David Koller důrazně varuje: O demokracii po roce 1989 můžeme lehce přijít

David Koller zahraje 16. listopadu se skupinou Lucie v Českých Budějovicích a 17. listopadu s kapelou Kollerband na pražské Národní třídě. V jižních Čechách zařadí i písničku Oheň, v níž se zpívá 'Už se nechcem nikdy vracet', v Praze možná skladbu Karla Kryla. Lidé by si měli podle něj uvědomit, že mohou o demokracii přijít. Po 17. listopadu 1989 jezdil s jinými muzikanty do východních Čech a rozvážel letáky, protikomunistických protestů se účastnil už před tím. Koller to řekl ČTK v rozhovoru k výročí 30 let od sametové revoluce.

V Praze zahraje na akci Korzo Národní: 30 let svobody. Možná zazpívá i něco od Karla Kryla. "Právo je zase ohnuté, někdo tyje ze státního rozpočtu pro svoje firmy, dělá, že s tím nemá nic společného, přes Pražský hrad se nám sem dostávají Rusové a Číňani," řekl 59letý Koller.

Oslovil ho i spolek Milion chvilek pro demokracii, který pořádá 16. listopadu demonstraci na pražské Letné. Koller tam kvůli koncertu s Lucií nemůže, v budějovické Budvar aréně ale kapela zahraje symbolicky i Oheň. "I při normálních koncertech Lucie se vyjadřujeme k věcem, které nám připadají, že jsou v rozporu s tím, jakou demokracii bychom chtěli. Určitě se k tomu dostaneme," řekl zpěvák v souvislosti s výročím.

Na výročí se těší. Vnímá ho i jako trochu "tragické" připomenutí, že u moci jsou opět lidé, kteří vládli tehdy. "A moc zábavné pokoukání to není. Vládnou nám estébáci nebo lidé z prognostických ústavů, komunisté to vedou za přispění ultrapravice," řekl. Převrat podle něj přinesl Čechům svobodu, demokracii a bylo by dobré o ni nepřijít. "To, co jsme si vydobyli, je lepší než to, co se děje v Rusku nebo na východ od našich hranic."

V pátek 17. listopadu 1989 se bál jít na studentskou demonstraci na Albertov, protože už dříve ho komunistická policie několikrát zmlátila. Na Národní třídu ale šel. "S kamarádkou Jitkou Obzinovou jsme koukali na policajty zezadu, z proluky, kde je teď metro. Řvali jsme na ně, že jsou fašisti, jak tahali lidi do antonů. Vždycky běžel nějaký za námi, když zjistil, že nás nedoběhne, vrátil se a my na ně řvali dál," řekl Koller.

Po 17. listopadu 1989 vozil s kamarády do měst ve východních Čechách letáky, aby lidé věděli, co se děje. "Snažili jsme se, aby se prohlubovala jistota, že ten bolševický hnus skončí," řekl. Ve fabrikách, kam jezdil, se někdy cítil nepříjemně. "Milicionáři kouleli očima, tušili, že možná přijdou o svoji bouchačku a samopal ve skříni," vzpomínal.

Jezdil wartburgem své sestry. Spoluhráč z Lucie Michal Dvořák s jiným autem se tehdy málem zabil: narazil v noci na traverzu, která byla položená přes silnici na D1, protrhl všechny čtyři gumy.

Koller natočil na poslední sólovou desku dvě písně dotýkající se politiky, jinak se jí ale v hudbě vyhýbá. "Nejsem Kryl a mně to vlastně přijde smutné. To, čím se živím, je jednoduchá zábava. Lidé mají chuť si něco zazpívat, třeba si při tom zatancovat. Jsou to jednoduché písničky, které mluví jejich jazykem, poezie, která jim zlepšuje náladu. Politická témata náladu nezlepšují, naopak. Radši se tomu nevěnuju, protože koncerty by byly smutné a nikdo by na ně nechodil. Já jsem spíš šašek," řekl.

Související

Mirai Navrátil

Koller, Mirai a další osobnosti české kultury pomáhají Ukrajině

Stále častěji se na sociálních sítích objevují příspěvky, že i známé osobnosti se rozhodli pomoci Ukrajině. Tím bezpochybně dokazují, že česká kulturní sféra "stále žije", pomáhá a zastává své místo, na které se možná během pandemie i poněkud zapomnělo. Jména jako David Koller, Mirai Navrátil, Jakub Ryba jistě mluví za vše.

Více souvisejících

David Koller

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 1 hodinou

Papež František

Co bude po smrti papeže Františka? Po pohřbu dojde ke svolání konkláve

Smrt papeže Františka představuje nejen bolestnou ztrátu pro více než miliardu katolíků po celém světě, ale i okamžik, kdy se římskokatolická církev obrací ke svým hluboce zakořeněným tradicím. František se však ještě za svého života rozhodl mnohé z těchto zvyklostí pozměnit, a to ve snaze přivést církev blíže obyčejným lidem. Jeho pohřeb se tak nese v duchu jednoduchosti, pokory a odmítnutí pompéznosti, která byla s pohřby papežů dlouhá staletí spojována.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

Emmanuel Macron

Muž pokory, hlas míru. Světoví lídři vzdávají poctu papeži Františkovi

Po zprávě o úmrtí papeže Františka, který zemřel ve věku 88 let ve Vatikánu na velikonoční pondělí, přicházejí z celého světa projevy soustrasti i obdivu k jeho životu a odkazu. Světoví státníci vyjadřují úctu vůči muži, který se podle jejich slov stal hlasem soucitu, míru a lidskosti v náročném století.

před 2 hodinami

Papež František na posledních záběrech před smrtí

Poslední záběry papeže Františka: Vystoupil před věřící, Urbi et Orbi už nepřečetl

Papež František se na veřejnosti naposledy objevil v neděli, tedy den před svou smrtí. Své velikonoční poselství Urbi et Orbi – Městu a světu – věnoval prosbě za světový mír, odzbrojení a propuštění vězňů. Navzdory rekonvalescenci po zánětu plic se papež z lodžie baziliky svatého Petra obrátil k tisícům věřících shromážděným na květinami zaplněném náměstí. Poselství už ale nepřečetl.

před 3 hodinami

Papež František

Mimořádná zpráva Zemřel papež František, bylo mu 88 let

Vatikán dnes ráno oznámil úmrtí papeže Františka, který zesnul ve věku 88 let. Podle oficiálního prohlášení zemřel v pondělí ráno 21. dubna 2025 na Velikonoční pondělí v 7:35 místního času ve svém rezidenčním sídle Casa Santa Marta ve Vatikánu, uvedl server BBC.

před 4 hodinami

Volodymyr Zelenskyj, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Putin podle Zelenského tisíckrát porušil velikonoční příměří

Ruské síly během velikonočního příměří, které jednostranně vyhlásil prezident Vladimir Putin, opakovaně útočily na Ukrajinu, uvedl v neděli ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Na sociální síti Telegram napsal, že Rusko se snaží vyvolat dojem dodržování příměří, ale ve skutečnosti dál podniká útoky a snaží se postupovat na frontě.

před 5 hodinami

Pete Hegseth

Skandál se opakuje. Hegseth sdílel vojenské plány v konverzaci se svou rodinou

Americký ministr obrany Pete Hegseth sdílel podrobné plány vojenské operace proti povstalcům Húsíům v Jemenu v soukromé konverzaci na aplikaci Signal, která zahrnovala nejen jeho právníka a bratra, ale i jeho manželku. Informaci přinesla televize CNN s odvoláním na tři nezávislé zdroje obeznámené s obsahem chatu.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Joe Biden

"Biden byl mimo, uprostřed jednání šel do bazénu." Spisovatel popsal, co se dělo v Bílém domě, sepsul i Trumpa

Kdysi uznávaný jako pozorovatel dění v Bílém domě a autor knihy The Fight of His Life, Chris Whipple nyní ve svém novém díle s názvem Uncharted ostře mění kurz. Exprezidenta Joea Bidena a jeho nejbližší spolupracovníky líčí v mnohem temnějších barvách, než tomu bylo ještě před dvěma lety. Zatímco dříve vyzdvihoval Bidenovu vytrvalost a mentální bystrost, dnes hovoří o „šokující únavě“, „ztrátě kontaktu s realitou“ a „nepřipravenosti vést kampaň“.

včera

včera

Giorgia Meloniová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

"To nejhorší, co se mohlo stát." Během jednání Trumpa s Meloniovou došlo k fatálnímu selhání

Tlumočnice italské premiérky Giorgie Meloniové Valentina Maiolini-Rothbacher se veřejně omluvila za nepříjemné selhání během důležité schůzky s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Incident, ke kterému došlo tento týden v Bílém domě, přiměl samotnou premiérku Meloniovou, aby svou odpověď na otázku ohledně NATO a obranných výdajů přeložila do angličtiny sama.

včera

Pentagon

Vlastní reaktor do každé základny? Pentagon v tichosti chystá energetickou revoluci

Vývoj umělé inteligence prudce zvyšuje poptávku po elektrické energii, včetně jaderné. I když zájem investorů roste, dosud jej brzdily praktické a regulační překážky. Pentagon nyní podnikl klíčový krok: jeho agentura Defense Innovation Unit (DIU) vybrala nové firmy, které mohou začít stavět malé jaderné elektrárny, takzvané mikrоrеaktory, na základnách amerického ministerstva obrany.

včera

Velikonoční mazanec

Co se jedlo na Boží hod velikonoční?

Boží hod velikonoční nebo také slavnost Zmrtvýchvstání Krista, to byl v minulosti ten nejdůležitější svátek v celém roce. Kristovo vítězství nad smrtí, a tedy i dobra nad zlem, bylo potřeba oslavit mimo jiné dobrým jídlem. Velikonoční hostina, která se navíc odehrávala po dlouhém období přísného půstu, bývala velmi bohatá a zahrnovala také pokrmy, jejichž názvy už dnes neznáme. Víte, co je třeba škvarenica nebo hlavička?

včera

včera

Kde se na Zemi skutečně vzala voda? Nový objev otřásl vědeckou komunitou

Vědci z Oxfordské univerzity možná výrazně otřásli dosavadními představami o tom, odkud se na Zemi vzala voda. Podle nové studie, zveřejněné ve středu v odborném časopise Icarus, byl raný materiál, ze kterého se Země formovala, bohatší na vodík, než se dosud předpokládalo, píše CNN. Výzkum přináší možnost, že voda na naší planetě vznikla z jejích původních složek a nebyla „dovezena“ z vesmíru.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy