbajdžánských aerolinek se zhruba sedmi desítkami lidí na palubě. Stroj začal po pádu hořet. Podle dostupných informací přežilo havárii nejméně 30 osob. Příčina nehody není v tuto chvíli známá. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

Zimní počasí, ilustrační fotografie.

Povánoční počasí. Očekává se přechodné oteplení

Po vánočních svátcích se v Česku přechodně oteplí, když v pátek vyšplhají teploty až na osm stupňů. Na poslední víkend letošního roku se však znovu lehce ochladí, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Vánoční přání prezidenta i premiéra. Jedno máme všichni společné, říká první dáma

Čechům nezapomněli k Vánocům popřát vrcholní politici. Již v pondělí pustil do světa své přání prezident Petr Pavel, který promluvil společně s manželkou Evou. Dnes se k hlavě státu připojil premiér Petr Fiala (ODS) se svým vzkazem občanům. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy