ČSSD navrhla kratší pracovní dobu a pět týdnů volna

Sociální demokraté připravili novelu zákoníku práce s uzákoněním pěti týdnů dovolené, zkrácením pracovního týdne ze 40 na 37,5 hodiny a s minimální mzdou ve výši poloviny průměrné mzdy. Návrh dnes předložili. Na tiskové konferenci ČSSD to řekl místopředseda strany Ondřej Veselý.

Do voleb zbývá zhruba půl roku. Bez předjednané podpory nemá norma šanci na přijetí. Organizace zaměstnavatelů takové změny už dřív odmítly, odbory je naopak prosazují.

"Dnes jsme podali nový poslanecký návrh jako změnu zákoníku práce," uvedl Veselý.

Podle něj má novela tři body. Prvním z nich je prodloužení zákonné dovolené o týden na pět týdnů. Sněmovna projednává už stejný návrh komunistů. Kritici záměru žádají zamítnutí a poukazují na to, že by delší dovolená měla dopady na zaměstnavatele, kteří se navíc potýkají s koronavirovou krizí. Podle zastánců návrhu řada pracovníků už nyní pět týdnů volna má a měli by ho mít i ostatní. Koncem ledna předseda komunistů Vojtěch Filip po jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) o další podpoře vlády řekl, že KSČM a ANO mají na pěti týdnech volna shodu. Dolní komora o tom zatím nehlasovala.

"V řadě firem už pět týdnů dovolené je. V úřadech je to dáno zákonem. Na pět týdnů má mít nárok každý zaměstnanec," uvedl Veselý.

Dalším návrhem je zkrácení osmihodinové pracovní doby o půl hodiny. Týdenní pracovní doba by tak trvala 37,5 hodiny místo 40 hodin. Podle Veselého zahraniční zkušenosti ukazují, že při kratším čase produktivita neklesá.

Jako třetí změnu místopředseda ČSSD zmínil "automat na minimální mzdu". Podle návrhu by měla odpovídat polovině průměrné mzdy. Plán na zavedení minimální mzdy ve výši průměrného výdělku z předloňska mělo ministerstvo práce pod vedením Jany Maláčové (ČSSD). Změnu ale ze své dřívější novely zákoníku nakonec před dvěma lety vyškrtlo.

O vzorec k navyšování žádali zaměstnavatelé i odbory. Na výpočtu se ale neshodli. Pokud by navrhovaná pravidla platila už letos, nejnižší výdělek by dosahoval zhruba 17.055 korun. Teď činí 15.200 korun. Vláda ho od ledna zvedla o 600 korun. O navyšování jedná každý rok tripartita, ani ta shodu nemá. Rozhoduje pak kabinetu.

S minimální mzdou roste i zaručená mzda, která se vyplácí v osmi stupních podle odbornosti, odpovědnosti a složitosti práce. Pohybuje se od minimální mzdy do jejího dvojnásobku.

Zaměstnavatelé navrhované změny už dřív odmítli. Podle nich by to zvedlo náklady a zatížilo firmy. Podle odborů je nutné podmínky pracovníků zlepšovat a přibližovat situaci ve vyspělých státech.

Podle Veselého by změny pomohly zaměstnancům a prospěly i ekonomice. Lidé by měli víc času a peněz a mohli by víc utrácet, míní místopředseda ČSSD. Věří, že Sněmovna novelu schválí. Do voleb zbývá ale zhruba půl roku, návrh tak zřejmě příliš šancí na přijetí nemá.

Sociální demokraté se podle předvolebních průzkumů pohybují kolem hranice pěti procent hlasů pro vstup do Sněmovny. V únoru by je volilo podle společnosti Kantar CZ či agentury Median 4,5 procenta lidí. Podle agentury Ipsos by to bylo 5,5 procenta lidí.

Související

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 
Jan Hamáček Komentář

Sociálním demokratům vykradli hlasy populisté. Stav české levice je tragický

Stav levice v České republice je tristní. Stojí za tím řada faktorů v čele se slabou sociální demokracií a populisty, kteří slíbí úplně cokoliv, aby se dostali do sněmovny. Začínají na to doplácet i Piráti s programem založeným na liberalismu a progresivismu, ten totiž konzervativnějšího voliče nijak nezasáhne.

Více souvisejících

ČSSD zaměstnání

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy